Google SERP Araştırması Seyahat Sektöründe Uygulamaların, Videoların ve Mobilin Önemini Gösteriyor 0

Google’ın arama sonuçları üzerine yapılan yeni analize göre, online turizm şirketlerinin araştırma sonuçlarında ön plana çıkmak için mobile odaklanması, uygulama geliştirmesi ve videolara yatırım yapması gerek.

Tatilcilerin nereye rezervasyon yaptıracağı üzerinde büyük etkisi olan arama motoru devi, son on yıl içinde arama sonuçlarını sergileme şeklini değiştirdi.

Şu an, daha az organik (internet sitelerinin orada olmak için para ödemedikleri) arama sonucu ana sayfada görünüyor. Organik sonuçların Google aramalarının ilk sayfasında görünme ortalaması 10’dan 8.5’e geriledi.

İçerik optimizasyon şirketi Searchmetrics tarafından yürütülen araştırma, sıkça kullanılan Google arama terimlerinin kullanıldığı yarım milyon birinci sayfa sonuçlarını inceledi.

Paket tatil piyasasına girmeyi düşünen Google, artık kendi entegre uçuş ve otel aramasına sahip ki bu sistemde ortaya çıkan sonuçlar sayfada ilk dört reklamın altında görülüyor.

Sonuçlar, ayrıca önerilen sayfalar arasında haritalar, görseller, videolar ve Vikipedi verileri gibi daha fazla eklenti içerme eğiliminde.

Searchmetrics pazarlama direktörü Lars Hartkopf, “Aramayı optimize etmenin tamamen Google’ın ilk sayfasındaki 10 mavi linkten bir tanesi olmaya çalışmak sayıldığı günler geride kaldı.” dedi. “Şimdi pazarlamacılar, yaygın ve genişletilmiş sonuç kutularında yer almak için yararlanabilecekleri olanaklar konusunda stratejik planlar yapmak zorundalar.”

new-google-serp

Searchmetrics ayrıca yaklaşık her on akıllı telefon aramasından birinin bir uygulama önerisi olduğunu belirtti.

Araştırmaya göre arama sonuçlarının çeyreğine yakını (masaüstü aramalarında %23.99, akıllı telefonlarda %25.25) en az bir video içeriyor.

Google’ın sahip olduğu YouTube ise masaüstünde yapılan 10 aramanın 9’una kaynak oluyor ve video içeren akıllı telefon arama sonuçlarının %72’sinde öne çıkıyor.

Bu durumda, arama sonuçlarına bel bağlayan turizm şirketleri Google’ın bu değişikliklerine nasıl adapte olacak?

Searchmetrics beş önemli çözüm sunuyor:

 • Masaüstü ve akıllı telefon aramaları farklı bütünleşik kutuları öne çıkarıyor
 • Masaüstündeki arama sonuçarı %34 oranla en az bir adet görsel içeriyor ve akıllı telefonlarda da bu oran %14.4. Smartmetrics bunun sürpriz olmadığını çünkü Google’ın akıllı telefonlardaki uzun indirme süreleri nedeniyle görsel yüklü sayfaları caydırmaya çalıştığını söyledi.
 • Mobilde ulaşılan sonuçlar ayrıca aranan terimlerle ilgili daha fazla Google Haritalar ve Twitter Kart eklentileri ile daha az Ürün Listeleme Reklam eklentileri içeriyor.
 • Çıkarılması gereken sonuç şu ki pazarlamacılar Google’ın farklı araçlarda hangi etkileşim şekillerini öne çıkarmaya meyilli olduğunu anlamalı ve bunu kendi içerik stratejilerini oluşturmak için kullanmalı.

Akıllı telefonla yapılan aramalarda 10 sonuçtan biri uygulama önerileri içeriyor

 • Akıllı telefonlardan yapılan aramalarda neredeyse her 10 sonuçtan birinde (%9.76) Google arama terimleriyle ilgili en az bir tane uygulamanın önerildiği bir uygulama paketi sunuyor. Bu öneriye tıkladığınızda ise uygulamayı indirmek üzere App Store’a yönlendiriliyorsunuz.
 • Uygulama paketinde yer almak, uygulamanızın daha fazla indirilmesi ve kullanıcıları kendinize çekmeniz için önemli bir fırsat sunuyor. Pazarlamacılar bu pakete dahil olma şanslarını artırmak için App Store optimizasyon tekniklerini takip edebilir, App Store başlıklarındaki anahtar sözcük ve açıklamaları değiştirebilir.
 • Uygulamanın indirilme sayısı ve sıklığı ile olumlu kullanıcı değerlendirmeleri Google’ın bir uygulamaya yer verip vermeyeceği üzerinde rol oynuyor.

Video kutuları sonuçların dörtte birinde önemli rol alıyor ve YouTube kazanıyor

 • Ortaya çıkan sonuçların neredeyse çeyreği (masaüstünde %23.99 ve akıllı telefonlarda %25.25 oranında) en az bir adet video içeriyor. Masaüstünde görülen 10 video sonucundan 9’u YouTube kanalından sunuluyor ki bu da eğer arama sonuçlarında videolar görmek istiyorsanız YouTube’u en iyi platform haline getiriyor.
 • Akıllı telefonlarda ise arama sonuçlarında çıkan videoların %72’si YouTube kaynaklı iken diğerleri Dailymotion, Vimeo ve Vevo gibi sitelerden sağlanıyor. Videolarda görünme şansınızı artırmak için ilgili video içeriğinizin üzerine tıklanabilen küçük resimlerini oluşturup başlık ve açıklamalarda alakalı anahtar sözcükler kullanmalısınız.
 • Google görsel işitsel öğelerden ziyade metinleri daha iyi anladığı için altyazı eklemek de size yardımcı olacaktır, tıpkı kullanıcıların beğeni ve yorumlar aracılığıyla sizinle etkileşim kurmasını teşvik etmek gibi.

Bilgi Grafiği, ünlü markalar için bir fırsat

 • Her beş sonuçtan en az birinde genellikle aranan terim bilinen bir kişi, yer veya oluşum ile ilgiliyse, Bilgi Grafiği bulunuyor. Bilgi Grafikleri arama sayfasının sağ tarafında belirgin bir şekilde görünüyor ve mobilde ise sonuçların en üstünde bulunuyor. Bu grafikler, iyi bilinen bir halk figürü, iş adamı veya bir işletme olabilecek arama konusu hakkında bilgiler, resimler ve cevaplardan oluşuyor.
 • Google bu bilgiyi online kaynaklardan bulup bir araya getiriyor, bu yüzden markalar kendileri hakkında yapılan aramaların sonuçları üzerinde, logo ve resimleri, sosyal medya profillerini ve iletişim bilgilerini optimize ederek, bir nebze de olsa etkili olabiliyor. Mesela Vikipedi’de bir işletme sayfanızın olmasının çok yararlı olacağı düşünülüyor.

Direkt Cevap kutuları bilgi akışında yüksek avantaj sağlıyor

Google, masaüstündeki sonuçların %11’i ve mobil sonuçların %4’ünde direkt cevap kutularını sunuyor. Bunlar, arama motoru, kullanıcıların bir soru sorduğunu düşündüğünde ortaya çıkıyor. Bu kutular organik sonuçların da üstünde yer alıyor ve genellikle kullanıcıların bu kutuya tıkladıklarında yöneltilecekleri alakalı bir arama sonucundan içerikler sunuyorlar. Bu da potansiyel olarak önemli oranda organik sonuç trafiği ortaya çıkarabilir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe