Google Kullanıcılarının Seyahat Aramalarında Çuvalladığı Durumlar 0

Okula giderken coğrafya derslerine dikkatini vermiş olanlarınız parmak kaldırsın! Dünyaya dair temel niteliği taşıyan genelgeçer bilgiler, kimi insanlara kolay gelirken, The Money Shop gibi seyahat ödeme çözümleri sağlayıcıları tarafından yapılan araştırmalar, geçtiğimiz yıl içerisinde Google arama motorunu kullanan bazı insanların seyahat aramaları yaparken, zaman zaman, hayli şaşırtıcı şekilde çuvalladıklarını ortaya koydu.

“Eyfel Kulesi İtalya’da Mı?”

Fransa’nın muhtemelen en ikonik simgesi olan Eyfel Kulesi, 1889’da açıldığından bu yana 250 milyon ziyaretçiyle Paris turizminin merkezinde yer aldı. Kulenin tepesine her gün ortalama 25,000 kişi çıkarken, kulenin nerede olduğuna yönelik olarak yapılmış 480 Google araması bulunuyor.

“Everest Dağı Avrupa’da Mı?”

Everest Dağı’nın 8,848 metre yüksekliğindeki zirvesi, 60 milyon yıldan daha uzun süredir yerli yerinde duruyor ve Nepal’in güney, Çin ve Tibet’in kuzey sınırlarında yer alıyor. Dağa tırmanmayı göze alan maceraseverlerin, Everest Dağı’nın epesine tırmanmak için Avrupa’dan biraz daha uzağa gitmeleri gerekiyor. Bu da yukarıdaki soruyu Google’a soran 240 kişiyi hayal kırıklığına uğratabilir.

“Stonehenge Kenya’da Mı?”

Safariler, göller ve milli parklar: Kenya pek çok doğa harikası ile meşhur, ancak antik bir İngiliz anıtı olan Stonehenge, bunların arasında yer almıyor. Wiltshire’da yer alan ve tarih öncesi dönemlere ait olan anıt, her yıl bir milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Ancak bu anıtın Afrika’da olduğunu düşünerek Google’da arama yapan 120 kişi, muhtemelen bu ziyaretçilerin arasında yer almıyor.

“Machu Picchu Kimdir?”

“Machu Picchu Kimdir?” sorusu için Google’da arama yapan 600 kişinin nasıl oldu da Machu Picchu’nun bir insan olduğunu düşündüğünü anlamak güç, ancak bunun bir antik kent olduğunu doğrulayabiliriz. Peru’daki Cusco şehrinin kuzeybatısında yer alan Machu Picchu’nun, İnka medeniyeti döneminin liderleri için kutsal bir alan olduğu sanılıyor. Sekiz kilometre uzunluğunda olan ve 3,000 basamaklı bu antik şehir, dünyanın insan eliyle yapılmış en meşhur harikalarından biri. Yani bir insan değil.

“Büyük Kanyon Vegas’ta Mı?”

466 kilometre uzunluğundaki Büyük Kanyon, bu soruyu sormak için Google araması yapan 840 kişinin düşündüğünün aksine, şaşırtıcı bir biçimde, Vegas’ın “The Strip” olarak anılan şehir merkezinde yer almıyor. Büyük Kanyon, Las Vegas’ın içinde yer aldığı Nevada eyaletinin sınırlarında yer alırken, bu iki ikonik yer, birbirine komşu konumlarda yer alıyor. Ancak belirtmek gerekir ki, bir haftasonu kaçamağı için Vegas’a gidenlerin, kanyona yürüyerek gitmeleri pek mümkün değil.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe