Gökkuşağının Tüm Renklerinin Buluştuğu Yer: Burano 0

Burano Adası, Venedik’in 11 km. kuzeyinde yer alan 3500 nüfuslu küçük bir adadır. Geçmişte balıkçılık ile kendini geçindiren Burano’nun bugün en önemli geçim kaynağı turizmdir. Burano adası, renkli evleri ve dantel sanatıyla ünlüdür. Bir zamanlar balık tutmaktan dönen ada sakini erkeklerin evlerini şaşırıp başka evlere girmesinler diye evler farklı renklere boyandı rivayeti dolaşan adanın ne nedenle böylesine rengarenk olduğu tam olarak bilinmese de bu hikaye de kulağa hoş geliyor. Gökkuşağının tüm renkleri bu adada. Burano’da hemen her evin önünde mutlaka kendine ait ve evle aynı renk sandalı var. Komşularına bile bazen bu sandallarla giden ada halkı evinin geçimini de bu sandallarla balıkçılık yaparak sağlıyor. 10-12 yaşındaki çocuklar ve yaşlı kadınlar dahi bu sandalları rahatlıkla kullanabiliyor ve ada içinde gezinti, market alışverişi yapıyorlar.

Burano’yu diğer adalardan ayıran bir diğer özellik de dantelleri ile meşhur olması. Burano’nun daracık sokak aralarında gezinti yaparken sağlı sollu sıralanmış pek çok küçük dükkanda dantel satıldığı görülüyor. 1872 yılında adada dantel öğretmek için okul da açılmış. Burano danteli iğne ile işleniyor ve dantel elbiseler oldukça pahalı satılıyor. Dantel bir çocuk ya da kadın elbisesinin fiyatı 600-700 lirayı buluyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe