Gizemli Kaynak Dokunduğu Her Şeyi Taşa Çeviriyor 0

Yolunuz oldu ki İngiltere’ye düştü ve Knaresborough yakınlarındaki Nidd Nehri‘nin kıyılarında doğa yürüyüşüne çıktınız. O halde bölgenin turistik, en eski doğa harikasını da görmeniz gerekir. Burada bir devin kafatasını andıran ilginç bir kaynak bulunuyor.

Yunan mitolojosindeki Medusa karakterinin sudaki hali gibi bu kaynağa ne değerse değsin; yapraklar, dallar, hatta ölü hayvanlar bile kaynağın suyu ile temas ettikten belli bir süre sonra taşa dönüşüyor. Zamanında bu bölgenin insanları taşa dönüşmekten aşırı korktukları için kaynağın yakınına gelmezlermiş. Kaynağın bu gücünün şeytan tarafından lanetlenmesinden kaynaklandığını düşünürlermiş.

Yine de bu hikayeleri öğrenseler bile turistler ve bölgeye sonradan yerleşen sakinler, kaynağın cesaret kırmak yerine merak uyandırıcı cazibesine karşı koyamamışlar. Her gün şelalenin döküldüğü alana çeşitli objeler bırakmaya başlamışlar. Böylece birkaç hafta içinde bıraktıkları objelerin taşlaşmasını izlemeye geri geliyorlarmış.

Ziyaretlerin bir kısmı sadece bu alışılmadık yapıyı izlemek için gerçekleşirken bir kısmı da gerçekten bıraktıkları objelerin dönüşümüne şahit olabilmek için oluyormuş. Ziyaretçiler yüzüklerinden kıyafetlerine, oyuncaklarından bisikletlerine kadar birçok eşya bırakabiliyormuş.

Tabii ki eski inançlardaki şeytan laneti rivayetine olan inancın aksine kaynak gerçekten lanetli değil. Bu taşlaşma sürecinin mucizevi olduğu kadar bilim tarafından açıklanabilir bir yanı var. Daily Mail‘e göre, tüf ve traverten içeren yüksek mineral konsantrasyonundan dolayı kaynak suyu, damladığı objelerin üzerinde sert bir kabuk meydana getiriyor. Bu mağaralardaki sarkıt ve dikitlerin oluşması ile de benzerlikler gösteriyor.

İşin etkileyici yanı ise bu taşlaşma süreci mağaraların aksine yıllar yerine sadece aylar alıyor. Ufak nesneler üç ile beş ay arasında taşlaşabiliyor. Özellikle en hızlı taşlaşan oyuncak ayılar oluyor. Bunun sebebi de gözenekli yapısı sayesinde bütün suyu emiyor ve mineral yapının daha kolay sertleşmesine olanak veriyor.

Sizin de taşlaşmasını istediğiniz birkaç eşyanız varsa Nidd Nehri’ne bir yolculuk ayarlamanız güzel olabilir.

Kaynak: Gaia Dergi

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.