Gezginler Online Değerlendirmelerden Nasıl Yararlanıyor? 0

Online değerlendirme takibi ve itibar yönetimi, işletme sahipleri için bugün daha büyük önem taşıyor. Bu durum, aynı zamanda, misafirlerinin Yelp, TripAdvisor, Google ve Foursquare gibi sitelerde paylaştıkları görüşlerin, diğer gezginlerin ve potansiyel müşterilerin düşüncelerini nasıl etkilediğini takip ederken, kullanıcıların oluşturduğu içeriklerin pazarlama potansiyelinin farkına varmak zorunda olan otel ve konaklama tesisi yöneticileri için de doğruluk taşıyor.

yelpupdate

Güvenilir yazılım kaynağı Software Advice’ın hazırladığı yeni bir araştırma raporu, gezginlerin günümüzde online otel değerlendirmelerinden nasıl yararlandıkları sorusunun cevabını veriyor. Şirketin bulgularına göre, araştırmaya konu olan kitlenin yarıya yakını (%46’sı) otel rezervasyonu yapmadan önce online değerlendirmeleri okuyor ve takip ediyorken, %34’lük bir kesim, değerlendirmeleri zaman zaman ya da sıklıkla kontrol ettiklerini belirtiyor.

Dahası, Y Jenerasyonu (18-34 yaş grubu), diğer jenerasyonlara kıyasla, değerlendirmeleri, rezervasyon kararlarını almadan önce daha fazla kullanıyor ve bu kitlenin %45’i, kalacak bir yer seçimi yapmadan önce, bu değerlendirmelerde yer verilen bilgilere güvendiklerini belirtiyor. Rezervasyon yapmadan önce değerlendirmeleri takip etmeyi en az tercih eden grup, 65 yaş ve üzerindeki gezginlerden oluşuyor.

ReviewTrackers’ın CEO’su ve kurucusu Chris Campbell, Software Advice’ın yaptığı araştırmanın bulgularına dair önemli analizler sunuyor: “Bu eğilimler, özellikle daha genç yaş gruplarında (Y Jenerasyonu gibi) gittikçe artan İnternet erişimi ve mobil cihaz kullanımı ile açıklanabilir.”

“Yelp ve TripAdvisor gibi sitelerin büyümesi, büyük oranda, artan akıllı telefon seyahat uygulamaları, mobil arama ve rezervasyon olanaklarından kaynaklanıyor. İnternet’in nüfuz alanının geniş olduğu ülkelerde, bu tür mobil uygulamalar daha yoğun olarak kullanıldığı için, kesinlikle daha fazla online değerlendirmelere erişebilme olanağı bulunuyor.”

Software Advice’ın araştırmasından edinilen diğer önemli bulgular ise şu şekilde:

  • Tüketicilerin %38’i, Expedia’yı tercih ettikleri değerlendirme sitesi olarak gösteriyor. Ayrıca, otel değerlendirmeleri toplayıcısı TripAdvisor, güvenilirlik bakımından Expedia ile berabere kalıyor (%34). Bu siteleri Hotels.com ve Booking.com takip ediyor.
  • Gezginlerin ve tüketicilerin %58’i, en azından online değerlendirmelerin sunduğu düşüncenin pozitif ya da negatif olmasından öte, otel odalarının fiyatlarının, araştırılması gereken en önemli bilgi olduğu düşüncesini taşımayı sürdürüyor.

Fiyatların, rezervasyon kararlarını etkileyen önemli bir faktör olmayı sürdürmesine rağmen, Campbell, günümüz gezginlerinin, diğer bilgi türlerini de incelediklerini belirtiyor. “Artık bunun sadece fiyatlara bağlı olduğunu düşünmüyorum. Park ücretlerini, ücretsiz kahvaltı ve Wi-Fi erişimi olup olmadığını ve hakkında (işletmenin) kaç değerlendirmenin bulunduğunu da hesaba katmak gerekiyor. Seyahat etmek gittikçe pahalı bir hal alıyor, dolayısıyla insanlar, değerlendirmeler ile doğrulanan toplam bir değere dair bilgi arayışına giriyor.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe