Comtravo, BeMyGuest ve MadeComfy Yatırım Aldı 0

Bu yazıda toplamda 17 milyon dolar finansman sağlayan 3 seyahat start-up’ından bahsedeceğiz; Comtravo, BeMyGuest ve MadeComfy.

Comtravo

Berlin merkezli startup Comtravo, iki yıllık gelişimin ardından A serisi fonlamada 9.7 milyon dolar (8.5 milyon euro) elde etti. Girişim sermayesi firmaları Project A ve Creandum tura öncülük etti.

Bu start up, küçük ve orta ölçekli işletmeler için seyahat rezervasyonunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yolcular ve yöneticiler için rezervasyon sürecini hızlandırmak üzere doğal dil tanıma ve makine öğrenimi araçlarından faydalanan bir yazılım kullanıyor.

Çalışma şekli ise şöyle; Örneğin bir gezgin, Comtravo’ya “Saat 9.00’da merkezdeki toplantımdan önce 23 Temmuz’da Stockholm’ten Berlin’e uçmam gerekiyor. Kreuzberg’de bir otelde kalmak ve sabah geri dönmek istiyorum” şeklinde bir e-posta, skype ya da kısa mesaj gönderir. Bunun ardından gezginin geçmişteki rezervasyon şekillerine ve şirketinin seyahat politikalarına göre uçuş, oteller, trenler ve araba kiralama ile ilgili birkaç öneri içeren bir cevap alması beklenir.

Bu zamana kadar Avrupalı müşterilere odaklanan Comtravo bu finansmanı uluslar arası düzeyde genişlemek ve işe alım yapmak için kullanacağını söylüyor.

Hemen hatırlatalım, Kayak’ın kurucu ortağı Paul English tarafından yaratılan ve iyi finanse edilen Lola, yakın geçmişte Comtravo’nun kendi platformu için geliştirdiği araçlara benzer şekilde eklemeler yaptı.

BeMyGuest

Singapur merkezli tur ve aktivite rezervasyon platformu BeMyGuest, A serisi fonlama turunu kapattı. Raffles Venture Partners ve yatırımcı Koh Boon Hwee turda öncülük etti. Start-up, finansmanın miktarını açıklamadı. Ancak bu turun 2002’de kurulduğundan beri toplam öz sermaye yatırımını 8.5 milyon dolara çıkardığını söyledi.

Singapur hükümeti, Chan Brothers Travel (Singapur’un en büyük seyahat acentelerin grubu), Spring Speeds Capital gibi diğer yatırımcılar da katıldı.

BeMyGuest’in CEO’su ve kurucusu Clement Wong şu anda BeMyGuest’in Asya’daki turistik yerlerin, turların ve faaliyetlerin en geniş toplayıcısı olduğunu iddia ediyor. Şirketinin Ctrip, Yalta, Tuniu, Alitrip,  ve Travel.jp gibi online seyahat şirketleriyle 500’ü aşkın stratejik dağıtım ortaklığı olduğunu da sözlerine ekliyor. 900’den fazla destinasyonda, 4.500 tedarikçiden 25.000’den fazla etkinlik, ilgi çekici nokta, günübirlik tur, yer transferleri ve olayları bu tüketici pazarlarına dağıtıyor.

BeMyGuest’in daha az finansmanlı rakipleri arasında WithLocals, myRealTrip ve Voyagin var.

MadeComfy

Avustralya, New South Wales merkezli ev paylaşımı mülk yönetim hizmeti MadeComfy, tohum yatırımda 850.000 dolar (1.1 milyon Avustralya doları) elde etti.

2015’te kurulan MadeComfy, Airbnb’nin dünya çapında beşinci büyük pazarı olan Sydney’de kısa süreli kiralık evleri ev sahipleri adına yönetiyor. Şirket aldığı yatırımı Avustralya ve Yeni Zelanda’da genişlemek için kullanmayı düşünüyor. Şirketin şu an 17 tam zamanlı çalışanı var.

Şirketin modeli Avrupa’daki OneFineStay’e ve Amerika’daki Pillow’a benziyor. Yüzde 20 komisyonla konaklamayı ev sahibi adına yönetiyor ve ev sahibine ev sahibinin kazanacağından daha yüksek getiri kazandıracağını vaat ediyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.