Geleneksel Seyahat Acentaları ve Teknoloji Yatırımı 0

Mobil Teknoloji Grubu Apadmi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, İngiliz tatilcilerin yalnızca %9’u bir seyahat acentasını ziyaret ediyor.

Araştırmanın iddiasına göre ise geleneksel seyahat acentaları tehdit altında: 18-24 yaş aralığındaki insanların %4’ünün sadece bir seyahat acentası görmek için bu dükkanlardan içeri girdiği tespit edildi.

Daha yaşlı tatilcilerin ise bir acentaya giderek bir temsilci ile birebir görüşme olasılığı daha yüksek: Apadmi’nin anketine katılan 65 yaşındaki kişilerin %18’i tatil satın almak için bir acentaya gideceklerini belirtti.

Müşteriler tatil satın almak için bir seyahat acentasına gitmediklerini belirtseler de yine de acentalardan tatil satın alındığı da ortaya çıktı.

Buna göre, İngiliz tatilcilerin %39’u bir seyahat acentasının web sitesinden tatil araması gerçekleştiriyor. 18-24 yaş aralığındakilerin de %53’ü bunu yapıyor.

Anket, son 12 ay içerisinde tatil satın alan 1.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi ve mobil teknoloji kullanımının tüm tatil deneyimini nasıl etkilediğini tespit etmeyi amaçladı.

Tatilcilerin % 21’inin özel destek sunan ve rezervasyon sürecini geliştiren yapay zeka ve dijital sohbet robotlarını kullanmaya istekli olduğu ortaya çıktı. Apadmi, seyahatleri ayarlamak için daha çabuk ve kolay yöntemler sağlayan teknolojiye artan bir talebin olduğunu öne sürdü.

Katılımcıların neredeyse yarısının (% 48), seyahat acentelerinin arttırılmış sanal gerçekliğe (AR) ve sanal gerçekliğe (VR) yatırım yapmasını istediklerini söyleyerek, rezervasyon öncesi varış yerlerini, otelleri veya transferlerini görebileceklerini söyledi.

Apadmi’nin CEO’su Nick Black; “Daha zengin ve daha kişiselleştirilmiş bir dijital deneyim” üzerine odaklanarak vitrin odak noktasını değiştirme zamanının geldiğine inanıyor.

Black; “Fiyat karşılaştırması ve seyahat odaklı inceleme siteleri şimdilerde tatilciler tarafından yaygın olarak kullanılıyor, seyahat şirketleri bu pazarın avantajlarını korumak için her zamankinden daha fazla zorlandılar. Seyahat acenteleri ve operatörler rekabet avantajı yaratmak ve sürdürmek istiyorlarsa, geleneksel cadde üzeri perakende mağazalarına güvenmek yerine, sürükleyici ve çekici dijital kanallar inşa etmeli.

“Araştırmamız, müşterilerin seyahat sektöründen daha yenilikçi teknolojiler istediğini tespit etti. İnsanların kolayca başka yerlerden de alabilecekleri bir hizmet sunmaktansa sanal ve arttırılmış gerçeklik gibi alanlara yatırım yapmak geleneksel seyahat acentalarının katma değerli hizmetler sağlamasına yardımcı olacak.

“Bu teknolojiyi benimsemek insanların geleneksel seyahat acentalarına geri dönmesine de yardımcı olabilir. Böylece tatillerine karar vermeden önce mağazada birçok destinasyonla interaktif olarak etkileşime geçebilirler. Acentalar, tatilcilerin seçtikleri yer için rezervasyon gerçekleştirmeden önce otel odalarını görmelerini ve cazibe merkezlerini keşfetmeleri için VR gözlüğü kullanabilirler. Artık perakende gibi sektörlerde alışveriş yapanların ürünleri satın almadan önce deneyebilecekleri veya test edebilecekleri daha interaktif, kapsamlı bir deneyim sunmak üzere kullanılan bu teknolojiyi sıklıkla görüyoruz. Dolayısıyla, seyahat gemide kalabilmesi ve ilerlemeye devam etmesi için VR ve AR gibi teknolojik yatırımlar gerçekleştirmesi son derece mantıklı” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe