Geleceğin Gezgin Grupları – 2030 0

Sessiz sakin bir tatil mi yoksa paket program, aktivitesi bol bir tatil mi istiyorsunuz ? Seçtiğiniz rota için size ilham veren şeyler neler ? Önceden plan yapmak mı yoksa daha spontane kararlar ile mi yol almak sizi mutlu ediyor ?

Neden seyahat ettiğinizi hiç düşündünüz mü bilemiyorum ama Amadeus bu soruların cevaplarını bulabilmek için bir çalışma yapmış ve geleceğin gezginlerini gruplandırmış.

Yayınladıkları 70 sayfalık raporda, gelecekte etkili olacağı öngörülen altı grup gezgin profili tahminlerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiş.

Müşteri kitlesinin gerçekten ne istediğini anlayabilmek başarılı olmak isteyen bütün işletmeler için çok önemli. Bu rapor ile, gezginlerin isteklerine nelerin şekil verdiğini, seyahatlerinde onlar için hangi faktörün daha değerli olduğunu anlamak ve bu sayede sunulan hizmetlerin geliştirilmesi, arz ve talebin buluşmasını daha etkili kılmak hedeflenmiş.

Dünya çapında yaş alan popülasyon, esnek çalışma modellerinin gelişmesi, arkadaş ve akraba ziyareti seyahatlerinin artması, birden fazla lokasyonda yaşam alanı olanların çoğalması gibi etkenler bu grupların oluşturulmasına temel sağlıyor.

Simplicity Searchers / Rahatlık Arayanlar, tatillerinde ve tatil planlamalarında her şeyden önce şeffaflığa önem veriyorlar. Karar verme süreçlerini, uzun arama sürecini atlayarak, güvenilir dış kaynaklara vermeyi tercih ediyorlar. Yaş alan popülasyonun global olarak çoğalması, emekli kitlenin seyahate daha çok vakit ayırması bu grubun temelini oluşturuyor.

Cultural Purists / Kültür Meraklıları, kendilerini evlerinden tamamen koparıp başka bir yaşam şeklini deneyimlemeyi hedefliyor. Farklı bölgelerde yaşayan ve çalışanların seyahat maliyetlerinin düşmesinden fayda sağlaması ve esnek çalışma koşullarının daha kaliteli yaşam imkanı sunması bu grubun temellerini oluşturuyor.

Social Capital Seekers / Sosyal Medyacılar, iyi seyahat etmeyi kıskanılacak bir tecrübe olarak gören bu grup, kararlarını sosyal kazanımı en üst seviyede olacak seçenekler üzerinden veriyor. Dijital medyadan faydalanarak, seyahat tecrübelerini zenginleştiriyor ve kafalarında sürekli online bir kitle tarafından izlendikleri fikri ile şekillendiriyorlar.

Reward Hunters / Ödül Avcıları, geleceğin lüks gezginleri olan bu grup, başarılı ve yoğun çalışma hayatlarına yaptıkları yatırımın karşılığının arayışında olanları kapsıyor. Sağlık merkezlerinin yükselen trendinin bir parçası olarak, hem bedensel hem zihinsel dinlenme için ve kendilerini şımartmak adına yapılması gereken deneyimlerin peşindeler.

Obligation Meeters / Zoraki Gezginler, seyahat seçimlerini görev icabı ile bağlı oldukları bir buluşma ihtiyacından yola çıkarak şekillendiriyor. İş için seyahat edenler bu grubun içine girenlerin en belirgin kitlesi. Belli bir zamanda belli bir yerde bulunma gereklilikleri etrafında şekillenen seyahat seçimlerine işaret ediyor. Buna ek olarak yükselen göç oranı, aile arkadaş ziyaretlerinin çoğalması ile uluslararası seyahatin  artması yine bu grubun belirgin özellikleridir.

Ethical Travellers / Etik Gezginler, vicdan ve bilinçlerinin seyahat seçimlerine rehberlik etmesine izin veriyorlar. Seçtikleri rotalara, idealleri ve politik görüşleri doğrultusunda, çevresel  farkındalık çerçevesinde ve harcamalarının ekonomiye nasıl katkısı olduğuna dair gelişmiş bir anlayış ile karar veriyorlar.

future-travelers_infographic-EXPLORATION_apr16-VT

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe