Ford, Özel Araç Kiralama Şirketi Zoomcar’a Yatırım Yaptı 0

Ülkedeki ilk yatırım olan Amerikan otomobil üreticisi Ford, Zoomcar’a 25 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. C serisi yatırım dizisi sonrası Zoomcar şirketinin özkaynağı 46.5 milyon dolara ulaştı, şirketin diğer yatırımcıları ise Sequoia Capital ve Reliance Girişim Yönetimi oldu.

En son yatım Ford Motor Şirketi’nin otomotiv yatım kolu olan Ford Smart Mobility önderliğinde gerçekleşti. Özel araç kiralama alanında son dönemde çok fazla hareketlilik görüldü, özel araç kiralama profesyoneller tarafından kabul gördüğü kadar eğlenmek için seyahat eden gezginler tarafından da benimsenmiş görünüyor.

Business Standard’ın raporuna göre; Zoomcar’ın Faiz, Vergi ve Amortisman öncesi Kar seviyesi iyi durumda ve birkaç şehirde 3 ay içerisinde geniş bir karlılığa da ulaşacak. Zoomcar son dönemde piyasa modelinde bir değişikliğe gitti bu da markanın hızlı bir büyüme için kar paylaşım temelinde filosuna araç eklemesini sağladı.

Zoomcar’ın birincil pazarları olan; Delhi, Mumbai ve Bengaluru gibi şehirler de dahil 1600 araçlık bir filosu var, ancak şirket Tier II ( nüfusu 1 milyon olan)ve Tier III ( nüfusu 1 milyondan az olan) şehirlerde de büyüme için bir arayış içerisinde. Araba kiralama alanı rakipsiz bir alan değil ve Zoomcar için birincil rakip Myles. Üstelik yeni oyuncular da ortaya çıkmaya devam ediyor, ancak gerçek anlamda bir etkileri henüz olmadı.

Otomobil üreticileri sadece üretimle sınırlı olmak yerine hizmetlere de giderek ilgili göstermeye başladı. Avrupalı pek çok araç şirketi araba kiralama hizmeti ya da paylaşımlı hizmetler sunan şirketlere yatırım gerçekleştirdi. Erişim ekonomisi ivme kazanırken araç sahipliği anlamında bir düşüş yaşanacak gibi görünüyor ki bu da otomobil devleri olan çekirdek işletmelerinin etkileneceği anlamına geliyor. Ford Smart Mobility daha önce de Kaliforniya’da yeni kurulan ve sürücüsüz araçlar için 3D haritalar oluşturan bir işletmeye yatırım gerçekleştirmişti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe