Expedia ve TripAdvisor Tüketicilerin Kalplerini ve Zihinlerini Kazanıyor 0

Veri ve analiz platformu Engagement Labs, ABD’de en iyi performans gösteren çevrimiçi seyahat acentesi ve seyahat arama marka sıralaması TotalSocial’i  yayınladı.

Listede ilk sıraları Expedia ve TripAdvisor aldı. Rapor, Haziran 2007’de yayınlanan bir önceki sıralamadan sonra, son altı ay içindeki sosyal sohbetleri ölçerek her bir seyahat sitesinin marka itibarını değerlendiriyor.

Şirketin analizi, hem sosyal medya kanallarında hem de insanların günlük konuşmalarında marka performansını göz önünde bulunduran Labs‘ın tescilli TotalSocial veri teknolojisini kullanılarak çevrimdışı ve çevrimiçi tüketici görüşmelerini birleştiriyor. Firma, markayı çevrimdışı ve çevrimiçi olmak üzere firmaların kendilerini tercih elenlerle ne kadar iyi bağlantı kurduğunu belirliyor.

İlginçtir ki, çalışma, çevrimiçi seyahat web sitelerinin çoğunun sosyal medya ile karşılaştırıldığında çevrelerindeki sohbetlerde daha iyi performans gösterdiğini buluyor. Çevrimiçi puanları çevrimdışı puanlarından daha yüksek olan tek site Kayak.com.

Haziran’da açıklanan listede ikinci sırada yer alan Expedia, en son sıralamada birinci sırada yer alıyor. Engagement Labs, bunu sosyal medyada Expedia‘tan bahseden tüketicilerin sayısındaki artış ile bağdaştırıyor.

Engagement Labs, Haziran’daki listede birinci sırada olan TripAdvisor‘un ikinci sıraya düşmesini ise, “Çevrimiçi ve çevrimdışı nüfuz puanlarında belirgin bir düşüş” olarak tanımlıyor.

Labs‘ın markayla ilgili daha olumlu yüzyüze görüşmeler yapan tüketiciler olarak tanımladığı, çevrimdışı duyarlılığın artmasıyla Travelocity, sıralamada dördüncülükten üçüncülüğe yükseliyor.

Engagement Labs‘ın yaptığı açıklamaya göre, Travelocity‘nın online uygulaması Tinder ile ortak çalışarak milyonları hedefleyen “Be My Gnomie” kampanyasının yanı sıra, Travelocity‘nın 400 dolarlık tatil paketleri için yaptığı e-posta pazarlama kampanyası bu sıralamada büyük etki yarattı.

Engagement Labs CEO’su Ed Keller; “Seyahat web siteleri ve rezervasyon araçları arasında bu kadar çok rekabet olması nedeniyle, en iyi markaların giderek yüz yüze görüşmeler yapmaya başladığını görüyoruz. Travelocity, akıllı pazarlama taktiklerinin sadece tüketicilerle çatışmasını değil, aynı zamanda bir markanın performansını artırabileceğini ispatlayan, müşterilerini daha iyi bir şekilde devreye sokmak için çeşitli pazarlama kampanyaları başlattıktan sonra, özellikle offline duyarlılıklarında çevrimdışı puanlarını artıran bir markanın harika bir örneğidir.” diyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.