Expedia, HomeAway ile Tam Entegrasyon Sağlayacak 0

Alternatif konaklama konusunda rekabet büyürken, Expedia önümüzdeki birkaç ay içinde ekürisi HomeAway’den kiralık konaklama envanterine sitesinde yer vermeye başlayacak.

Böylece online seyahat acentesi Expedia geçen sene Kasım ayında 3.9 milyar dolara satın aldığı HomeAway ile ilk defa tam olarak entegrasyon sağlamış olacak.

Expedia daha önce kendi kiralık konaklama arama özelliğine sahipti, ama şirket CEO’su Dara Khosrowshahi bu değişimin Expedia ve Hotels.com’daki sonuçlar için çok daha esaslı bir bütünleşme sağlayacağını söylüyor. Söz konusu entegrasyon 2016’nın dördüncü çeyreğinde pilot uygulama olarak başlatılacak.

Şirketin 2016 yılının 3. çeyrek sonuçları açıklanırken Khosrowshahi şöyle dedi:

“Bence bu Expedia ve Hotels.com müşterileri için mükemmel bir fırsat çünkü piyasada, özellikle HomeAway’in çok güçlü olduğu pazarlarda, daha çok ürün bulup aynı zamanda daha fazla düşünme süresine sahip olacaklar.

HomeAway açısından düşündüğümde ise, ev sahipleri ve emlak yöneticileri de özellikle kentsel mekanlarda bu harika seyahat markalarının talebinden önemli ölçüde pay sahibi olacaklardır.”

HomeAway renters search for properties and connect with landlords online.
HomeAway renters search for properties and connect with landlords online.

“Kentsel mekanlar” vurgusu Expedia’yı Airbnb’nin en etkili olduğu noktaya (şehirler ve haftasonu tatilini geçirmek için gidilen popüler mekanlar, bazıları tarafından bu ekonomi devinin özel alanı kabul ediliyor) getiriyor.

Khosrowshahi alternatif konaklama alanında iki önemli oyuncunun (Expedia ve Airbnb) olduğunu söylüyor ama yine de otelcilik konusundaki ezeli rakipleri Booking.com’u da muhtemel bir üçüncü olarak belirtiyor.

Khosrowshahi şöyle söylüyor:

“Ancak Airbnb 30 milyar doların üzerinde bir özel piyasa değerine sahip. Ve bu yüzden biz HomeAway‘i oldukça büyük bir fırsat olarak görüyoruz ve bu tarz bir fırsata yatırım yapmaya devam edeceğiz.

“Bu bizim için marjinal bir proje değil. Aslında bu bizim için büyük bir proje.”

HomeAway bir önceki yılın aynı dönemine göre %61’lik büyük bir artışla üçüncü çeyrekte 210 milyon dolar kazanç getirdi.
Gruba bağlı diğer markalar da aynı dönemde şu şekilde kazanç sağladı:

  • Esas Online Seyahat Acenteleri (Expedia, Hotels.com, Venere gibi) – %20 artarak 2.1 milyar dolar
  • Egencia – %19 artarak 112 milyon dolar
  • Trivago – %57 artarak 276 milyon dolar

Toplamda, grubun geliri %33 oranında bir sıçrama yaparak 2.5 milyar dolara çıkarken, FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) %42 artarak 666.7 milyon dolara ulaştı.

Portföydeki günlük oda kiraları da 2015 ile 2016’nın 3. çeyreği arasında %17’lik bir artış gösterdi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.