Emirates, Tutumlu Tüketicileri Çekmek İçin Ucuz Ekonomi Sınıfı Oluşturma Fikrini Değerlendiriyor 0

Emirates’in başkanı Tim Clark, Londra’da Skift muhabirleriyle yaptığı bir röportajda, uzun zamandır ekonomi sınıfı için dahi yüksek hizmet standartları ve rahat koltuk düzeniyle bilinen Emirates’in, en düşük fiyatlarla rezervasyon yaptıran tutumlu müşterileri memnun etmek adına daha dar koltuk düzeni ve daha az özellik sunan bir “ucuz ekonomi” kabini oluşturma fikri üzerine çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Clark her yıl düzenlenen Havacılık Festivali’ndeki bir röportajda, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Gerçek şu ki, ortada bütçe açısından duyarlı, yeni pazar segmentlerinden oluşan bir akım bulunuyor. Öyle sanıyorum ki, bunların tamamına olmasa da bir kısmını sağlayabilmek için faaliyetlerimizi uyumlu hale getirebiliriz.”

Emirates; Air Asia X, Norwegian Air ve Wow Air gibi uzun menzil uçuşları yapan, düşük maliyetli havayolu şirketleriyle genellikle doğrudan rekabet etmiyor. Ancak yine de, popüler uluslararası rotalarda, şirketin sunduğu fiyatlar, hem stratejik hedeflere veya kapasite fazlasına sahip olan ve ‘legacy carrier’ olarak anılan eski ve büyük havayolu şirketleri, hem de düşük maliyetli havayolu şirketleri tarafından sunulan daha düşük fiyatlarla kırılıyor.

Clark, Emirates’in genellikle seçkin bir havayolu şirketi olarak değerlendirildiğini kabul ediyor, ancak şirketin, diğer pek çok şirketin karşılaştığı aynı sorunlarla yüzleştiğini belirtiyor. Gezginler genellikle bir arama motoruna başvuruyor, başlangıç ve varış noktalarını seçiyor ve en düşük taban fiyatları inceliyor. Clark: “Bu rezervasyon motorlarında halihazırda devam eden oyun, faaliyetlerimizi etkiliyor.”

Emirates kısa bir süre önce, uygun fiyatlı uçuşlara, erken koltuk seçimi için geçen yıl eklenen yeni bir ücret dahil olmak üzere bazı ücretler ekleyerek konuyu ele almaya başladı. Clark, yaptığı açıklamalarda, Emirates’in ücretsiz bagaj seçeneği bulunmayan uçuşların satışlarını yapmaya başlayabileceğini dile getirdi.

Ancak Clark, Emirates’in daha büyük düşündüğünü, tutumlu müşterilere talep ettikleri fiyatları nasıl sunabileceğini ve bunu yaparak hâlâ para kazanmayı sürdürebileceğini soruşturduğunu söyledi. Kendisi ayrıca, seçeneklerden birinin, ekonomi sınıfını, farklı olanaklara ve fiyatlara sahip üç veya dört bölüme ayırmak olduğunu belirtti. Emirates halihazırda, herkesin taleplerine uyan bir ürün olarak tek bir ekonomi sınıfı bölümüyle uçuşlar gerçekleştiriyor.

Clark’a göre Emirates bir ihtimal olarak, ayrıcalıklı bir ekonomi sınıfının yanı sıra “normal ekonomi” ve “ucuz ekonomi” katmanlarını getirebilir. Ucuz ekonomi sınıfında uçan müşterilerin muhtemelen ücretsiz yemek hizmeti almayı sürdüreceğini, fakat aralarında bagaj hakkı ve erken koltuk seçimi gibi ekstralar için ödeme yapmak zorunda kalabileceğini belirten Clark, daha iyi bir deneyim arayışında olan veya planladığından daha fazla bagajı bulunan tutumlu müşterilerin, uçuştan önce “normal ekonomi” sınıfını tercih edebileceğini belirtti ve açıklamalarını sürdürdü: “Uçakta perdelerle neredeyse ayırabileceğimiz, kendisine özel tuvaletleri ve özel yemekleri bulunan bölümler bulabilmem gerekiyor. Ve bu bölümlerin, müşterilerle ilgilenen birer ekibi bulunacak.”

Clark, ucuz ekonomi sınıfı fikrinin uygulanması halinde, bugünün ekonomi sınıfında bulunana benzer bir koltuk aralığı bulunacağını, zira idareli harcama yapan yolcuların bile koltuklar arası mesafeyi önemsediğini belirtti. Ancak koltuk genişliğinin tutumlu müşteriler için daha az önem taşıdığını söyledi ve yeni A380 tipi uçaklarda her koltuk sırasına on birinci bir koltuğun sıkıştırılmasının artık mümkün olduğunu kaydetti: “Eğer düşük masraflı bir seçenek oluşturmak istiyorsanız, koşullar aynı olmasa bile aynı olduğu görüntüsünü yaratmak istersiniz. Bu konudaki püf noktası ise koltuk düzenini doğru bir biçimde oluşturmak. Ergonomiyi doğru bir şekilde sağladığınızda ve koltukları biraz daha küçük yaptığınızda, farkı kimse anlamayacaktır.”

Clark, bu ucuz ürünün, rakip firmalara göre biraz daha pahalıya patlayabileceği gerekçesiyle Emirates ile uçmayan müşterileri Emirates’e çekmeye yardımcı olabileceğini ve aynı müşterilerin, Emirates’in ucuz bir versiyonunu, diğer bazı havayolu şirketlerine tercih edebileceği kanısını taşıdığını aktardı: “Tespit ettiğimiz eğilim şu ki; insanlar en uygun fiyatı istiyor, ama aynı zamanda bizim markamızı istiyor. Bize güveniyorlar, bizi istiyorlar ve bizi – özellikle A380’i- seviyorlar.”

Ancak tutumlu gezginler, Emirates’in çekebileceği tek kitle değil. Clark, ucuz ekonomi sınıfının nadiren seyahat eden veya hiç seyahat etmemiş olan insanlar arasında popüler olabileceğini ve bu pazar segmentinin, gezginlerin ödeyebileceği fiyat seviyesine indiği için harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR ÜRÜN

Clark’ın öne sürdüğü fikir alışılmışın dışında, çünkü çoğu havayolu şirketi, hâlâ premium ekonomi ve normal ekonomi sınıfları olma üzere en fazla iki ekonomi sınıfı kabini bulunan uçaklarla uçuş yapıyor. Ancak kendisinin, Emirates’in değer yönelimli müşterileri tutabilmesini ve çekebilmesini sağlama yönündeki hedefi, anormal bir hedef değil.

Clark, aralarında Lufthansa Grubu’nun da bulunduğu birtakım havayolu şirketlerinin, tasarruftan yana olan gezginlere hizmet veren ve Norwegian gibi havayolu şirketlerine kaymamalarını sağlayan, düşük maliyetli havayolu şirketlerine sahip oldukları notunu düşüyor ve Lufthansa’nın Eurowings markasının, temelde, şirketin bildik hizmetinden belki de bir adım geride, ancak yine de kaliteli bir ürün olan bir “ucuz” ekonomi sınıfı hizmeti olduğunu belirtiyor.

Bu sırada, ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden üçü olan United, American ve Delta havayolu şirketlerinin tamamı, Temel Ekonomi sınıfı olarak adlandırdıkları ve müşterilerin Spirit Airlines ve Frontier Airlines gibi indirimli uçuşlar yapan havayolu şirketlerini tercih etmesini önlemek için tasarlanan indirimli uçuşlar sunuyor. Emirates’in ileri sürdüğünün aksine; American, Delta ve United, uçaklarda fiziksel olarak ayrı kabinler oluşturmuş durumda değil, ancak Temel Müşteri sınıfında uçan yolculara genellikle en kötü koltukları sunuyorlar.

Emirates’i, Eurowings gibi uygun fiyata uçuşlar sunan yeni bir havayolu şirketi kurmaya teşvik eden çok az sebep bulunuyor. Ancak Clark, Emirates’in, şirkete denemeler yapması için geniş alanlar sunan ve etkileyici bir iç tasarıma sahip olan iki katlı A380 tipi uçaklardan oluşan geniş bir filosunun olduğu notunu düşüyor: “Evet, biz eksiksiz bir uçuş hizmeti sunan bir havayolu şirketiyiz. Çok büyük bazı uçaklarımız bulunuyor. Ürün sunumumuzu kesip biçme becerisine sahibiz ve teknoloji, bizlere bu sistemin çalışmasını sağlamak için gereken tüm süreçleri uygulama olanağı sunuyor. Bu gerçekleştirilebilir mi? Artık gerçekleştirilebilir, şayet ben istersem.”

Clark, kimilerinin Emirates’in bütçelere uygun bir ürünü değerlendiriyor olmasına şaşıracağını bildiğini söylüyor, ancak havayolu şirketlerinin, müşterilerin tercihlerine uyum sağlaması gerektiğini belirtiyor: “Tam hizmet sunan havayolu şirketleri ve uzun mesafe uçuşlarındaki düşük fiyatlarla birlikte, ortaya bunların bir bileşiminin çıkamayacağı düşüncesi, çok eski çağlara özgü kalıyor.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe