Ekonomik Bir Tatil İçin İpuçları 0

Yaz tatili hayalleri kışın gelmesiyle birlikte başlar. Bir an önce zaman geçsin ve o tadı damağınızda kalan tatil yeniden başlasın istersiniz. Bazen hep aynı yere gitmenin hayalini kurarsınız bazen de yeni yerler keşfetmenin. Şansa bakın ki aynı dönem erken rezervasyon fırsatlarının da başladığı dönemdir. Son dakika indirimi fırsatlarının da sunulduğu, neredeyse Türkiye’deki bütün otellerin yüksek indirim oranları ile aylar öncesinden rezervasyon almaya başladığı dönem… 

İşte işini bilen tatilcinin anahtar sözcükleridir bunlar: Erken rezervasyon.  

Ekonomik bir tatili, istediğiniz standartlarda yaşama imkanı sunan erken rezervasyon , tatil masraflarınızı makul seviyeye çekmeniz için altın kuraldır. Örneğin Bodrum otelleri sezon içerisinde daha pahalı fiyatlara satılırken, erken rezervasyon yaptırdığınız takdirde istediğiniz otelde, otelin istediğiniz odasında ve istediğiniz süre boyunca, neredeyse sezon fiyatıyla yarı yarıya bir miktar ödeyerek  konaklayabilirsiniz. Tatil için ayırdığınız paranın çoğu konaklamaya aittir. Erken rezervasyon kavramı yeni tanıştığımız bir kavram değil. Fakat erken rezervasyon yaptırdıktan sonra ödemeyi otele gidince ödemek otelz.com ile tanıştığımız bir kavram. Erken rezervasyon otelleri arasından istediğinizi seçer, rezervasyonunuzu yaptırır, ödemeyi ise konaklama esnasında ödersiniz.

Ekonomik tatilin ilk adımı erken rezervasyona karar vermekti. İkincisi ise nasıl bir otelde konaklama yapacağınıza karar vermek olmalı. Eğer tatile gittiğinizde hiç otelden çıkmamayı ve sadece dinlenip deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarmayı düşünüyorsanız her şey dahil konseptine sahip oteller sizin için uygun olacaktır. Bu sayede ekstra ücret ödemekten ve gereksiz masraf yapmaktan kaçınmış olursunuz. Eğer gittiğiniz  bölgenin turistik yerlerini görmek, iyi restoranlarında yöre yemeklerinin tadına bakmak istiyorsanız her şey dahil otelleri sizin için pek uygun değil. Yemek saatlerini kaçırabilir, otelin sunduğu olanaklardan faydalanacak zaman bulamayabilirsiniz. Bunun yerine yarım pansiyon oteller ya da pansiyonlar sizin için çok daha uygun olacaktır. Bu durumda otelinizi de merkeze yakın seçmeniz gerekir. İşte bu da ekonomik tatilin üçüncü adımıdır. Böylece yol masrafından da kurtulmuş olursunuz. Eğer 4-5 kişilik bir grupla tatile gidiyorsanız araba kiralamak da oldukça ekonomik bir seçenektir. Bu ihtimali de aklınızda bulundurun.

Otellerin erken rezervasyon fırsatları olduğu gibi uçak firmalarının da promosyonlu biletleri  vardır. Zaman zaman belli süreler için açıklanan promosyonları takip ederek, uçak bileti masrafını da avantajlı hale getirebilirsiniz. Bunun için en iyi yol uçak bileti sitelerinin mailing bültenlerine abone olmak ya da sosyal medyadan takip etmektir. Sınırlı sayıda koltuk için açıklanan promosyonların anlık olarak tükendiğini unutmayın.

Kısacası erken planlanmış bir tatil ekonomik bir tatildir. Tatilinizin iptal olma durumunda paranızın yanma gibi bir ihtimali de olmadığına göre neden erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmayasınız ki?

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe