Eğitimde Hong Kong’u seçmek için 5 Neden 0

Yıllar süren İngiliz emperyalizminden sonra Hong Kong, Çin’e bağlı özel bir bölge olmuştur. Çin tarafından yönetilmesine rağmen çoğu alanda bağımsızlığını korumaktadır. Bunun sonucunda Hong Kong dışarıdan bakıldığında sıra dışı bir görünüme sahip. Her köşede batı ve doğunun etkilerini aynı anda görebilirsiniz. Sonuç olarak, buraya başka ülkelerden gelen öğrenciler kolayca adapte olabilmekte ve Hong Kong’u kendi başlarına keşfedebilmektedirler.

Dil

İngilizce, ülkede konuşulan ana dillerden biri olup, sekiz üniversitede de eğitim dili olarak kullanılmaktadır. Bu durum öğrenciler için büyük rahatlık sağlıyor, çünkü öğrenciler kolayca üniversite ortamına ve birbirlerine alışabiliyorlar. Üstelik dersleri anlayabilmek için önceden dil kurslarına gitmeleri gerekmiyor. Ayrıca, öğrenciler şehirde kendi başlarına rahatça dolaşabilmekte, tabelaları ve levhaları rahatça okuyabilmektedirler. Yine de, isterseniz Güney Çin dilini öğrenebilirsiniz; hem eğlenceli hem de pratik bir dildir.

Tarihi ve Kültürel Özellikler

Bölgede çeşitli etnik kökenlerin varlığı nedeniyle gelenekler ve modern hayat hep iç içe olmuştur. Mimaride, iş dünyasında ve eğlence hayatında iki tarafın da etkileri gözlemlenebilir.  Hong Kong’daki alışveriş merkezlerinde alışık olduğunuz markaları, restoran ve kafeleri kolayca bulabilirsiniz. Gökdelenleri ve yüksek dağ tepelerini, yeşillikleri bir arada bulabilirsiniz.

Üniversite sıralamaları

Hong Kong’da sadece sekiz devlet üniversitesi olabilir, ancak hepsi Asya ve Dünya listelerinde oldukça başarılılar. University of Hong, en iyi üniversite sıralamasında 23üncü sıraya yerleşti. Aynı listede Hong Kong University of Technology and Science otuz üçüncü, Chinese University of Hong Kong da kırkıncı sırada yer alıyor. Bu iki üniversite Asya sıralamalarında ilk ona yerleşti, hatta ilki birinci konumda. Aynı üniversitelerin başarısı yüksek lisans programları için de geçerli.

Tempolu yaşam

Hong Kong, 7 milyon nüfusu ile oldukça kalabalık olan Hong Kong’da günlük hayat büyük şehirlerden gelenler için bile koşuşturma içinde ve renkli geçmektedir. Kampüs içinde ise öğrenciler eğitmenleri ile vakit geçirebilip onlardan yardım alabilir, öte yandan sosyal aktivitelere katılmak durumundalar. Böylece, hem not ortalamalarını yüksek tutup hem de sosyal yönlerini zenginleştirmenin, organize olmanın inceliklerini öğrenirler.

Çin ve Diğer Ülkelere Yakınlık

Çin’in güneyinde yer alan Hong Kong, Batı ülkelerinden gelen öğrencilere Çin gibi sansür ve gizliliğini hüküm sürdüğü bir ülkeye de yakınlık sağlıyor. Bazı öğrenciler medyada insanlara kötü şekilde yansıtılan Çin’e gitmeye isteksiz olabilir ancak gözden kaçan gerçek şudur ki; Hong Kong’da eğitim görerek Çin’in yönetimi altındaki bir bölgede değişik bir hayat sürme şansını yakalayabilirsiniz. İleride avantajlı olmak için Güney Çin’in yerel dilini öğrenebilirsiniz, hatta Çin’e direk olarak giriş yapabilirsiniz.

Hong Kong Asya’nın büyük bir kısmına ulaşım için merkezi bir konumdadır. Eğer vaktiniz varsa  komşu ülkelere seyahat edip burada farklı kültürleri ve yaşayışları keşfedebilirsiniz.

Kaynak: Hot Courses

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe