Dünyanın yedide biri seyahat edecek 0

Bu yıl dünya genelinde seyahat eden turist sayısının rekor kırarak ilk kez bir milyarı geçmesi bekleniyor. Yani 2012 yılında dünyanın yedide biri yollarda olacak. Meksika’da düzenlenen dünyanın önde gelen 20 ekonomisinden oluşan G20 (Yirmiler Gurubu) turizm bakanları toplantısına katılan UNWTO yetkilileri, bu yıl dünya genelinde bir milyardan fazla insanın seyahat etmesini beklediklerini, bunun daha önce aşılmamış bir eşik olduğunu bildirdi.

BM Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Başkanı Talib Rifai, “Bir milyardan fazla turist olacak. Bu, insanlığın yedide biri demek. Tarihte böyle bir şey daha önce hiç olmamıştı” diye konuştu.

Dünya Ticaret Örgütü’nün verilerine göre, uluslararası turist sayısı 2012 yılında yüzde 3-4 oranında artış kaydedecek. Böylece 2011 yılında 980 milyon olan turist sayısı artarak, tarihi bir milyar eşiğini geçecek.

Uluslararası turizm 2012 yılının ilk iki ayında yüzde 5,7 oranında büyüme kaydederek 131 milyonu geçti. Geçen yılın aynı döneminde seyahat eden turist sayısı 124 milyondu.

Meksika’nın Yucatan yarımadasındaki Merida kentindeki toplantının önemli gündem maddelerinden birini de dünya genelinde turistlerin serbest dolaşımı önündeki engellerin kaldırılması oluşturuyor.

Toplantıda G20 ülkelerinin turizm bakanlarının yanı sıra Danimarka, İspanya, Şili, Kamboçya, El Salvador, Guatemala, Jamaika ve Peru gibi ülkelerin temsilcileri de yer alıyor. Ayrıca Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) gibi örgütlerin temsilcileri de Meksika’daki toplantıya katılıyor.

Serbest dolaşımdaki engeller

Meksika aynı zamanda 16-18 Mayıs tarihleri arasında Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin (WTTC) bölgesel toplantısına ev sahipliği yapacak. Turizm branşında faaliyet gösteren 500′den fazla firmanın yöneticisi toplantıda bir araya gelecek.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe