Dünyanın En Pahalı Şehirleri Listesinde İstanbul Kaçıncı Sırada? 0

İsviçre’nin ünlü bankası UBS’in yaptığı geleneksel ‘yaşamak için en pahalı şehirler‘ araştırmasında incelenen 122 şehir içinde İstanbul 35’inci sırada yer aldı.

Daha önceki yıllarda Singapur’un zirvede olduğu listede bu yıl Zürih ve Cenevre başı çekti, en pahalı metropoller sıralamasında New York üçüncü, Oslo dördüncü, Kopenhag beşinci, Londra altıncı, Şikago yedinci, Tokyo ise sekizinci sırada yer aldı.

Araştırmada çalışanların eline geçen net saat ücreti baz alındı. Çünkü ürün ya da hizmet satın almada en çok saat ücreti rol oynuyor. Araştırma için 122 ürün ve hizmet belirlendi ve bunlar ilgili ülkelerdeki maaşlarla karşılaştırıldı.

Örneğin en önemli kriter olarak, üç kişilik bir ailenin “Batı Avrupa standardında” yaşaması için gerekli minimum aylık gelir araştırıldı. New York’ta 3 bin 342 dolar gerekirken, İstanbul’da 2 bin 166 dolar, Moskova’da şişe sadece bin 735 dolar yeterli. Zürih’te 3 bin 600 dolar, Cenevre’de 3 bin 500 dolar, Londra’da 2 bin 800 dolar gerekiyor.

1 kilo ekmek için Moskova’da 12 dakika, İstanbul’da 22 dakika şart. 1 adet Big Mac satın almak için Moskova’da 20, İstanbul’da 34 dakika çalışmak gerekiyor.

Bir Phone 6 16 GB telefon almak için İstanbul’da 132,2 saat, Moskova’da 158,3 saat çalışmak gerekiyor. Maaşlara bakıldığında, New York 100 dolar ile baz alındığında Moskova’da ortalama 21,3 dolar, İstanbul’da 26.4 dolar kazanılıyor.

İSTANBUL; BERLİN, PEKİN VE MADRİD’DEN PAHALI

İstanbul bu haliyle Moskova, Berlin, Barselona, Pekin, Madrid ve Rio’dan daha pahalı bir şehir. Yine New York 100 puan alındığında pahalılıkta İstanbul 64.8 puan, Moskova 51.9 puan düzeyinde. En ucuz şehirler ise sondan başlayarak Kiev (38.1 puan), Sofya (39 puan) ve Bükreş (43.8 puan).

Kaynak: Turizm Güncel

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.