Dünyanın En Özel Tren Yolculuğu: Circumetnea 0

Eğer İtalya’daysanız Etna dağının zirvesine tırmanmak istiyorsanız ama bunu yapacak zamanı veya gücü kendinizde bulamıyorsanız en uygun ve aynı zamanda en güzel seçeneklerden biri, Circumetnea olarak geçen demiryolu üzerinde bulunan trene atlamaktır.

Circumetneatrain6

Circumetnea demiryolu 110 km. uzunluğundadır ve bereketli toprakların, eski lav oluşumlarının üzerinde kurulmuştur. Bu demiryolu Etna yanardağının etrafını dolaşmaktadır. Bu yolculuk için Edmondo de Amicis şu sözleri söylemiştir: “Circumetnea yeryüzündeki 7 saat içinde yapılabilecek en güzel gezidir.” 5çevresinde bulunan taşlaşmış lavlar üzerinde kurulu demiryolunda, imkansız gibi görünen bir rota üzerinde ilerlemektedir.

Circumetnea treninin aynı zamanda tek bir vagonu vardır. Havanın durumuna göre gezi bazen 5 saat de sürebiliyor. Aynı zamanda bu müthiş gezinin en güzel yanlarından birisi, molalarda fıstık tarlaları ve narenciye bahçelerinin büyüleyici davetleri. Molalarda bu daveti geri çevirmeyip bahçelerde doğayla güzel bir vakit geçirmek mümkün. Aynı zamanda yolculuk esnasında demiryolunun en eski istasyonları da yol boyunca sizi karşılıyor.

Circumetneatrain1 Circumetneatrain2   Circumetneatrain10 Circumetneatrain12

Fotoğraf: Giorgio Stagni

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe