Dünyanın En Küçük Müzesi Bir İngiliz Telefon Kulübesi İçinde Açıldı 0

İngiltere’de Yorkshire’nın batısında yer alan eski bir telefon kulübesi bir müzeye çevirilerek, Ekim ayının başında dünyanın en küçük müzesi olarak açıldı.

Warley Toplum Derneği (WCA) köyün en eski telefon kulübelerinden birini, Guinness Rekorlar Kitabı’na girme fırsatı dolayısıyla yenileyerek işlevsel bir müze haline getirmeye karar verdi.

Warley Village Museum, mekanın büyüklüğü dolayısıyla aynı anda yalnızca 1 ziyaretçinin bulunabileceği bir müze ve sergiler her üç ayda bir değişecek. Şu anda müzede; fotoğraflar, cam objeler ve küçük kişisel eşyaların dahil olduğu köyün tarihi geçmişiyle ilgili eserler sergileniyor.

Bu, bütün İngiltere’de bulunan ve İngiliz Telekomünikasyonu’na (BT) ait tek telefon kabini müzesi, diğer kasabalar eski telefon kulübelerini kütüphanelere, acil durumlar için depolama alanlarına dönüştürmüşler.

WCA üyeleri yaklaşık olarak 6 ay boyunca kullanılmayan telefon kulübesini çalışan bir müzeye dönüştürmek için emek harcamış. Müzenin açılışı resmi olarak 8 Ekim’de yapılmış ve hemen dünyanın en küçük müzesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için başvuru yapılmış.

Ancak telefon kulübesinin rakipleri var.

Dünya’nın En Küçük Müzesi (evet resmi ismi gerçekten de böyle!) Arizone Superior’da bulunuyor ve büyüklüğü 134 fit kare, ismi de “Sıradan hayatın eserleri” , müzede John F. Kennedy tarafından yazılmış bir mektup, bir Beatles konser posteri ve Dünya’nın en büyük obsidyen taşı olduğu düşünülen taş ta dahil olma üzere eserler sergileniyor.

Ve ayrıca Mmeuseumm ise sürekli değişen sergileriyle New York şehrinde bulunan eski bir asansör kabini, 36 fit kare büyüklüğüyle şehirdeki en küçük müze olarak biliniyor; ancak bir diğer eşi olan Mmeuseumm 2 ise 20 fit kare büyüklüğünde.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.