Dünyanın En İyi 10 Alışveriş Yeri 0

Rodeo Drive – Los Angeles, ABD

Rodeo Drive

“Özel Bir Kadın” filminde rol alan Julia Roberts tarafından ölümsüzleştirilen Rodeo Drive, Dünya’daki butik alışveriş yerleri arasında en sosyetik ve havalılarından birisidir. Los Angeles’ın seçkin semti Beverly Hills’te yer alan Rodeo Drive pahalı markaların (Dolce & Gabbana, Christian Dior, Versace) üç blok uzunluğundaki kabesi gibidir. Batı kıyısını ziyaret edenler Rodeo Drive’a mutlaka uğramalılar.

Chatuchak Haftasonu Pazarı – Bangkok, Tayland

Chatuchak Haftasonu Pazarı.

Tayland’ın en büyük pazarı Chatuchak’ta maceraya atılmadan önce bol miktarda su içmeyi unutmayın. Bankok’un sürekli genişleyen bit pazarı 140 dönüme yayılmıştır. Buy pazar batılılara antikalar, el yapımı ürünler, sanat eserleri ve hediyelikler için pazarlık yapma şansı verir. Fakat bu pazarlık şansının bir bedeli vardır: Daracık ara sokaklar ve bunalmanıza sebep olabilecek agresiflikte pazarlık becerisine sahip satıcılar. Yine de eve götüreceğiniz nadir bulunur eşyaları ve yaşayacağınız deneyimi düşününce tüm bu karmaşanın içinde yapacağınız zorlu alışverişe kesinlikle değecektir.

Bond Caddesi – Londra, İngiltere

Bond Caddesi.

Londra’nın Batı ucu özellikle yayalar için harikadır. Özellikle de bir alışveriş cenneti olan Bond caddesi… Oxford caddesi ile Piccadilly arasında dünyanın en lüks dükkanları yer alır. Burayı ziyaret edenler şehrin etkileyici tarihini ve dükkanlarını keşfetme şansına sahip olmanın yanı sıra, harika bir alışveriş deneyimi de yaşarlar. Yüz yıldan uzun süredir bir simge haline gelen Sotheby müzayede evi ise bu caddede bulunan görülmeye değer yerlerdendir.

Masai Pazarı – Nairobi, Kenya

Masai Pazarı

Nairobi’nin kültürel ürünleri ile dolup taşan Masai pazarındaki alışveriş maceranızdan önce takasla ilgili yeteneklerinizi geliştirmenizi öneririz. Sanatçı ve satıcılar tezgahlarını şehrin dört bir yanına (haftanın gününe göre) kurarak kabile maskelerinden incik boncuğa ve el yapımı takılara kadar çok farklı ürünlerini satarlar. Satın aldığınız fil kuyruğu kılından yapılmış bileziklerin plastik olduğunu farkedince şaşırmayın. Burada sahte ürünlerle karşılaşmak son derece olası olduğundan kaliteli alışveriş yapmak zorlu olabilir. Yine de uygun bir ruh hali ile (indirimli veya ucuz ürünlerden uzak durmalısınız) hayatınızın en ilginç alışveriş deneyimini yaşayabilirsiniz.

Beşinci Cadde – New York, ABD

Beşinci Cadde

 New York şehrini bayram sezonu dışında ziyaret etmek için daha iyi bir zaman var mı? (Cevap: Hayır.) Rockefeller Merkezi ışıklandığında, buz patencileri Bryant Parkı’nda sıraya girdiklerinde ve New Yorklular ile turistler birlikte bol miktarda hediye için şehri blok blok taramaya başladığında New York canlanır. New York alışveriş deneyiminin en üst noktası şüphesiz ki Beşinci Cadde’dir (Fifth Avenue). Dünyanın en lüks butikleri Manhattan’ın bu bölümünde bulunan birkaç blok seçkin binayı doldurur. Çok fazla harcama yapmak istemeyenler için bayram vitrinleri de kendi başına oldukça çekici olacaktır.

Strøget – Kopenhag, Danimarka

Strøget

 Avrupa’nın en uzun trafiğe kapalı alışveriş bölgesi muazzam çeşitlilikte dükkanları (yüksek kalitede butiklerden hediyelik eşyalara kadar) ve insanları (sokak çalgıcılarından, ilüzyonistler ve alışveriş yapmaya hevesli turistlere kadar) bir araya getirir. Batıda Town Hall Meydanı ile doğuda Kongens Nytorv’u birleştiren trafiğe kapalı bu sokaklar, uluslararası lüks markalardan (Prada, Louis Vuitton ve Hermès gibi) yerel ve fiyatça daha uygun markalara kadar zengin çeşitliliğe sahiptir.

Panjiayuan Antika Pazarı – Pekin, Çin

Panjiayuan Antika Pazarı

 Zaman zaman “çamur pazarı” veya “haftasonu pazarı” olarak anılan Çin’in en geniş bit pazarı kesinlikle deneyimlenmesi gereken yerler arasında yer alır. Satıcılar haftanın her günü -adına rağmen- orjinal ve sahte antikalar, sanat eserleri, tekstil ve diğer yerel ürünleri satmak için burayı doldururlar. Çok sıkı pazarlığın şart olduğu Antika Pazarı’ndan büyülü yeşim taşı, çin porselenleri, sanat eserleri, mobilya ve daha fazlası için herhangi bir yerde ödeyeceğiniz miktarın çok çok altında fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Bahnhofstrasse – Zürih, İsviçre

Bahnhofstrasse

 Bahnhofstrasse dünyadaki en şatafatlı alışveriş caddelerinden birisidir. Yüksek düzeyde lüks Burberry, Dior ve Salvatore Ferragamo gibi markalara evsahipliği yapan cadde 1,4 km uzunluğundadır ve ismi Türkçe’de “İstasyon Caddesi” anlamındadır. Bu cadde yüksek kaliteli alışverişin en iyi örneği olarak kabul edilir. Sofistike müşteriler limitsiz kredi kartlarını mücevherler, özel tasarım kıyafetler ve tabii ki çikolata için kullanırlar.

Haussmann Bulvarı – Paris, Fransa

Galeries Lafayette, Haussmann Bulvarı

 Işıklar Şehri’nin en geniş caddelerinden birisi olan Haussmann Bulvarı aralarında Galeries Lafayette ve Au Printemps’in de bulunduğu muhteşem alışveriş merkezlerine evsahipliği yapar. Bayram zamanı içi ve dışı ışıklandırmalar ile süslenmiş upuzun binalar adeta birer mimari şaheserdir. Tek seferde tüm ailenin ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz fantastik alışveriş merkezleri burada sizi beklemektedir. Mücevherat, bay – bayan giyimden gurme yemeğe kadar herşeyi bu Parisli işletmelerde bulabilirsiniz.

Orchard Caddesi – Singapur

Orchard Caddesi.

 İki kilometre uzunluğundaki alışveriş merkezi Singapur’un öncelikli turistik cazibe odağıdır. Orchard caddesinde sıralanmış çok sayıda alışveriş merkezi, hayal edebileceğiniz her türlü alışveriş imkanını sunmaktadır. Gucci, Prada ve Coach’un vitrinlerini dolaştıktan sonra ağrımaya başlayan ayaklarınızı alışveriş merkezindeki bir çok lüks spa veya sinemada dinlendirmek iyi bir alternatif olabilir. Kredi kartınızın limiti zorlanmaya başladığında doğu yönünde bulunan Bras Basah Caddesi’ne gidebilirsiniz. Burası Singapur Ulusal Müzesi ve Singapur Sanat Müzesi gibi Singapur’un en iyi müzelerine evsahipliği yapmaktadır.

Kaynak: Momondo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.