Dünyanın En Etkileyici 12 Buzdan Oteli 0

Tatilinize buz alır mıydınız? İsveç’ten Slovenya’ya, Alaska’dan Andora’ya dünya üzerindeki en iyi tasarlamış 12 buzdan oteli harika resimleriyle keşfedin.

1. Jukkasjäroi Ice Hotel, İsveç

Türünün ilk ve en büyük örneği olan Jukkasjäroi Ice Hotel, 66*33 Kuzey enlemine (Kuzey Kutbu Dairesi) 200 km uzaklıktaki küçük bir kasabada bulunuyor. 1.100 kişi ve 1.000 köpek tarafından mesken edinilmiş bu küçük yerleşim yeri, küçük olmasına küçük ama her yıl kış aylarında Kuzey Işıkları’nı gözlemlemek isteyen 50.000 kişiyi ağırlıyor. 5.500m2’lik bir alanı kaplayan otel, 1.000 ton buz ve otelin buz kütlesini sağlamlaştırmak için kullanılan 30.000 tonluk kar ve buz karışımından inşa edilmiş. Kocaman buz kalıbından yataklar, buzdan kanepeler, buz bar… Odalardaki her şeyin buzdan yapıldığı otelde neyse ki banyolarda ısıtma var. Otel, her yıl Aralık ayından Nisan ayının ortalarında erimeye başlayana kadar hizmet veriyor.

2. Hotel de Glace, Quebec, Kanada

Quebec yakınlarında bulunan Hotel de Glace, her yıl birkaç hafta içinde tasarlanıyor ve bu süre içinde yani 1-2 haftada yeniden inşa ediliyor. Buzlar içinde düğün yapmayı arzu edenler için otelin kendisi gibi buzdan yapılma devasa bir şapeli de var. Otel türünün en lüks ve seçkin örneklerinden biri olarak öne çıkıyor.

3. Arctic Resort Kakslauttanen, Finlandiya

Eğer cam tavanlı sıcacık bir Eskimo kulubesinde kalıp, gece yatağınıza uzanmışken Kuzey Işıklarını izlemek isterseniz, Finlandiya’daki Arctic Resort Kakslauttanen bu konforu fazlasıyla sunuyor. Kuzey Kutbu Dairesinin 250 km kuzeyinde yer alan Kakslauttanen, uzak görünse de Ivalo Havalimanı’na sadece 30 km uzaklıkta bulunuyor.

4. Sorrisniva Igloo Hotel, Alta, Norveç

Sorrisniva Igloo Hotel‘de sizi sıcak tutmak için termal uyku tulumları ve bir de sauna var. Otel ayrıca kar arabasıyla safari, Eskimo köpekleri olan Husky’lerin çektiği kızaklarla yapacağınız kızak turları ve Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz geziler düzenliyor.

5. Igloo Hotel, Grandvalira, Andora

Kim demiş sıfrın altındaki sıcaklığı deneyimlemek için Kuzey Kutbuna gitmeniz gerektiğini? Andora’nın küçük ama mükemmel oteli Igloo, 4 odasıyla Pirenelerin üstünde hem de 2.350 metre yükseklikte bulunuyor. Kısacası otelin kapısından itibaren kayak yapmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca geceleri kar ayakkabılarınızı alıp, binlerce yıldızın aydınlattığı gökyüzünün altında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

6. Kar Köyü, Finlandiya

20.000 m2’lik alana kurulu olan Kar Köyü, orijinal adı ile Snow Village, her yıl kış aylarında misafirlerini farklı bir şekil ve boyutla karşılıyor. Kar odaları, süitler, buz restoranı, buz barı, buzdan yapılmış heykeller ve sanat eserlerinin sergilendiği buzdan koridorları ile konuklarını ağırlıyor. Her yıl 15.000 ton kar ve 300 ton kristal berraklığındaki doğal buz karışımıyla yeniden inşa edilen otelde 30 oda bulunuyor. Otelde, buz üzerinde uyumayı tercih etmeyenler için özel ısıtmalı odalar da bulunuyor.

7. Ice Hotel, Quebec, Kanada

Montreal’de bulunan Hotel de Glace’in öne çıkan başlıca özelliği Jägermeister buz barına sahip olması. Kendisini ‘benzersiz otel deneyimi, gastronomik bir macera, ailecek eğlenilecek bir mekan ve kentsel kültür-spor merkezi’ olarak tanımlayan otelde, bir Jägermeister buz bar ve bir açık hava spa merkezi bulunması oldukça etkileyici ve de şaşırtıcı değil mi? Bunlarla da kalmıyor, 60 koltuklu bir restoran ve bir kongre merkezi de tesis içerisinde yer alıyor.

8. Aurora Buz Müzesi, Alaska, ABD

2003 yılında Alaska Fairbanks’te, ilk önceleri “Aurora Buz Oteli” olarak inşa edilmiş olan otel, ne yazık ki yazın gelmesiyle eriyip gitmiş. Şimdi otelin bulunduğu yere Aurora Buz Müzesi kurulmuş ve kullanılan ileri teknoloji jeotermal soğutma sistemi sayesinde müze sadece kış aylarında değil, tüm yıl açık kalabiliyor. Artık bir otel olmadığı için geceyi müzede geçiremezsiniz ama buz kristallerinden tek tek işlenerek oluşturulmuş ve her 6 saniyede bir renk değiştirerek, Aurora  Borsalis’i yani Kuzey Işıkları’nı taklit eden avizelerini hayranlıkla izleyebilirsiniz.

9. Buzdan Otel, Romanya

Buzdan Otel ya da orijinal adıyla Romanya’daki Hotel of Ice, Doğu Avrupa’da bulunan türünün tek örneği olma özelliğini taşıyordu. Karpatların üzerinde, Blake Gölü’ne komşu olarak kurulan tesis, olağanüstü güzel bir konuma sahip. Cross-country kayakçılarının ünlü Transfagarasan Yolu’nda kaymayı denemelerini önereceğiz ama Romanya, Kont Dracula’nın anavatanı olduğu için geceleri dikkatli olmakta fayda var.

10. Kemi Kar Şatosu, Finlandiya

Kemi Kar Şatosu kar mimarisinin vitrinidir diyebiliriz. Çocuklar mekanın iç bölümünde bulunan (kolaylıkla tahmin edebileceğiniz gibi kar ve buzdan yapılma) çocuk parkıyla çılgına dönerken, büyüklerin beklentileri de unutulmamış. Romantizm yaşamak isteyen çiftler için özel olarak tasarlanmış “Olokolo” yani aşk yuvaları bulunan otelde, Kuzey Işıkları’nın rahatça seyredilebilmesi için gökyüzünü izleyebildiğiniz camdan çatılar bulunuyor.

11. Kirkenes Kar Oteli, Norveç

Kirkenes Kar Oteli‘nin kardan yapılma duvarlarının kalınlığı her daim 200 cm ve sıcaklığı -5 derecede sabit olsa bile, -35 dereceye kadar dayanıklı polar uyku tulumları sayesinde otelde sıcacık uykulara dalabiliyorsunuz.

12. Eskimo Köyü, Slovenya

Slovenya’nın Eskimo oteli, tünellerle birbirine bağlı olan bir Eskimo Köyü’nün parçası. Bu otel kesinlikle lüks arayanlar için uygun değil çünkü otelde duş yok! Duş yapmak isteyenler, biraz fazlaca serinletici olacak bir kar banyosu yapmayı tercih ederler mi bilinmez, oteldeki Eskimo yapımı özel üretim şaraplar ısınmak için keyifli bir seçenek sunuyor.

Kaynak: Skyscanner

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.