Dünya’nın En “Hip” Taksileri 0

Dünyada taksi kavramı ilk olarak 17. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıktı. Çağdaş anlamda taksicilik ise 1867 yılında Almanya’da başladı. Alman Thurn and Taxis aile şirketi, hükümetin mektuplarını ve kargolarını taşıyordu. Mektup ve kargolardan sonra insanları da taşımaya başlayan şirket, yaptığı işe soyadları olan “taxi” ismini verdi. İşte taksi kelimesi bu şekilde ortaya çıktı. 18. yüzyıldan günümüze hızlı bir şekilde gelişerek büyüyen taksicilik, dünya çapında bir iş kolu oldu. Biz de Uzakrota olarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki taksileri araştırıp size yardımcı olacak ipuçlarını topladık.

ABD – NEW YORK

newyork foto

New York’a gidiyorsanız otobüslerden uzak durmalısınız! Dünyanın en büyük ekonomisi olmasına rağmen ulaşım konusunda otobüsler çok güvenli ve efektif seçenekler arasında yer almıyor. Metro veya taksi sizi istediğiniz yere kolayca ulaştırır. New York gibi kozmopolit bir dünya şehrine gittiğinizde doğal olarak taksi konusunda rahatlık ve kolaylık bekliyor insan. Ama maalesef karşılaşacağız nokta böyle değil. Manhattan trafiğinin olmadığı zamanlarda istenilen noktaya en kısa sürede varsanız bile taksilere geçer not vermek biraz zor. Daha çok Hintli, Pakistanlı ve Arap göçmenler taksicilik yaptıkları için hem yol bilgileri hem de İngilizceleri zayıf. Ayrıca çoğunluğu sürekli bahşiş istiyor. Bu durumlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

MEKSİKA

Fotoğraf: @Fotoblog.com
Görsel: @Fotoblog.com

Latin ülkelerinin bir çoğunda halen vosvos taksiler kullanılıyor. Dünyanın en dayanıklı arabalarından bir olup yüzbinlerce fana sahip olan, nostaljiyi hatırlatan Volkswagen Beetle’ın eski modellerine vosvos deniyor. Meksika’da da antikaya kaçmış, yeşil vosvos taksilerden bolca göreceksiniz, şaşırmayın! 20 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük şehirlerden biri olan başkent Mexico City’de muazzam bir taksi kalabalığı bulunuyor. Meksika’da taksilerde dikiz aynasından bakarak kadınları taciz etmek yoğun yaşanan bir olay. Bu yüzden ülkede kadınlar için sürücülerin de kadın olduğu pembe vosvos taksiler var.

İNGİLTERE

London-Taxi-public-transport

Taksi konusunda da diğer ülkelerden ayrılan Birleşik Krallık’ta iki tür taksi bulunuyor: Kaplumbağaya benzerliğiyle dikkat çeken siyah taksiler (black cab) ve normal taksiler. Siyah taksiler maksimum 5 kişilik ve normal taksilere göre biraz daha pahalı. İngiltere’de taksicilere sıkı kurallar uygulanıyor. Taksiciler direksiyon başına geçmeden önceden zor bir ulaşım sınavından geçiyor. Bu yüzden İngiltere’de taksiye bindiğinizde kaybolmanız söz konusu değil. Taksilerin çoğunda kredi kartı geçiyor ama siz yine de binmeden önce sormayı unutmayın. Ayrıca bize göre şöför koltuğunda sürüş yapmadan oturmanın keyfini çıkarın.

İTALYA

Görsel: @Nissa.com.au
Görsel: @Nissa.com.au

Akdeniz’e doğru indiğimizde sanki taksilerin rengi de açılıyor. İtalya’da taksiler beyaz renkte, araçlar hem yeni hem de bakımlı. Bunun sonucunda diğer ülkelere nazaran daha pahalı olduğunu da söyleyebiliriz. Roma’da hemen hemen her yerden taksi bulabilirsiniz. Bir restoranda yemek yediğinizde garsona taksi istediğini söylerseniz sizden gideceğiniz yerin adresini istiyor. Daha sonra bunu taksiciye belirterek size elinde bir çıktı ile dönüyor. Bu sayede taksi geldiğinde sizden başka kimse o taksiye binemiyor. Kolaylık sağlayan bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

MISIR

Görsel: @Ahram.org.eg
Görsel: @Ahram.org.eg

Ortadoğu taksi konusunda biraz sıkıntılı bir bölge. Mısır ise bu sıkıntının başını çekiyor. Taksiler genelde Şahin, Doğan gibi bizim yakından bildiğimiz markalar. Sizin için nostalji olabilir, en son ne zaman bir Şahin’e binmiştiniz? Mısır’da taksiye binmeden önce kesinlikle fiyat konusunda pazarlık yapmalısınız. Kazıklanma ihtimaliniz çok ama çok yüksek. Dikkat etmekte fayda var. Taksiciler konuşmaya çok meraklı, Türk olduğunuzu öğrendiğinizde belki de hayatınızda ilk kez “Yavaş yavaş Hasan Şaş” cümlesini duyacaksınız.

HİNDİSTAN

Görsel: @Johnnyvagabond.com
Görsel: @Johnnyvagabond.com

Hindistan bambaşba bir kültür, bambaşka bir ülke… Hindistan’da taksiler arasında bir bütünlük yok. Mumbai’de bütün taksiler siyah ve sarı renklerdeyken, Delhi’deki taksilerde renk standardı bulunmuyor. Turistlere genelde taksimetreyi açmak istemiyorlar. Ayrıca yakıt masrafından tasarruf edebilmek için hep en küçük modeller taksi yapılmış. Kapıların olmadığı taksiler de bulunuyor, eğer bunlara binerseniz Hindistan gibi sıcak bir ülkede püfür püfür yolculuk etmiş olursunuz.

Hindistan’da Rikşa denilen ulaşım aracı da var. En ucuz rikşalarda siz oturuyorsunuz, ön taraftaki sürücü koşarak sizi çekiyor. Bu durum sizi rahatsız ederse bisiklitle ve motorlu rikşalar da var. Binmeden önce pazarlık yapıp anlaşmalısınız. Hintliler bazen pazarlık için onay verdikleri halde gideceğiz yere vardığınızda birden pazarlığı unutabiliyor. Bu duruma dikkat edin! Hijyen konusunda kesin bir şey diyemeyiz, çünkü orası Hindistan!

JAPONYA

straightr-destination-tax-post

Yine bambaşka bir kültür ve ülke… Asya’nın en gelişmiş ülkesi Japonya, gelişmişlik düzeyini her alana yaymasıyla ünlü. Japonya, dünyadaki en iyi taksilere sahip ülkelerden biri. Müşteriler için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Öncelikle diğer ada ülkelerinde olduğu gibi Japonya’da da direksiyonlar sağ tarafta yer alıyor. Bunun dışında taksi şöförlerinin hepsi takım elbiseli ve beyaz eldivenli. Evinizden bu kadar uzakta, hem de bir takside dantel görmek sizi şaşırtmasın. Japonya’daki birçok takside kapılar otomatik olarak açılıyor. Yolculuk esnasında etrafı izlemeyi tercih etmeyenlerdensiniz taksideki ekranda televizyon seyredebilirsiniz. Japonya’da bahşiş ayıp kabul ediliyor, vermeye kalkışmayın. Hijyen konusunda ise hiçbir ülke Japonya ile karşılaştırılamaz. Taksiler her gün temizleniyor, yolcuların oturduğu koltuk kılıfları ise tek kullanımlık. Japonya dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olduğu için taksiler de diğer ülkelere göre pahalı. Bu durumu dikkate almalısınız.

GÜNEY KORE

seoul-taxi-drivers-refuse-passengers

Asya Kaplanları’ndan biri olan Güney Kore, son yıllardaki ekonomik ve teknolojik büyümenin keyfini çıkartıyor. Ulaşım konusunda Japonya gibi aşmış bir ağa sahip olan ülke, taksilerinde belli bir kaliteyi ve standardı tuttumuş sayılı Asya ülkelerinden biri. Ülkede uluslararası, lüks, telefonla çağrılan ve normal olmak üzere dört çeşit taksi bulunuyor. Diğer ülkelerden farklı olarak Güney Kore’de telefon ile çağırılan taksiler daha pahalı. Yoldan çevirme ilk tercihiniz olmalı. Hükümet, ülkeye gelen turistlerin rahat etmesi için taksicilere özel İngilizce kursları açmış. Taksi ücretini elektronik kart ya da kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Uluslararası taksileri kullanan şöförlerin hepsi İngilizce ve Japonca’yı çok iyi konuşuyor. Yalnız bu taksiler aşırı pahalı.

YENİ ZELANDA

newzealand taxi

Dünyada sayılı güzelliklere sahip ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’da ulaşım ağı gelişmiş düzeyde. Havalimanından çıktığınız anda bir taksiye binebilirsiniz. Taksiler rahat ve temiz, şöförler bilgili. Bazı taksiler kredi kartı kabul ediyor, binmeden önce bilgi almakta yarar var. Yeni Zelanda’da bahşiş verme olayı yok, paranızın üstünü rahat bir şekilde alabilirsiniz. Taksilerde şöförün de fotoğrafı bulunuyor. Güvenliğinizden şüphe ediyorsanız telefonunuzla fotoğrafı çekebilir veya fotoğraftaki kişiyle şöförü karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca bu ülkede deniz taksiler de sık kullanılıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe