Dünyada En İyi Pazarlığı Yapan Milletler 0

Biz Türkler için çok doğal bir davranış olan pazarlığın bir tek Türkiye’de yapılmadığını hepimiz biliriz. Ama hiç merak ettiniz mi, dünyada en iyi pazarlık yapan kim?

Bakın sözlük nasıl tanımlıyor pazarlığı: “Bir alışverişte tarafların kendileri için en elverişli fiyatı karşısındakine kabul ettirmek amacıyla yaptıkları görüşme”. Ama görüşme var, görüşmecik var! Biz Türkler olarak kendimizi çok iyi pazarlıkçılar sansak da dünyanın farklı yerlerinde daha ne pazarlıklar yapılıyor, ne elverişli fiyatlar yakalanıyor merak ediyor musunuz? O zaman gelin birlikte bakalım.

Amerika – Pazarlık Mı? O da Ne?

Aslında çok değil, 1800’lü yılların sonuna kadar Amerika’da da herkesin her şey için pazarlık yaptığını biliyor muydunuz? 1900’lerde çıkan etiket uygulamasıyla birlikte Amerika’da ev, araba gibi çok büyük kalemler dışında hiçbir şey için pazarlık yapılmaz. Daha ziyade tüketiciler, kupon, fırsat, indirim, kampanya gibi şeylerin peşinde koşar.

 

Türkiye – Çarşıda Pazarda Adettendir

Eh hepimiz Türküz, bizde çarşıya pazara çıktın mı şöyle adetten “Bu kaça olur abi? Peki nakite ne yaparsın en son?” ile başlayan muhabbet “Gel bir çayımızı iç” ile devam edip pazarlık yeteneğinize göre %30-40’a varan indirimlerle sonuçlanır. Ama emin olun bizden çok daha beterleri var.

 

Mısır – Pazarlık Yapmayana Adam Denmez

Gidenleriniz iyi bilir, Mısır’da pazarlığa konu olan şeyler bizden çok daha fazladır ve orada pazarlık yapmadan bir şey alana resmen enayi gözüyle bakılır. Aynı bizde olduğu gibi dükkanlarda çay ikram edilir ve kazık yemek istemiyorsanız alacağınız şeyi turistlerin alışveriş yaptığı yerlerden değil, hemen bir arka sokaktan alır, %40-50’ye varan indirimi kaparsınız.

 

Endonezya – Yiyecek Hariç Ölümüne Pazarlık

Biz her ne kadar pazarlık işinin en iyi Ortadoğu’da yapıldığını sansak da, pazarlığın hasını Asyalılar yapar. Örneğin Endonezya’da, kutsal sayılan ve asla pazarlık konusu olmayan yiyecek hariç semt pazarlarından otellere kadar aklınıza gelen her şey için pazarlık yapmak gerekir ve %40-50 indirim oranı çok normaldir.

 

cin-pazarlik.jpg

Çin – Yere Bakan Yürek Yakan Saflık

Saf görüntülerine hiç aldanmayın, Çinliler tam bir pazarlık canavarıdır! Süpermarketler, AVM’ler ve restoranlar dışında her şey için pazarlık yapılır. Çinli esnaf, ne kadar pazarlık yapacağını sizin giyiminize kuşamınıza göre belirler. Biraz eski püskü kıyafetler giyip fakir bir izlenim bırakırsanız fiyatları %60-70’e kadar düşürebilirsiniz!

 

hindistan-pazarlik.jpg

Hindistan – Fakir Görünen Çakal

Zaytung boşuna Bokun Püsürün İçinden Yükselen Bilgelik dememiş. Pazarlık dedin mi Hindistan’dan öte bir boyut yoktur. Bol laf kabalığıyla başlayan Hintli bir tezgahtar baktı olmuyor, lafı “Evde karım çocuğum aç bekliyor Sör”e kadar getirir! Hindistan’da pazarlık öyle boyutlara ulaşmıştır ki, kapısında kocaman “Sabit Fiyatlar” yazan dükkanlarda bile pazarlık yapılır, %70’lere kadar indirim sağlanır!

Kaynak: Tale Blog

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe