Dünya Turizm Örgütü 2017 Yılının Rekor Yılı Olduğunu Doğruladı 0

Bu rakam, bir önceki yıla göre 84 milyon daha fazla ve bu yeni bir rekor. Sektör, sekiz yılda varışlarda kesintisiz büyüme görmüş oldu. 2017 büyümesi, Avrupa ve Afrika bölgelerinin liderliğinde 2010’dan bu yana sırasıyla %8 ve %9 olarak en yüksek artışı gördü.

Uluslararası turizm gelirleri, 2017 yılında % 5 arttı. Destinasyonların elde ettikleri 1,3 trilyon ABD dolarına ek olarak, uluslararası turizm, ülke sakini olmayanlardan uluslararası yolcu taşımacılığı ile 240 milyar ABD doları daha gelir yarattı. Bu, toplam turizm ihracat miktarını 1,6 trilyon ABD dolarına yükseltti ya da başka bir deyişle dünya ihracatının % 7’sine tekabül ederek günde 4 milyar ABD dolarına yükseltti.

Bu güçlü 2017 sonuçları, son yıllarda güvenlik sorunlarından muzdarip olanların geri kazanılması da dahil olmak üzere tüm dünya bölgelerindeki destinasyonlar için sürekli seyahat talebi tarafından yönlendirildi. Başlıca gelişmekte olan ekonomiler Brezilya ve Rusya Federasyonu’nun talepleri dahil olmak üzere, hemen hemen tüm kaynak piyasalarından gelen güçlü talep, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan destinasyonlardan yararlandı.

Yeni rapor aynı zamanda, Çin’in, 2017 yılında uluslararası turizme 258 milyar dolar harcayarak küresel seyahatlere öncülük etmeyi sürdürdüğünü de gösteriyor. Bu rakam, 2017 yılında dünyadaki toplam turizm harcamalarının yaklaşık beşte birine denk gelerek 1.3 trilyon ABD doları oldu ki bu da 2016’dan 94 milyar dolar daha fazla demek.

Dünyanın en popüler pazarları ve destinasyonları arasında, İspanya, Fransa’dan sonra uluslararası varışlar açısından dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci destinasyonu haline geldi. Japonya, altı yıldır süren çift haneli büyümenin ardından turizm kazançları için ilk 10 sıralamasına onuncu sıradan girdi. Rusya Federasyonu ise listeye sekizinci sıradan yeniden girdi.

2018’in başındaki mevcut veriler, uluslararası turizmde güçlü büyümenin sürdüğünü teyit etti ve Ocak-Nisan ayları arasında % 6’lık bir artış yaşandı.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.