Dünya Çapında Ürün Pazarlık Analizi 0

Konu, çekici bir indirim için pazarlığa gelince, her fiyat pazarlığa açık değildir. Muhtemelen günlük bakkalınız size sadece istediniz diye sütünüze veya ekmeğinize indirim yapmayacaktır. Ancak bir araba ya da, hatta eviniz için bir tadilat servisi bakarken, anlaşma sanatını sıkı bir pazarlık çerçevesinde icra edebilirsiniz.

Ama hangi alışverişlerde pazarlık için uğraşmaya değer? Ve gerçekten güzel bir indirim alma gibi bir şansınız var mı?

Dünya genelinde (Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika, Avustralya ve Asya buna dahil) 3,100’ün üzerinde insanla, güzel bir pazarlıkçı nasıl olunur konulu bir anket yapıldı.

Anket sonucunda, pazarlıkta güzel sonuçlar almanızda cinsiyetin rolünden dış görünümün başarı şansınıza etkilerine, nerede nasıl pazarlık yapılır konusunda ilgi çekici sonuçlara ulaşıldı. Mesela Meksika’da bir taksi mi tutuyorsunuz? Yoksa Avustralya’da mücevherat mı alıyorsunuz ve ne kadar tasarruf edebilirsiniz?

Kim Daha İyi Pazarlık Yapıyor?

Ülkelere Göre Sonuçlara Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Temiz bir pazarlığın bir miktar beceri gerektirdiğine kimse itiraz etmez sanırız. Eğer bu işte iyi iseniz, geçiminizi bile düzenli olarak insanlarla pazarlık ederek çıkarabilirsiniz. Pazarlığın bir kısmı öğrenilmiş davranış olarak gelişse de, bazı araştırmalar pazarlığın kişiliğimize bağlı oluğunu gösteriyor. Duygusal zeka ve bilişsel yetenek gibi beceriler bizim bir durumu analiz etmemize, başka insanlar ile iletişimimize, ve son olarak güzel bir pazarlık patlatmamızda etkili olabiliyorlar.

Anket dünya genelinde pazarlıktan erkeklerin kadınlardan daha çok keyif aldığı sonucunu gösterdi. Erkeklerin %45’ine oranla kadınların sadece %37’sinin pazarlık sürecini takdir ettiğini görüyoruz. Oyundan keyif almak her zaman başarıyı beraberinde getirmiyor ancak. Kadınlar %18 ile erkeklerin %17’sine kıyasla daha iyi indirim oranı ile daha iyi bir iş çıkardıklarını bildiriyor.

Pazarlıktaki başarınız yerkürenin neresinde bulunduğunuza da bağlı olabilir. Ankete göre Kolombiya, Şili ve Yunanistan’da insanlar pazarlığa daha yatkın görünürken, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Şili’deki insanlar pazarlıktan en iyi sonucu almış görünüyorlar. Özellikle Asya ülkelerinde pazarlık sanatının sırrı, tezgahın iki tarafının da birbirleri ile iyi ilişkiler kurulmasının etrafında şekilleniyor gibi gözüküyor. Bu gibi ülkelerde arkadaşlık işin önünde gelebiliyor, ve fiyatlar hakkında pazarlık etmek kimseye yük olmuyor. Biriyle muhabbet etmek veya daha iyi tanımak size bir fırsat sunabilir.

Uzmanlar Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler’den insanların, pazarlıkta verimli olmayabilecek veya tansiyonların gerilmesine sebep olabilecek daha direk ve daha dürüst bir yaklaşımı benimsediklerini ortaya koyuyor. Amerikalıların yarısından azı, ortalama %17 indirim alsalar da, bundan daha yüksek oranlar için pazarlık etmeyi tercih ettikleri görünüyor.

Cinsiyete Göre Pazarlık

Ülkelere Göre Sonuçlara Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Kişiliğin, bireyin pazarlık hünerinde etkili olabileceği gibi, cinsiyetin de rol oynayabilmesi mümkün görünüyor. Dünya genelinde erkek ve kadınların pazarlıktan ne kadar keyif aldıkları değişiklik gösteriyor ve bir araştırma bunun cinsiyetlerinin bir sonucu olduğunu gösteriyor. Araştırmalar bize erkeklerin ve kadınların, pazarlığa tezgahın iki tarafında da farklı yaklaştıklarını gösteriyor. Erkekler pazarlıkta baskın taraf olmayı tercih ederken kadınların daha uzlaşmacı bir tutum gösterdiklerini görünüyor.

Filipinler’in başlarını çektiği ülkelerin çoğu pazarlığın kadınlar için erkekler için olduğundan çok daha kolay olduğuna inanıyorlar. Ancak çoğu ülke (İspanya, Arjantin, Şili ve Birleşik Krallık bunlara dahil) pazarlıkta başarının cinsiyet faktöründen bağımsız olduğuna inanıyor. Sadece 5 ülkeden (Çekya, Malezya, Pakistan, Portekiz ve Birleşik Devletler) katılanlar pazarlığın erkekler için daha kolay olduğunu söylüyor.

Güzellik Pazarlıkçının Gözündedir

Özgüvenin mi insanları daha çekici yaptığı yoksa çekici olmanın mı insanları daha özgüvenli yaptığını söylemek zor olsa da anketimize katılanlar güzel görünümün iyi pazarlık yapmada ağırlığının olduğunu söylüyorlar. Elbette insanı çekici kılan detaylar sadece dış görünümden ibaret değil ve bir insanı zor bir pazarlık sırasında daha sevimli gösterebilen öğrenilmiş davranışlar da var. Dinlemeyi bilmek, sık gülümsemek, giyim kuşama ve kişisel hijyene önem vermek çekici insanların ortak özellikleri arasında göze çarpıyor.

Kökenine bakmaksızın, kadınların %4’ü ve erkeklerin %6’sı cazibenin, insanın pazarlık yeteneğine nadiren ya da hiç etki etmediğini söylüyor. Konu ile ilgili görüşler genellikle farklı; neredeyse dört kadından biri ve beş erkekten biri, bir kişinin görünüşünün pazarlık yeteneğinde rol oynadığını söylüyor. Ve kadınların %20’si cazibenin sıklıkta ya da daima pazarlığa etki ettiğini söylerken erkeklerin dış görünüşün sıklıkla ya da daima pazarlığa etki ettiğini söylemeye eğimli olduğunu görüyoruz.

Erkekler güzel görünüşün pazarlığa olumlu etki ettiğini kadınlara oranla daha çok düşünürken, araştırma erkeklerin görünüşlerini abarttığını gösteriyor. Ve erkeklerin görünüşün pazarlığa etki ettiğini kadınlara göre daha belirtmelerine rağmen, işin sonunda kadınlar daha iyi bir indirim yakalama konusunda erkeklerden daha becerikli görünüyor.

Güzel Görünen Pazarlıklar

Adil ya da değil, bir çok araştırma pazarlıkta dış görünüşün etkisi olduğunu gösteriyor. Burada bahsedilen dış görünüş, sadece fiziksel özelliklerden oluşmasa da, vücut dili ve kendini sunuşu (saç boyası, dövme ve piercing gibi görünür aksesuarlar dahil) kapsıyor.

Anketimiz bazı ülkelerin pazarlıkla başarının ana faktörünün albeni olduğuna inandığını ortaya koyuyor. Kanada ve Birleşik Devletler’de insanlar, güzel görünümün bir insanın pazarlık becerisinde en önemli etken olduğunu söylüyorlar. Aksine, Filipinler ve Hindistan’da insanların, dış görünüşün gücünü daha az kabullendikleri gözlemleniyor. Bu Doğu ve Batı kültürlerinin önceliklerinin farklı olduğu anlamına mı geliyor? Araştırma Doğu ülkelerinin (Çin, Malezya ve Endonezya) paraya Batı ülkelerine göre daha çok önem verebileceğini gösteriyor. Cazibenin pazarlıkta daha önemli bir yer tuttuğunu düşünen ülkelerde sevginin paraya göre daha önemli bir yer tuttuğunu görülüyor.

Filipinler’de de insanların iş pazarlığa gelince, kadının bahtının daha açık olduğuna inandıkları görülüyor. Araştırma, Asya’da kadınların eşlerine oranla pazarlıkta daha cüretkar olduğu ve diğer kültürlere kıyasla bütçe yapmayı daha erken yaşlarda öğrendiği gösteriyor bize. Güçlü kadın politik figürlerle dolu tarihlerinin de bize gösterdiği gibi, bazı uzmanlar Asyalı kadınların aynı zamanda iş ve finans gibi konularda eşit partner olarak daha çok görüldüğünü bize söylüyor.

Türklerin Pazarlık Alışkanlıkları

Anket Türk nüfusunun yaklaşık %75’inin pazarlık yapmayı tercih ettiğini gösteriyor. Bu oran erkeklerde %81’e çıkarken kadınlarda ise %74’e düşüyor. Türkiye’de erkeklerin, kadınların ortalama %17’sine oranla ortalama %19 oran ile daha çok indirim elde edebildiklerini görüyoruz.

Diğer milletlerde de olduğu gibi, Türkler de pazarlığın kadınlar için daha kolay olduğuna inanıyorlar.

Görünüşe göre Türkler de, pazarlık yapmayı seven milletler arasında yer oluyor.

Türkler pazarlıklarında en çok güzellik hizmetlerinden (%25) indirim etmişler. Güzellik hizmetlerinin ardından taksiler (%14) ve konutlar (%13) geliyor.

Uluslararası Pazarlık Tavsiyeleri

Uluslararası Pazarlık Tavsiyelerinin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız.

Birleşik Devletler’de bir spor salonu aboneliği yaklaşık olarak aylık $60 denk geliyor ve bu aboneliklerin üçte ikisi hiç kullanılmıyor. Eğer siz de her ay fitness için ücret ödeyen Amerikalılardansanız, daha çok tasarruf edebilirsiniz. Brezilya, İtalya ve Kanada’da insanlar en çok bu tarz fitness çalışmaları için pazarlık etmişler.

Bazı ülkerlerde kira miktarınız veya cep telefonu faturanız için pazarlık etmek zaman kaybı gibi görünse de yer küredeki başka yerlerde pazarlık yapmayı en azından denemezseniz kazıklanabilirsiniz. Eğer evinizi direk olarak kiracıdan kiralıyor iseniz, imzayı atmadan birazcık pazarlık size her ay yüzlerce lira kazandırabilir. Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık gibi Avrupa ülkelerinde telefon faturanızda kazıklanmamanız için bazı öneriler mevcut, ancak bunlar işe yaramasa da, bü ülkelerden insanlar yine de daha iyi bir fiyat istemenizi öneriyorlar.

Avustralya konusunda da sonuçlar gayet açık. Mobilya ve antikalar gibi ev dekorasyon ürünleri pazarlık piramidinin tepesinde bulunuyorlar. Binip gitmeden önce Amerikalıların %60’ının pazarlığa girişmesi ile, Birleşik Devletler’de en çok pazarlığa konu olan ürünler otomobiller olarak göze çarpıyor. Bazı ülkerlerde kayda değer bir şekilde daha az yaygın da olsa, Almanya ve Birleşik Krallık başta olmak üzere Avrupalıların üçte biri için de aynı şeyi söylemek mümkün.

Pazarlığı Nerede Yapacağız

Cinsiyete Göre Pazarlık Yapılan Hizmetlerin Tamamını Görmek İçin Tıklayınız.

İş arabanızı servise bırakmaya gelince, işlem tamamlanmadan, fiyatta pazarlık yapmak, dürüst bir fiyat ile kazıklanma arasındaki fark olabilir. Özellikle bir kadın iseniz! Araştırmalar, otomobil servislerinin kadınlara sıklıkla, zaman zaman ihtiyaçları bile olmadıkları işlemleri de faturaya katarak, normalden çok daha kabarık faturalar çıkarttıklarını gösteriyor bize. Buna rağmen iş otomobilin tamirine gelince, pazarlık konusunda erkeklerin ellerini kirletmesinin kadınlara göre daha olası olduğunu gözlemliyoruz. Ev onarımları ve taksiler konularında da erkeklerin pazarlığa kadınlardan daha yatkın oldukları gözleniyor.

Erkekler daha büyük faturalar için pazarlık etmeyi tercih ediyor olabilir, ama kadınlar telefon faturaları, konaklama ve temizlik gibi konularda pazarlığa daha yatkın görünüyor. Araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha nadiren pazarlığa giriştiğini gösterse de, kazanabilecekleri savaşları seçmeleri konusunda daha bilgin davrandıklarını gösteriyor bize. Kadınların erkeklere oranla pazarlıkta fiyat indirme konusunda daha başarılı olduğunu gösteren anketimizden de görüldüğü gibi, bu denememeleri gerektiği anlamına gelmiyor.

Müzakere Merağı

Dünyanın neresinden olursanız olun, erkek ya da kadın olun, ya da ne kadar yakışıklı ya da güzel olduğunuzu düşünün, iş pazarlığa geldiğinde hala üzerinde çalışabileceğiniz (hatta mükemmelleştirebileceğiniz) beceriler mevcut. Candan olun, ürünün kalitesinden bahsedin ve asla ilk teklifi kabul etmeyin. Her zaman istediğinizi elde edemeyebilirsiniz ancak, zamanla, kendinize güveniniz artar ve sonunda başarıyı yakalayabilirsiniz.

Hem erkeklerin hem kadınların pazarlık ettikleri ürünlerin başında giyim ürünleri geliyor. Erkeklerin %14’ünün ve kadınların %17’sinin, arkasından arabalar ve antikalar gelerekten, giyim konuşunda pazarlık yapmaya meraklı olduğunu görüyoruz. Birleşik Devletler’de neredeyse otomobil alışverişlerinin tamamının, duyguları işten uzak tutup ücrette odaklanıldığı sürece, pazarlığa tabi olduğunu görüyoruz. Uzmanlar imzayı atmadan önce, galeriye girmede kafanızda ödeyeceğiniz miktarı belirlemenizi ve birden çok bayi ile görüşmenizi öneriyorlar.

İnsanların pazarlığa en değmediğini düşündüğü ürünler mi? Cep telefonu faturaları, kira ve yataklar.

Daha İyi Fiyatlar, Daha Az Stres

İş her şey konusunda pazarlığa gelince, dikkate alınması gereken çeşitli değişkenler mevcut. Söz konusu olan ürünün ya da hizmetin gerçek değerinden ona karşı sizin ya da satıcının duygusal bağına kadar. Neyin pazarlığa değer olup olmadığına karar verirken kültürel normlar ve uygulamar bile etken olabiliyor.

  • Dünya genelinde konuştuğumuz 3,100 kişide, erkeklerin daha iyi bir fiyat için pazarlıktan kadınlara göre daha çok keyif aldıklarını ancak pazarlık sanatında kadınlar kadar becerikli olamadıklarını görüyoruz.
  • Meksika, Fransa ve Hindistan gibi bazı ülkelerde kadınlar için pazarlık, buna daha az meyilli olmalarına rağmen, daha kolay olabiliyor.
  • Erkek ve kadınlar, kişinin dış görünüşünün pazarlıkta oynadığı rol konusunda farklı görüşlere sahip olduğu görürken, Kanada ve Birleşik Devletler gibi Batı ülkelerinden insanların güzel görünüşün iyi bir pazarlık çıkarmada azımsanamayacak bir etkisin olduğunu söylediğini görüyoruz.

Metodoloji

Afrika, Orta Doğu, Orta ve Güney Amerika, Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya’da 44 ülke ve kültürden 3,100’den fazla kişiyle görüşülmüştür. Bu anket, okuyucuların dünya genelinde pazarlık uygulamalarını daha iyi anlaması için hazırlanmıştır.

Kaynak: Picodi.com

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe