Daimler, Kurumsal Seyahati Karmaşıklıktan Arındırmak İstiyor 0

Genellikle gezginler bir seyahat için mümkün olan tüm seçenekleri görmeyi önemsese de dev Alman araba ve kamyon üreticisi Daimler’in yeni projesi bu varsayımı yalanlıyor.

FiveStar Model adı verilen bu proje Daimler‘in üç seyahat teknoloji ortağı Amadeus, BCD Travel ve Airplus‘ı seyahat rezervasyon sürecini basitleştirme amacıyla bir araya getiriyor.

BCD Travel Küresel Müşteri İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Kathy Jackson, yaptığı açıklamada Daimler’in gezginlerinin genellikle aynı yerlerdeki aynı müşterileri ziyaret ettiğini belirtti. Jackson‘a göre ülke içi seyahat çok daha tekrarlamalı seyrediyor.

Bir gezgin Stuttgart‘tan Köln’e ayda üç defa seyahat ettiğinde ve pazartesi sabahı 7’de ayrılıp salı günü saat 4’te geri döndüğünde tüm seçeneklerin düşünülmesinin pek de anlamı kalmıyor. Bu süreçteki karışıklığı yok etmenin ilk adımı olarak Amadeus gezginler için en iyi seyahat paketini bulmak adına bir algoritma tasarlamakla görevlendirildi. Jackson‘a göre, bu projedeki en büyük zorluklardan bir tanesiydi.

Gezginlerin zamanla izledikleri davranışlardan, kurumsal politika, kurumun tedarikçi stratejisi ve tercihlerinden yola çıkarak, arama sonuçları en uygun havayolu seçeneği, otel ve kiralık araç seçeneklerini, yani kısacası en iyi seyahati sunuyor.

Gezginler seyahat tarihlerini ve seyahatin bileşenlerini belirledikçe AirPlus sanal hesap numaralarıyla harekete geçiyor ve tüm süreç boyunca ödemeyle ilgileniyor.

Yolculuk boyunca mobil aracılığıyla fatura ve hesap tutulması, seyahati basitleştiriyor ve seyahat harcamalarına ayrılan zamanı neredeyse sıfıra indiriyor.

Aslına bakılırsa Jackson, FiveStar modelinin tüm arama, rezervasyon ve harcama kaydı sürecini 3 tıka indirdiğini söylüyor: Talepte bulunun, seyahat detaylarını onaylayın ve son olarak harcama toplamını kabul edin.

Jackson‘a göre FiveStar ve benzeri modellerde başarıya ulaşmanın anahtarı, karmaşıklığı azaltmaya istekli olmak. “Bu durum çok uluslu bir şirket için rezervasyondan desteğe kadar prosedür ve süreçlerin nerede olursanız olun aynı olması anlamına gelir. Süreçler farklı ülkelerde farklı şekilde ilerleyemez.”

Kazanımlar ise oldukça belirgin.

Daimler Seyahat Genel Müdürü Bernd Burkhardt, Daimler boyutundaki bir şirketin, gezginlerin rezervasyon, ödeme ve harcama raporları konusunda harcadığı zaman düşünüldüğünde her sene 25 milyon euro zarar ettiğini belirtti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe