Daha Ucuz Birinci Sınıf Bilet – Ne Zaman Almalı, Ne Zaman Uçmalı 0

Aslında bu yazılanlar daha ucuz birinci sınıf biletler ile ilgili değil; çünkü “daha ucuz birinci sınıf bilet” diye bir şeyin varlığı söz konusu değil. Bir havayolu şirketinin akıl almaz bir hata yapmasıyla oluşabilecek istisnai bir durum dışında.

Bu durum fazlasıyla nadiren ortaya çıkmakla beraber, hiç karşılaşılmayan bir durum değil. Örneğin geçtiğimiz sene United Havayolları birinci sınıf Londra-Newark biletlerini tanesi 75 dolardan olmak üzere piyasaya sürdü. Problem şu ki; havayolu şirketleri ‘hatalı bilet ücretleri’nin karşılığını kimi zaman ödüyor, kimi zaman ödemiyor (United Havayolları 75 dolarlık bilet ücretlerinin karşılığını ödemedi).

Birinci Sınıf Biletleri daha Ucuza Satın Alabilmenin 5 Yolu

Yine de, birinci sınıf biletlere verilen paradan tasarruf etmenin başka yolları da var. Bu öneriler American, Delta ve United Havayolu Şirketleri’nin hafta boyunca gerçekleştirdiği uçuşlardaki birinci sınıf uçak biletlerinin ücretleri üzerinden yapılan değerlendirmelerin sonucudur (uçuş süresi ücretlendirmeyle bağlantılı değildir).

 1. Hafta ortasında veya Cumartesi günü seyahat edin

Kullanılacak havayolu şirketine bağlı olmak üzere, haftanın bazı günlerinde uçuşlar diğer günlere göre daha ucuzdur.

Birinci Sınıf Biletlerin Daha Ucuz Olduğu Günler

 • American Havayolları: Salı, Çarşamba, Cumartesi
 • Delta Havayolları: Çarşamba, Cumartesi
 • United Havayolları: Günlere göre uçuş fiyatlarının değişimi belli değil

Birinci Sınıf Biletlerin Daha Pahalı Olduğu Günler

 • American Havayolları: Cuma, Pazar (%10 oranında ve ya %10’dan daha pahalı)
 • Delta Havayolları: Cuma, Pazar, Pazartesi (%20 oranında ve ya %20’den daha pahalı)
 • United Havayolları: Günlere göre uçuş fiyatlarının değişimi belli değil
 1. Biletlerinizi en az bir hafta önceden alın

Rezervasyonunuzu eğer mümkünse 7 gün önceden yaptırın. Eğer uçuşunuzdan önceki bir hafta içinde rezervasyon yaptırırsanız, birinci sınıf bir bilet için %40’a kadar daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz (Havayollarının son anda ayarlanan iş seyahatlerini çok sevmelerinin nedeni budur).

 1. Biletinizi ‘sadece birinci sınıf’ seçeneğini kullanarak aramayın

Birçok insan yalnızca birinci sınıf biletlerin görülebildiği gelişmiş arama seçeneğini kullanmaya meyillidir. Bunu yapmaktan kaçının. Normal şartlar altında nasıl arama yapıyorsanız öyle yapmaya devam edin. Böylece ekonomi grubundan birinci sınıf biletlere kadar geniş bir aralıktaki biletlerin fiyatlarını görme şansınız olacak; hatta bu şekilde arama yaparsanız daha ucuza birinci sınıf biletler bulabilirsiniz.

 1. Bırakın ‘mil’leriniz sizin için çalışsın

Millerinizi kullanarak birinci sınıfa (ya da Business Class’a) terfi edin. Bu noktada elit statüye sahip olmanız fark yaratacaktır (ancak değişen mil programları nedeniyle, elit statüsüne ulaşmak gittikçe zorlaşıyor). Havaalanına gittiğiniz zaman üst sınıfa terfi etme fırsatları yakalamak için kioskları kontrol etmeyi ihmal etmeyin; güzel sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

 1. Yardım almak için bir seyahat acentesine başvurun

Bir profesyonele danışmaktan ya da kurumsal bir seyahat acentesinden yararlanmaktan çekinmeyin; bazen, sizin yapamayacağınız şeyleri yapabiliyorlar; çünkü, havayolu şirketleriyle önceden anlaşmalı olabiliyorlar (böylece, acenteye başvurmadan, ödeyeceğiniz fiyattan %10 ile %20 arasında daha az ödeme yapmanız mümkün olabiliyor). Ek olarak, profesyoneller (önceden Y-uP denilen) indirimli birinci sınıf uçuşlara erişebiliyorlar. Bu uçuşlar yıllar içinde yok oldular (bundan havayollarının birleşmesini sorumlu tutabilirsiniz); ancak, hala bu uçuşları aramaya değer. Y-Up’ların bir diğer avantajı ise; kodlamalarının ekonomi sınıfı ile benzer yapılması. Bu da yolcuya, sadece otobüs yolculuklarına izin veren kurumsal yolculuk politikalarını atlatmasında yardımcı oluyor.

Sonuç: İster ekonomi sınıfı bir biletle, ister birinci sınıf bir biletle seyahat etmeyi tercih ediyor olun, mutlaka uçuş ücretlerini karşılaştırın. Birinci sınıf bilet parası ödemeye aldırmıyor olsanız da, ödemek zorunda olduğunuzdan daha fazla ödemek umrunuzda olmalı.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.