Daha İyi Bir Seyahat İçin İpuçları 1

İnce nezaket anlarının seyahati daha eğlenceli hale getirdiği öngörüsü üzerine kurulan film ‘We’re all in this together'(Bu İşte Hep Birlikteyiz), uçaktaki uygun davranışlar hakkında sevimli bir hatırlatıcıydı. Buna rağmen, yeniden izleyince, kimi öneriler çok basit görünüyor. Kol dayanaklarının ikisini de kapmayın, lavaboda çok uzun süre geçirmeyin. Çok fazla konuşmayın, çok parfüm sıkmayın. Gayet net.

İşte gezginler için bazı nazik öneriler:

Gürültü

Özellikle çok belirgin bir akım, kulaklık kullanmadan iPad yada farklı cihazlardan video izlemektir ve genellikle çocukları oyalamak için yapılır. Bunun dışında ise ya bazı bilinçsiz yolcular yada akşam yemeğinde görüntülü görüşme yapıp tüm konuşmaları herkese duyuran yalnız yolcular bunu yapar. Bu durum özellikle Orta Doğu’da çok güçlü. Bize sorarsanız, yapmayın!

Çocuklar

Çocuklarla seyahat etmek oldukça zordur -en azından öyle söylenir- ve bu da insanlarda sempati oluşturur. Ama şunu da sormak gerekir; çocuklar uçuş boyunca oyun alanı olarak kullanacakları business class bölümlerde uçmak zorunda mı? Bilet için para veren diğer yolculara, ki bunların çoğu erken saatteki toplantıya yetişmek için yolculuk eden ve uyumaya çalışan kişiler, saygı duymak önemli. Bu yüzden çocuklarla uçuş yapılacaksa bir kez daha düşünülmeli.

Kızartma Kokusu

Kaç defa uçağa kesinlikle getirilmemesi gereken şeylerin uçuş için getirildiğini gördünüz? Eğer bir kova kızarmış tavuk ile uçağa biniyorsanız, kapalı bir alanda bu yaptığınızın ne kadar doğru olduğunu yeniden düşünün. Özellikle de 14 saat süren uçuşlarda!

Kahramanlık ve Empati

Çoğu uçuş görevlisi yardımcı olmayacağı veya olamayacağı için kalkıştan önce koridora şöyle bir göz gezdirmek ve el çantası taşımak yada tekerlekli sandalyeden koltuğa geçmek için yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek iyi bir fikir olabilir. Zorunlu olmasa da bu gibi küçük jestlere çok değer verilir. Tüm bunlar kol dayama yerleri ve koltuğunuzu eğmek için de geçerlidir. Kısacası bu konuda %10 daha fazla çaba göstermek herşeyi daha hoş hale getirebilir.

Konuk ağırlayan şirketler için öneriler:

Tartışmalar

Bunun bir sorun olarak belirtilmesi bile bir sorun olsa da; uçakta siz sakince kitap okumaya çalışırken birbirleriyle iş çizelgeleri ve hayatları hakkında tartışıp dedikodu yapan uçuş görevlileriyle çevrili olmak kadar kötüsü yok. Malesef Amerikalı havayolu şirketlerine özgü bu durum Birleşik Krallık şirketlerine de yayılmakta.

Priz Problemi

İster restoran olsun, isterse uçak yada havaalanı, bunların hepsinde elektrik prizlerinin hizmete dahil olması gerekir. Özellikle restoranlar için bu çok önemli bir gereksinim. Örneğin büyük restoranlar kimlik kartı karşılığında taşınabilir şarj cihazları sunarak bu gereksinimi karşılıyor.

Kapı görevlisi

Geleneksel bir kavram olabilir ama kapı görevlileri diplomasinin ilk öğesidir. Mesela kapı görevlisinin sigaranızı yakacağınızda ateş uzatmasını, yağmurda size şemsiye tutmasını ve belki de sabah koşunuzdan dönerken bir şişe su ve temiz bir havlu vermesini bekleyeceksinizdir. Bunları başka birinden istemeniz ise kapı görevlisinin görevinde başarısız olduğunu gösterebilir. Sıcak bir karşılama, yağmurdan sizi korumaları, yol göstermeleri ve kibar jestleri işlerini ciddiye aldıklarını gösterecektir.

Beklenmeyen Sonuçlar

Havayolu şirketleri yaptıkları kesintilerin faydasını görmekte çok iyiler. Mesela meyve salatasından üzümü çıkarmakla para kazanabilirler vb. Ama ayrıca bunların ikincil etkilerini de yeterince fiyatlandırmıyorlar. Kolayca kırılıp dağınıklık yaratan ve temizlik açısından ekstra zahmet gerektiren kraker benzeri yiyeceklerin neden dağıtıldığını da anlamak zor.

Sonuçta iki tarafında %10 daha fazla çaba göstermesiyle seyahatlerde rahatlık açısından büyük bir fark yaratılacaktır.

Kapak Görseli: Chicagorazoom

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

  1. Bende pek olmasa da ara sıra Seyehat ederim. Bu sorunları yaşayan biri olarak uçakta, otobüste veya takside parfüm sıkmam ama sıkılması midemi bulandırır. Ama açık havada sıkarım aydınlatıcı ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe