‘Dağınık Veriler’ Bir Engel, Ancak Seyahat Firmaları Mantıksal Analizlere Para Yatırmaya Hazır 0

Seyahat sektöründeki büyük verilere daha fazla paranın pompalanması söz konusu iken, seyahat şirketleri “dağınık veri altyapısı” ile başa çıkma mücadelesiyle karşı karşıya geliyor.

Konaklama tedarikçisi Hotelbeds’in her yıl düzenlediği, geçtiğimiz haftalarda Meksika’da gerçekleşen MarketHub Americas etkinliğinde bir araya gelen 500’ün üzerinde temsilciye, büyük verinin işletmelerindeki rolü soruldu ve %64’lük bir kesim, şirketlerinin veri ve mantıksal analiz çalışmalarına yönelik harcamalarını “kaydadeğer derecede arttıracaklarını” belirtti.

Anket katılımcıları, mantıksal veri analizlerinin önümüzdeki beş yıllık süreçte yıllık gelirlerini arttırmalarına yardımcı olacağı beklentisini taşırken; %33’lük bir kesim, yıllık gelirlerini %30-50 arasında, %17’lik bir kesim ise %50’den daha fazla arttıracağını düşünüyor.

Ancak ankete katılan temsilcilerin çoğu, karşı karşıya geldikleri en büyük güçlüklerden birisinin “dağınık veri altyapısı” olduğunu ve bunun, elde ettikleri büyük veriyi yorumlamayı güçleştirdiğini belirtti.

Hotelbeds, bu sonuçların ışığında, seyahat şirketlerinin, birlikte çalıştıkları teknoloji tedarikçilerine mantıksal veri analizi ile ilgili olarak sormaları gereken başlıca beş sorudan oluşan bir liste ortaya koydu:

  1. Büyük Veri’nin şirketim için değer üretebileceğini düşündüğünüz başlıca alanlar nelerdir?
  2. Bilgi stratejiniz nedir? Müşterilerimin, çalışanlarımın ve tedarikçilerimin ürettiği verilerden en fazlasını almama nasıl yardımcı olabilirsiniz?
  3. Teknolojiniz, şirketimin daha verimli bir hale gelmesine yardımcı olabilecek hangi verileri üretiyor – ve bu verileri benimle paylaşacak mısınız?
  4. Teknolojiniz, gelecekte bilgi ölçeklenebilirliğini nasıl ele alacak?
  5. Teknolojinizin ürettiği bilgiler için hangi seviyede güvenlik sunuyorsunuz? Bu güvenlik seviyesini nasıl koruyorsunuz?

Hotelbeds Group’un CIO’su (Bilgi Sistemleri Grubu Başkanı) Alvaro de Nicolas, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Müşterilerimizden gelen geri bildirimler, istikrarlı bir biçimde mantıksal veri analizinin – spesifik olarak bunu, gelirlerde büyüme sağlamak adına ne şekilde kullanılacağının- kendilerinin başta gelen ilgi alanlarından olduğunu gösterdi ve bu yüzden bu yıl “Veriden güç alır. İnsanlar ona yön verir” temasında karar kıldık.”

“Her bir seyahat firması kendi spesifik ihtiyaçlarına ve güçlüklerine sahip iken, beş alana dağıtılabilen, benzer ve tekrar tekrar karşımıza çıkan temalar olduğunu belirledik.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe