Çin Üniversiteleri ve Çin’de Eğitim Fırsatı 0

Çin’in dünya ticaretinde son yıllarda geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. Çin’de Üniversite kuruluşlarının bir çoğunun dünya sıralamasında ilk 500’e girdiğini göz önünde bulundurursak yurtdışında üniversite eğitimi için Çin’i tercih etmek de seçenekleriniz arasında olabilir.  Üstelik Çin üniversiteleri için yıllık ücretlerinin 2500$’dan başlaması ve aylık yaşam giderlerinin ise ortalama 400$ civarında olması hem kaliteli üniversite eğitimi almak, hem de Çince gibi önemli bir dili öğrenmek isteyen öğrenciler için giderek daha çok popüler hale geliyor.

Çin’deki birçok üniversite YÖK denkliğine sahip ve Türkiye’deki gibi eğitim süresi 4 yıl. Ancak öğrencilerin öncelikle Çince hazırlık alması gerekiyor. Çince biraz zor bir dil olsa da öğrenildiğinde elde edilecek prestij ve yararlar göz önüne alınınca, bu zahmete elbette ki değer. Başlıca tercih edilen bölümler Mimarlık, Uluslar arası Ticaret, Çin Dili ve Edebiyatı, İşletme ve Mühendislik. Birçok üniversite yurt olanağı da sunuyor. Üniversite eğitimi için Çin’e gitme fikri başta biraz çılgınca gelse de birçok yurtdışı eğitim firması size bu imkanı sağlıyor.

Çin üniversiteleri listesi

  • Shangai Üniversitesi
  • Zhenjiang Üniversitesi
  • Pekin Başkent Normal Üniversitesi
  • Wuhan Üniversitesi
  • Pekin Teknoloji Üniversitesi

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe