CheckMyBus Geleceğin Küresel Otobüs Seyahatlerini Planlıyor 0

Yenilikçi bir meta arama modeli ve küresel bir ortaklık stratejisi ile otobüs ücretleri arama motoru CheckMyBus, kendisini hızla değişen uluslararası otobüs taşımacılığı sektöründe bir öncü olarak konumlandırdı.

CheckMyBus Genel Müdürü Marc Hoffmann; “piyasadaki köklü bir değişimin ya da geçisin başlangıcında olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

Hofmann; “ çevrimdışı biletlemeden çevrimiçi biletmeye geçiş, düşük fiyatlı biletleme, iyileştirilmiş hizmet kalitesi ve birçok ülkede otobüs sektörünün serbest bir hale gelmesinin de dahil olduğu bir dizi faktör bu devrime katkı sağlıyor” dedi.

Nitekim CheckMyBus’ ta kendisini Alman şehirlerarası otobüs pazarının serbestleşmesinden ilham alarak kurmuştu, öyle ki bu durum Alman otobüs trafiğinde patlayan bir büyümeyi de meydana getirmişti. Sadece 3 yıl içerisinde yolcu sayısı 3 milyondan 20 milyona çıkmıştı. 2013 yılı sona ererken kurulan CheckMyBus, 11 ülkeden 15 tam zamanlı personelle çalışıyor.

CheckMyBus kendisini “dünyanın en büyük sanal otobüs pazarı” olarak adlandırıyor. Şu anda haftalık kalkışlarda 300 otobüs operatörüyle yaklaşık olarak 3 milyon yolcusu olan şirket 50 ülkede 20.000 şehirde faaliyet gösteriyor.

Hofmann; “ bizim stratejimiz kullanıcıya en iyi bağlantıyı seçmek için, en geniş şekilde otobüs operatörlerine, otobüs bağlantılarına ve bunların yanı sıra fiyatlara da erişim imkanı sağlıyor. Online seyahat acentası olarak bulunmadığımız konumumuzda rezervasyon da dahil meta arama düzeyinde rol oynuyoruz, ortaklık için daha fazla seçeneğimiz var ve böylelikle daha fazla içeriğe de sahip oluyoruz” dedi.

CheckMyBus, geçen ay tam da zamanında yaz olimpiyatları için ülkenin önde gelen online otobüs biletleme platformu ClickBus ile birlikte çalışarak Brezilya pazarına girdi.

Bu ortaklığın ClickBus için de açıkça görülen faydaları oldu, CheckMyBus’ın 8 dildeki 12 uluslararası websitesinde dünyanın geri kalanından çok daha fazla bir şekilde Brezilyalı otobüs portföyünü sunma imkanına kavuştu. Şirket, sitelerinde kullanıcıların aylık olarak milyonlarca arama yaptığını iddia etti.

Hofmann: bizim iş modelimiz son derece ölçeklendirilebilir, tek bir çekirdek teknoloji bütün dünyaya hizmet ediyor. Her yeni sağlayıcı uluslararası ve sınır ötesi gezginler de dahil olmak üzere her ülkeden kullanıcılar için içerik geliştiriyor. Meta arama motoru olarak bizim esnekliğimiz sayesinde daha hızlı bir şekilde büyüyebiliyoruz ve kullanıcılara istediklerini sağlayabiliyoruz: bu da tabi ki en iyi içerik. Yani Trivago ya da Kayak ile aynı. CheckMyBus’ın Brezilya pazarına girmesi de sadece agresif uluslararası büyüme stratejisinin bir parçası. İş modelimiz bütünleyici olduğundan beri, bir meta arama motoru olarak online seyahat acentaları ile ortaklık kurma özgürlüğümüz var, bu sebeple şu anda birkaç potansiyel ortakla müzakare içerisindeyiz ve bunlarda bir kaçıyla zaten bir bütünleşme süreci içerisinde bulunuyoruz” dedi.

Hofmann: “Programlama arayüzleriyle ya da web arama teknolojileriyle birlikte de çalışabiliriz, ayrıca, ortağımızın rezervasyon işlemine derin linkleme de (deep-link) uyguluyoruz” diyerek ekledi.

Bu alanda yeni kurulan işletme alanında yalnız değil. Kanada’da Busbud 10 milyon dolarlık fon elde etti. Birleşik Devletler’de Wanderu 8 milyon dolara ulaştı. Ayrıca dünya çapında Romerio ve GoEuro gibi hizmetleri örtüşen birkaç multi sermayeli oyuncu da mevcut.

Pazar yeterince hızlı büyüyor gibi görünmekle birlikte herkes için yer de var gibi görünüyor.

Hofmann küresel otobüs pazarında büyük bir büyüme potansiyeli görüyor. Özellikle de biletlerin çoğunluğunun çevrimdışı olarak satıldığı otobüs seyahatlerinin popüler olduğu birçok büyük ülkede.

Hofmann; “Rusya, Brezilya, Meksika ve Çin’ de bile çevrimdışı biletleme büyük bir paya sahip. Küresel pazarda biletlerin %90’ı çevrimdışı olarak satılıyor, eğer yıllık olarak 70 milyar dolarlık bilet satışı yapıldığı farz edilirse bunun 7 milyar dolarlık kısmı online olarak satılıyor, eğer bu oran %50 ye %50 olsa idi 35 milyon dolarlık bir satıştan bahsetmek mümkün olurdu, çevirimdışı biletlemeden çevirim içi biletlemeye geçişin ne kadar sürede olacağı bileşik büyüme oranına bağlı, online otobüs biletleme sektöründe değişikliğin bir sonucu olarak yıllık bileşik büyüme oranının %25-%30 oranında olması oldukça mümkün. &5-%8 oranında beklenen büyümenin de hepsine eklenmesiyle kısa ya da orta vadede bileşik büyüme oranının %30 olması muhtemeldir” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe