Çevreci GE Lokomotifleri Türkiye’nin Yükünü Taşıyor 0

GE’nin iş kollarından biri olan GE Ulaşım, dünyanın en zorlu ulaşım problemlerinin üstesinden gelerek raylı sistemler, madencilik ve denizcilik endüstrilerini şekillendiren ekipmanlar üretiyor.

lokomotif-ge

Dünya üzerinde 50′den fazla ülkede yaklaşık 20 bin GE lokomotifi kullanılıyor. Türkiye’nin tek lokomotif üreticisi TÜLOMSAŞ ile 2012 yılında yaptığı stratejik ortaklık kapsamında bilgi ve birikimini paylaşan GE, son teknoloji lokomotiflerin üretilmesi için Türk mühendislerin ve teknisyenlerin yetişmesine katkıda bulunuyor.

GE Ulaşım ve TÜLOMSAŞ, bugüne kadar üretilen PowerHaul™ yük lokomotiflerinden 5’ini  Eylül ayında kullanıma hazır olarak TCDD’ye teslim etti ve yıl sonunda kadar 5 adet daha teslim edecek. Son teknolojiye sahip, güvenli ve çevreci özellikleri ile öne çıkan PowerHaul™ yük lokomotifleri, öncelikli olarak Eskişehir, Afyon, Bilecik, Ankara gibi yük taşımacılığının yoğun olduğu hatlarda sonrasında da tüm Türkiye’de kullanılacak.

Eskişehir’de üretilen lokomotifler, Türkiye’nin yanı sıra, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya da ihraç edilecek. İlk lokomotifin ihracatı ise Avrupa’ya 2014 yılında gerçekleşmişti. 2023 yılına kadar ise yıllık 50-100 adet Powerhaul™ lokomotif üretilmesi ve bunlardan 30-70 adedinin ihraç edilmesi planlanıyor.

PowerHaul™, diğer yük lokomotifleri ile karşılaştırıldığında daha güçlü, temiz ve yakıt verimliliği açısından daha uygun bir lokomotif olarak dikkat çekiyor. Günümüz çevre sorunlarına yenilikçi çözümler sunmak hedefiyle üretilen PowerHaul™ Lokomotifler, GE’nin enerji verimliliği sözü doğrultusunda diğer lokomotiflere kıyasla sera gazı emisyonlarını yaklaşık yüzde 18 oranına kadar azaltıyor.

GE ve TÜLOMSAŞ ortaklığı sonucunda, iş gücünün gelişmesi ve inovasyon çalışmalarının artırılması için yıl boyunca TÜLOMSAŞ çalışanları GE mühendis ve teknisyenleri tarafından hem Eskişehir’de hem de GE Erie Pennsylvania’da eğitim aldılar. GE, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği “Endüstrinin Geleceği” zirvesinde Türkiye’deki şirketler ve gençler arasında inovasyon, buluş, yenilik ve üretime olan ilginin canlandırılmasını amaçladığına dikkat çekmişti.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe