Butik Oteller: Rekabetçi, Yaratıcı, Eşsiz 0

1. Olağanüstü Kişiselleştirilmiş Otel Hizmetleri Sunmak

Herhangi bir sektörde bir işletmenin başarılı olabilmesi için hizmetin kalitesi önemli olmakla birlikte, özellikle müşteri odaklı bir sektörde oteller için bu daha da önemli. Butik oteller, zincir otellerin protokolleri ve katı sistemleri tarafından engellenmeden gerçek anlamda seçkin, unutulmaz bir hizmet deneyimi sunmaya odaklanabilirler.

Daha fazla çaba harcanarak sunulan hizmetler giderek daha nadir bulunur bir hale geliyor, bu da bağımsız otellere ön plana çıkmak için başka bir fırsat sağlıyor. Bağımsız ve butik otellerde konuk deneyimi gerçekten kişiye uygun veya kişiselleştirilebilir olarak sunulabilir.

2. Butik ve Bağımsız Otellerin Eşsizliği

Ulusal ya da çokuluslu bir zincir oteli ziyaret ettiyseniz, muhtemelen bağımsız otellerde bulunan belli bir bireyselliğe sahip olmama eğiliminde olduklarına da katılırsınız değil mi? İyi çalışan bağımsız oteller misafirler için benzersiz deneyimler sunuyorlar.

Örneğin; tarihsel özellikleriyle bunu yapabilirler; bazı oteller on yıllar hatta yüzyıllar önceden kalma, yada bunu dekorlarıyla veya bir aile tarafından işletilmesi ile gerçekleştirebilirler. Yani, oteli diğerlerinden ayırt edilebilir bir hale getirecek herhangi bir nokta ön plana çıkarılabilir. Örneğin bir satış taktiği olarak otelin sahip olduğu eşsiz şecere kullanılabilir.

Bir zincir otel, muhtemelen daha önce deneyimlediğiniz tahmin edilebilir bir konaklama deneyimi sunar. Bu anlamda, her zaman yerel otelleri küresel zincir otellere tercih edecek bir müşteri grubu da olacaktır.

3. Yaratıcı Özgürlük Alanının Daha Büyük Olması

Tabi ki istisnai otel deneyimi sunan uluslararası ve zincir oteller de var; ancak genelde hizmetleri standardize etme eğilimindeler ve bu yüzden de yaratıcı olabilecekleri çok az alan var. Bağımsız ve butik oteller ise hayal güçlerini; dekor, mobilya, yiyecekler, etkinlikler ve diğer her şey üzerinde sınırsızca kullanabilirler ve bu yaratıcı özgürlükten pazarlama yoluyla faydalanılabilir.

Bu özgürlük, bu tür otellerin kimlik ve itibarlarını güçlendirmelerine olanak sağlar ve konuklarına özel, ayırt edici, unutulmaz bir otel deneyimi sunmalarına imkan verir.

Gezgin ve turistlerin yerel, kendine özgü deneyimler aradıkları, caddelerin bile aynılaştığı günümüzün küreselleşen dünyasında, New York, Londra, Paris ya da Barcelona’da olmaları farketmeksizin bağımsız otelciler yaratıcı olma özgürlüğünden yararlanabilirler.

Diğerlerinden ayırt edici, kişiselleştirilmiş bir mülk deneyimi sosyal medyada etkileyici kampanyalar başlatarak misafirlerinizin kalışları ile ilgili konuşmasını sağlamayı başlatmanın kesin bir yoludur.

4. Zincir Otellere Göre Çeviklik

Zincir otel yönetimi genellikle hiyerarşik bir yapıya sahiptir. Kapsam bakımından uluslararası ve hatta kıtalararasıdır. Teklif, karar ve icra ile ilgili her türlü işlemin tamamlanması uzun zaman alabilir.

Diğer yandan bağımsız oteller genelde küçük bir grup tarafından yerinde yönetilir. Bu tür oteller hızlı bir şekilde stratejik ve taktiksel kararlar alabilir ve yürütme kısmını da benzer şekilde gerçekleştirebilirler. Bu da aslında bağımsız otellerin zincir veya franchise otellere göre sahip olduğu büyük bir avantaj.

5. Tüm Kaynakları, Enerjiyi ve Dikkati Tek Bir Otele Odaklamak

Daha öncede bahsedildiği üzere zincir ve franchise oteller hiyerarşik yapıda ve genelde merkezi kontrol başka bir şehir ya da ülkeden gerçekleştiriliyor.

Tabii her şubede bir genel müdür var; ancak söz konusu operasyonel kararlar olduğunda bağımsız otellerle aynı özerklik düzeyine sahip değiller.

Zincir oteller, bağımsız otellere göre çoğu zaman gerektiği kadar dikkat ve kaynak ayıramazlar.

Ancak, butik ve bağımsız oteller yatırım için bütün zamanlarını ve kaynaklarını özel olarak kendi otellerine harcayabilirler, zaten yerel pazardaki farkındalıklarının yanı sıra işletme bilgileri de daha özel.

Dahası bağımsız oteller düşük rezervasyon dönemlerini, üzerilerinde zincir otellerde olduğu gibi bir hedef tutturma baskısı hissetmeden daha kolay bir şekilde atlatıyorlar.

Son olarak-Butik ve Bağımsız Otellerin Olmazsa olmaz Özellikleri Üzerine:

Bağımsız otellerin bu 5 özelliği zincir otellerle karşılaştırıldığında dikkate değer en önemli avantajlardan bazılarını göstermektedir. Yönetimler proaktif olarak benzersiz satış önerileri için bu tür fırsatlardan yararlanmayı hedefliyorsa ve mükemmelliği taahhüt etmek için zaman ve kaynak yatırımına devam ederlerse sürekli başarıyı yakalayabilirler.

Kapak Görseli: Fodors

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe