Booking.com, İsviçreli Fiyat Gözlem Mercilerinin Soruşturması Altında 0

İsviçreli fiyat gözlem kurumu Preisüberwacher’ın, Booking.com’a karşı işlemler başlattığı bildirildi. İsviçre’de faaliyet gösteren otelcilerin ödemek zorunda oldukları komisyonlarla ilgili olarak, dünyaca ünlü çevrimiçi seyahat acentesi Booking.com’a yönelik “fiyat sömürüsü” iddiaları yapıldı.

Söz konusu gözlem kurumunun yetkililerinden Stefan Meierhans, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Booking.com’un görüşmeler yapmaya yönelik herhangi bir hamlesinin olmaması dolayısıyla her iki tarafın anlaşmasına dayanan çözümlerin başarısız olduğunu belirtti. İsviçre basınının haberlerine göre davaya dair pek fazla detay vermeyen Meierhans, Booking.com’u soruşturmaya geçtiğimiz Şubat ayında başladığını belirtti. Söz konusu soruşturma, otellerin, arama sonuçlarında görünebilmek için ne kadar ücret ödediklerine ve Booking.com’a ödemeleri istenen komisyon miktarına göre sitede görüntülendikleri yerleri araştırıyordu.

Meierhans, İsviçre Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “otel işletmecileri tarafından ödenen komisyonların, nihai fiyat üzerinde zorunlu olarak bir dalgalanma etkisi olsa dahi”, tüketicilerin ödediği ücretlerin sorgulanmadığını belirtti. Booking.com’un görüşmeler için masaya oturmaması halinde Meierhans’ın yeni komisyon bedellerinin belirlenmesi emrini verme yetkisi bulunuyor, ancak bu yönde herhangi bir hamle, federal idare mahkemesinde temyize götürülebilir.

Booking.com, görüşmelerde yer almayı reddettiği iddiasını yalanladı ve Haziran ayında yapılmış olan bir toplantının ardından tüm bilgilerin ve verilerin, fiyat gözlem kurumunun erişimine sunulduğunu belirtti. Şirket, aldığı komisyon bedellerinin, rakip firmalarla benzer seviyede olduğunu da ekledi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.