Boeing, Süpersonik Hava Seyahatini Geri Getirmek İstiyor! 0

Boeing, 100. Yılını şirketin geleceğine dair büyük hırslarını anlattığı bir etkinlik gerçekleştirerek kutladı ve yüzünü süpersonik hava seyahatlerine dönerken yolcularını uzay seyahatine de çıkarmak istediğini açıkladı.

Şirket CEO’su Dennis Muilenburg’a göre; bu tür seyahatlerin gerçekleşmesine halen onlarca yıl var; fakat şirketin kesin olmayan bir yol haritaları mevcut ve CEO, Boeing’in bu tür seyahatlere öncülük edeceğine inanıyor.

CEO, Reuters’a; “Tahminlerime göre gelecekte insanlar Boeing roketlerine binecekler ”dedi.

Ayrıca daha az hırslı planlar da mevcut ve bu planlar kitleler için süpersonik seyahat gibi Concorde uçak tipine dönüşü de içeriyor. Ancak Muilenburg; Boeing’in gelecekle ilgili olarak, şirketin hayatta kalmasını sağlayacak şekilde disiplinli kararlar verdiğini ve Concorde gibi devre dışı kalmaktan kaçındıklarını söyledi.

BAC/BAE tarafından yapılmış olan Concorde, Airbus’un bakım desteğini durdurması ve sonrasında 2000 yılında Paris’te yaşanan ölümcül kazadan sonra 2003 yılında kalıcı olarak uçuşlarına son vermişti. Çevre dostu olmayan uçaklara yönelik eleştiriler mevcut ve belki uçuş güzargahları altında yaşayanlar buna katılmayabilirler; ancak ticari hava seyahatleri 2003’te geriye doğru bir adım attı. Boeing en azından bunu düzeltmek istiyor gibi görünüyor.

Ayrıca, AirBus’ta süpersonik seyahatleri geri getirme rüyasından vazgeçmedi ve Hikari Projesi gibi projeler yoluyla bu hedef doğrultusunda çalışmalarına başladı.

Ve NASA’da bu faaliyetin bir parçası olmak istiyor. Şubat ayında idareci Charles BoldenLockheed, Kaliforniya merkezli Martin Aeronautics Şirketi’nden bir ekip ile Sessiz Süper Sonik Teknolojili “low boom” gösteri uçağının tasarımı için bir önsözleşme imzaladı.

Bu, Nasa’nın X serisi Uçakları için Havacılıkta Yeni Ufuklar Girişimi içinde bir ilk ve Ajans’ın, 2017 mali yıl bütçesine de tanıtımı gerçekleştirildi.

Çalışma, anlaşmaya göre Nasa’nın Hampton, Virginia’da bulunan Langley Araştıma Merkezi’nde Temel ve Uygulamalı Uzay Araştırma Teknolojisi tarafından bir görev emri altında yürütülecek.

Kapak Görseli: B-TownBlog

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe