Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sayıları yükselen Airbnb ev sahiplerinin çoğu, çocukları belli bir yaştan sonra evi terk etmiş, evlerinde paylaşım alanı olan, geçimini sağlamak için bu işi yapan ve dünyanın dört bir yanından gezginlerle tanışmak isteyen ailelerden oluşuyor.

Airbnb’de bir milyondan fazla ev sahibi var, bu ev sahipleri 190’dan fazla ülkeye yayılmış bulunuyor. Demografik olarak farklı çeşitliliklere sahipler; fakat Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kategori diğerlerine göre çok daha hızlı büyüyor ve bu grubun, değerlendirmede bulunan misafirlerinden 5 yıldız alma olasılığı da çok yüksek.

Airbnb; son zamanlarda yaşça büyük olan ev sahiplerinin ( 60 ve üstü yaş olarak tanımlanıyor) sayılarının arttığını ve nüfus istatistiklerine göre Birleşik Devletler’de oranları en hızlı büyüyen yaş grubu olduğunu keşfetti, bu ev sahiplerinin %64’ü ise kadınlardan oluşuyor.

Airbnb’nin açıklamasına göre “ABD’nin tamamında… Airbnb topluluğunun bir parçası olarak yaşça büyük kadınlar giderek daha önemli bir hale geliyor… ve de sayıları yükselen Airbnb ev sahiplerinin çoğu, çocukları belli bir yaştan sonra evi terk etmiş, evlerinde paylaşım alanı olan, geçimini sağlamak için bu işi yapan ve dünyanın dört bir yanından gezginlerle tanışmak isteyen ailelerden oluşuyor.”

Ek olarak diğer yaş ve cinsiyet kombinasyonlarına nazaran 60 yaş ve üstü bu kadınlar en yüksek oranda 5 yıldız değerlendirmesi alıyorlar.

Birleşik Devletler’de, Airbnb ev sahiplerinin %13’ü yaşça büyük olanlar kategorisine uyuyor ve kayıtlı olup gönderide bulunan yaşça büyük insanların çoğu Kuzeydoğu’da bulunuyor. Kuzeydoğu’da kayıtlı olan 60 yaş ve üstü ev sahiplerinin gönderide bulundukları en yüksek orana sahip olan 5 eyaletten 4 ‘ü ise şöyle; Maine, Vermont, New Hampshire ve Delaware. New Mexico ise 5. sırada yer alıyor.

Verilere göre; eğer mükemmel bir Airbnb deneyimi yaşamak istiyorsanız yaşça büyük bir ev sahibini arayıp bulmanız bunu gerçekleştirmenizin bir yolu olabilir. 60 yaşının üzerindeki ev sahiplerinin 5 yıldız ile değerlendirilme oranları diğer yaş kategorilerine göre daha yüksek oranlarda, misafirlerin neredeyse 2/3 ’ü (%62’si) onlara yüksek dereceler veriyor. 60 yaş ve üstü kadınların başarı oranları, 60 yaş ve üstü erkeklerle kıyaslandığında; kadınlar erkeklere göre daha başarılılar. Bir karşılaştırma yapıldığında ise erkeklerin %61’i 5 yıldız kazanırken kadınların %63’ ü 5 yıldız kazanıyor. 60 yaş ve üstü kadınlardan diğer yaş gruplarına göre (bütün evin aksine) özel oda kiralama olasılığı da daha yüksek.

Yaşça büyük ev sahiplerinin neredeyse 2/3’ü çocukları belli bir yaştan sonra evi terk etmiş olanlardan oluşuyor ve evlerinin kiralanması elverişli ya da bunun için gönüllüler, böylelikle boş odalar hem ev sahibi hem de misafir için fayda da sağlıyor. Yaşça büyük ev sahipleriyle konaklama yapan insanlar onlara, yüksek kaliteli Airbnb deneyimi yaşattıkları için oy veriyorlar ve böylelikle ev sahipleri de ekstra gelir elde etmiş oluyor, bazı durumlarda ev sahiplerinin misafirlere daha fazla konaklamaları için izin verdikleri de oluyor. Yaşça büyük olan ev sahiplerinin yarısı ev sahipliği yapmayı ekonomik sebeplerden dolayı seçtiklerini söylediler, %45’i ise, yılda yaklaşık olarak ortalama 6.000 dolar olan kazançları için Airbnb’yi kullandıklarını söylediler ve bu da yaşamı sürdürmek için önemli bir tutar.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz