Biniş Kartınız Sonunuz Olabilir, Verilerinizi Nasıl Korumalısınız? 0

Uluslararası bir seyahate çıkarken, beraberimizde götürmemiz gerekenleri az ya da çok tahmin edebiliriz. Görülmesi gereken yerler, mutlaka tadılması gerekenler, uzun uyku planları, cüzdan, pasaport, telefon gibi önemli eşyaların nerede saklanacağı, sahilde izlenecek videoların listesi…

Peki kaçımız seyahate çıkmadan önce bilgisayar, telefon veya tablet gibi cihazlarını siber saldırılara karışı korumaya almayı aklına getiriyor? Peki böyle bir seyahatte gerçekleştireceğimiz erişim ile kullanacağımız verileri nasıl daha güvenli kılabiliriz?

İşte size, bu soruya karşılık olarak verebileceğimiz “ortak akıl” mahiyetindeki bir kaç formül.

[g1_button link=”https://zenmate.com.tr/promosyon/yaz-indirimi-ios-ve-android-vpn/?utm_source=affiliate&utm_medium=uzakrota&utm_campaign=tr_mobile_security_2&utm_content=external_content” linking=”new_window” size=”m” type=”standard” style=”simple” text_color=”#494747″ background_color=”#ffe700″]Zenmate VPN Yükle[/g1_button]

Halka açık Wifi alanları tehlikeli

Seyahat ederken bir çoğumuz, havalimanlarında, restoranlarda ve otelde “free Wifi noktalarının tehlikeli dünyasında” cirit atıyoruz. Ücretsiz Wifi bulunmaz bir avantaj ancak güvenlik duvarlarından yoksun bu ağlar üzerinden internet bağlantısı kişisel verilerini tehlikeye atıyor.

Tatilde fotoğraf ve lokasyon paylaşmak güzel ama…

Gidilip görülen yerlerde konum paylaşmak, kumsalda elde içecekle veya restoranda yeni lezzetleri denerken çekilen fotoğrafları anında sosyal medya üzerinden yaymak biliyoruz ki eğlenceli. Ama sonuçları çok ağır olabilir. Son yıllarda yaygın olarak rastlanan siber saldırılardan birisi tatildeki kişinin hesaplarının hacklenerek aile ve yakınlarından para istenmesi. Kişinin sosyal medya ve e-posta hesaplarını ele geçiren siber suçlular genelde kişinin yakınlarına ulaşarak, “parasını veya önemli eşyalarını çaldırdığını” ve bu sebeple paraya ihtiyacı olduğunu söylerek para ve hatta kredi kartı numaralarını dahi isteyebiliyor.

Online bankacılık biraz riskli olabilir…

billpay

Tabi ki ücretsiz wifi noktalarından faydalanıyorsan ve bir VPN’in yoksa. Ücretsiz Wifi ağları her zaman bahsettiğimiz gibi güvenliği oldukça düşük ağlar ve siber suçluluların bu ağları tamamen ele geçirmesi 2 saniyeden az süre alıyor. Sen otel veya havalimanında oturmuş güvenliğinden bihaber online banka hesaplarını kontrol ediyorken belkide tüm hesap şifrelerini bir hackera kendi ellerine veriyor olabilirsin.

Biniş kartı sonunuz olabilir…

Kişisel bilgilerinizi içeren belgeler hakkında da özellikle dikkatli olun. Yolcu biniş kartınızı düşürmeniz sonucu birisi kimlik hırsızlığı yapabilir. Siber suçlular, bir yolcu biniş kartında bulunan ad ve havayolu üyelik numarası gibi son derece sınırlı bilgilerle havayolu şirketinin web sitesinde yolcunun profiline erişmenin ne kadar kolay olduğunu göstermiştir. Bu profiller çoğu zaman ev ve iş adresleri, telefon numaraları ve pasaport veya kredi kartı verileri içerir.

Bagajınızın etiketine yazacağınız bilgileri de sınırlayın. Bagajınıza ad ve adresinizi yazmanıza gerek yoktur. Ev bilgilerinizi bile yazmayın. Sadece adınızın ilk harfini, soyadınızı ve cep telefonu numaranızı veya e-posta adresinizi yazmanızı öneririm. Havayolu şirketleri sizi bulmak için bu bilgileri kullanabilir ve bu bilgiler bir suçlunun adresinizi bulup siz yokken size zarar vermesi için yeterli değildir.

Sansür her yerde

Sadece Türkiye değil dünyanın birçok ülkesinde internet özgürlüğü geriliyor. Tatile diye gittiğin ülkede Facebook, Twitter, Skype erişimin olmadığını bir düşünsene? Tabi ki dünyanın sonu değil. Ama neden böyle bir yaptırımla yüzleşmek zorunda kalasın ki? Kumsalda güneşlenirken Youtube üzerinden diledğin videoyu izleyebiliyor veya akşam sevdiklerinle Skype üzerinden konuşabiliyor olmak senin en doğal hakkın. Çünkü internet özgür bir platform.

Neden tatilde siber güvenlikten sonra…

Safety concept: pixelated words Cyber Security on digital background, 3d render

Biraz da siber güvenliğe yönelik ne gibi tedbirler alabilirsiniz onu konuşalım.

  1. Cihazlarda mutlaka bir anti-virüs programı bulundurulmalı
  2. Güncellemeler güvenli internet ağları kullanılarak yapılmalı. Demek oluyor ki cihazın ve uygulama güncellemelerini ücretsiz wifi ağların üzerinden yapmayın.
  3. Cihazlarda mutlaka pin kodu ve ekran kilidi bulundurulmalı.
  4. Ve mutlaka bir VPN kullanın.

Siber güvenlik için VPN

İş seyahatinde veya tatilde farketmez internet erişimi sırasında siber güvenlik için VPN kullanmak önemli. Ücretsiz wifi ağlarına bağlı olduğun her an aktif bir VPN programı sayesinde siber suçluları kendinden uzak tutabilirsin. Gittiğin ülkede erişim yasaklarını ve internete sansürü yine VPN kullanarak aşabilir, gönül rahatlığıyla online bankacılık işlemlerini tamamlayabilirsin. Piyasada yüzlerce VPN şirketi bulunuyor. Seçimini yapmadan önce nasıl bir VPN hizmeti almak istediğini belirlemen önemli.

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar dahil olmak üzere toplam 5 ayrı cihazda aynı anda kullanabileceğin ZenMate Core VPN sayesinde IP adresin gizlenir ve internette anonim, özgür ve güvenli sörf yaparsın. Dünya geneline yayılmış lokasyonlardan dilediğini seçerek sansür ve erişim yasaklarını aşar, aynı zamanda siber suçlaları kendinden uzak tutarsın. Bir önemli detay daha, ZenMate yasal prosedür gereği log kaydı tutmaz. Diğer bir deyişle ZenMate’in aktifken internette tamamen anonim olmanın keyfini sür.

[g1_button link=”https://zenmate.com.tr/promosyon/yaz-indirimi-ios-ve-android-vpn/?utm_source=affiliate&utm_medium=uzakrota&utm_campaign=tr_mobile_security_2&utm_content=external_content” linking=”new_window” size=”m” type=”standard” style=”simple” text_color=”#494747″ background_color=”#ffe700″]Zenmate VPN Yükle[/g1_button]

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe