Barselona, İspanya Turizm Sektörünün Çok Küçük Bir Kısmını Etkiliyor! 0

İspanya’nın gelişen turizm hacmi Barselona saldırısına karşı direnç gösterecek çünkü insanlar süreklilik gösteren güvenlik riskleri ile yaşamayı öğreniyor ve popüler şehirde yaşanan terör saldıraları plaj bölgelerini etkilemeyi başaramıyor! 

Barselona kısa süreli geziler için şüphesiz en gözde yerlerden biri olmasına rağmen ülkeye gelen ziyaretçilerin çoğu Mayorka ve Lanzarote gibi ünlü adalara gitmeyi tercih ediyor.

İki yıl önce, Tunus’un Sousse kasabasında turistik iki otelin plajındaki tatil yapan kişilere yönelik düzenlenen silahlı saldırıda 38 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine ülkenin turizmi oldukça ağır bir darbe almıştı. Dolayısıyla tur şirketleri gezilerini düzenlerken terör olaylarına karşı daha çok endişe duyar hale gelmişti. 

Sanford C. Bernstein Ltd.‘de Londra’da bir analist olan Richard Clarke, “Tunus’ta olduğu gibi, tüm ülkeyi sarsmış olayların yanı sıra, gezginler bunun gibi saldırıları riskleri ile yaşamayı öğrenmiş görünüyor. Burada sorulması gereken asıl soru şu olmalı: Turistler Barselona’daki terörizmi İbiza ya da Tenerife ile ilişkilendirecek mi? Tahmin ediyorum ki hayır, İspanya çok büyük bir hedef ve biz de henüz bilinmeyen bir bölgedeyiz” dedi.

Avrupa’nın en büyük tatil şirketi olan TUI AG, Perşembe günü bir kamyonet tarafından Ramblas caddesinde gerçekleşen 13 kişinin öldüğü saldırıdan sonra müşterilerinden birkaç telefon aldığını belirtti ancak Baş sözcü Michael Roell, her şeyin yolunda gittiğini söylüyor. Roell’e göre, İspanya’nın temel ticaret merkezleri güneş ve plaj olan bölgeler. Barselona gibi büyük şehir gezileri turizm gelirlerinin çok küçük bir kısmını oluşturuyor.

Gezginlerin terörle alakalı güvenlik kaygıları nedeniyle Türkiye ve Kuzey Afrika’daki yerlere gitmekte çekimser kalmaları, Avrupa seyahatlerinde İspanya’nın oldukça yararına olmuştu. Barselona’da dahi, ziyaretçi sayılarına etkisi birkaç yıl önce meydana gelen olaylardan daha az olabilir.

DÜŞÜŞ YOK!

British Airways, bu yıl 34 kişinin hayatını kaybettiği iddia edilen üç saldırıdan sonra, teröristlerin bir aracı silah olarak kullandıkları iki uçak da dahil olmak üzere, rezervasyonlarda belirgin bir düşüş olmadığını bildirdi. Deutsche Lufthansa AG ise Berlin’de Noel’de kamyon ile yapılan düzine insanın ölmesiyle sonuçlanan saldırıdan sonra, özellikle ABD ve Asya pazarlarında, bir toparlanma yaşandığını belirtti.

Kasım 2015’te 130 ziyaretçinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırısının ardından birçok ziyaretçinin kendini geri çekmesinin, dört ay sonra Brüksel’de gerçekleşen bombalı saldırıda 30’tan fazla kişinin ölümünün ve Nice’de bir kamyon saldırısı sonucu 80 kişinin bulunamamasının ardından , 2016 yılı için turizme olan talep çok daha sert bir şekilde hedef alındı.

BA’nın sahibi IAG SA, saldırıların etkisini değerlendirmek için henüz “çok erken” olduğunu söylüyor ve uçuşlar müşterilere 20 Ağustos’a kadar seyahat etme opsiyonu sunarak normal bir şekilde devam edeceğini belirtiyor. ‘Level’ Barselona’dan dört Kuzey Amerika şehrine hizmet verirken ‘Vueling’in orada yaklaşık 50 jeti bulunuyor.

Avrupa’nın en büyük ancak düşük maliyetli havayolu şirketi olan Ryanair Holdings Plc, Barselona El Prat’a hizmet eden 100 havayolunun arasında havayolu şirketinde 12 uçak istif ederek 43 güzergahta hizmet vermeye devam ediyor. EasyJet Plc, kentte bir üs olarak çalışıyor ve her zamanki saat tarifelerini kullanmaya devam ediyor.

Barselona saldırısı, 2004 yılından bu yana İspanya’nın en önemli hadisesi olurken 2015 yılında yaşanan Katalonya’da terörle ilişkili birçok kişinin tutuklanması ülkenin en yüksek uyarı seviyesine geçmesine neden olmuştu.

Daha fazla saldırı tehdidi, insanların kaygıları nedeniyle güvenli limanlar aramaları neticesinde İspanya’daki otel kapasitesini arttıran TUI ve Thomas Cook Group Plc’de gergin anlar yaşatacağa benziyor. 

“Tunus’u kaybetmek idare edilebilir, Türkiye’yi kaybetmek kısmen yönetilebilir” dedi. “Ancak İspanya’yı  kaybetmek söz konusu bile olamaz.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe