Avrupa’nın Alternatif Eğlence Parkları 0

 1.Parc Asterix – Paris FRANSA

IMG 3501 212x300 Avrupanın Alternatif Eğlence ParklarıPark Asteriks, Albert Uderzo ve René Goscinny tarafından yaratılan, Asterix çizgi roman karakteri ve onun hikayeleri temasını kullanan bir eğlence parkı. Fransa’da, Paris ‘in kuzeyinde, merkeze yaklaşık olarak 35km. uzaklıktadır. Asteriks hikayelerindeki karakterleri kullanarak, karakterlerin yaşadığı maceraların oyunlarından oluşan park, Roma, Galya ve Paris olmak üzere üç bölümde şekillendirilmiş. Aile oyunları, su oyunları ve heyecana yönelik oyunların bulunduğu parkta, ayrıca dinlenme ve alışveriş imkanları da var.

Pek çok Asterix macerasında yer alan, Oburiks’in korsan gemisini batırma oyunu ve Mısırlı tacirin gezinti teknesi, aile olarak birlikte eğlenilecek oyunlar. L’Oxigenarıum ve Goudurix ise, heyecan arayanlar için.

Paris’ten direk olarak tren yada metro hattı ile ulaşım imkanı yok. Louvre Müzesi’nden ve Charles de Gaulle Havaalanından kalkan, Parc Asterix shuttle otobüsleri kolay ulaşımı sağlıyor. Özel arabayı tercih edenler ise A6 otobanını kullanmalılar.

www.parcasterix.fr

IMG 3513 Avrupanın Alternatif Eğlence Parkları

2.Europapark – Rust ALMANYA

Europapark, Almanya’nın güneybatısında yer alan Rust kasabasında kurulmuş, tema olarak Avrupa’yı oluşturan ülkelerin özelliklerini anlatan bir eğlence parkı.

İsviçre’nin Basel şehrinden ve Fransa’nın Strasbourg şehrinden trenlerle veya karayolundan ulaşılabiliyor. Parkın yanında konaklama imkanı veren otel mevcut ancak, rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Almanya, İtalya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Rusya, Hollanda, Yunanistan, İskandinavya, Avusturya, İzlanda, Portekiz ve İspanya ülkeleri adı altında bölgeler oluşturulmuş ve bu ülkelerin karakteristik özelliklerini tanıtan oyunlar seçilmiş.

Ayrıca, Çocukların Evreni, Macera Evreni gibi küçük yaşa yönelik oyun alanları ve her çeşit çikolatanın satıldığı Chocoland  gibi mağazalar da bulunmakta. Kapalı pavilyonlarda da,  görsel  showlar düzenleniyor.

www.europapark.de

P1031411 Avrupanın Alternatif Eğlence Parkları

3.Parc des Attractiones  – Madrid İSPANYA

IMG 5218 225x300 Avrupanın Alternatif Eğlence Parklarıİspanya’nın başkenti Madrid’in şehir merkezinde, Casa de Campo şehir parkının bir bölümünde kurulmuş olan eğlence parkı, Parque Reunidos adı verilen eğlence parkları grubuna dahil. Bu grupta İspanya’nın çeşitli bölgelerindeki, eğlence parkları, su oyunları parkları, hayvanat bahçeleri v.s. gibi, çeşitli etkinlik parkları yer alıyor. Madrid içinde ve yakınında bulunan  tüm parkları kapsayan kombine bilet alındığı taktirde, parklardan daha ekonomik olarak yararlanmak mümkün.

Özel bir tema üzerine yoğunlaşmamış park içinde, ailelerin topluca eğlenebileceği oyunların yanı sıra, küçük yaş grubu çocuklara yönelik oyunlar ve sadece yetişkinlere yönelik heyecan oyunları bulunuyor. ‘’Tarantula ‘’ ve ‘’ Tornado’’ adı verilen roller coaster’lar, Avrupa’daki eğlence parkları içinde, heyecan düzeyi en yüksek oyunlar. Su oyunlarının büyük bölümü kış aylarında kapalı.

Madrid şehir merkezinden  10 numaralı metro hattı ile 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

www.parquedeatracciones.es

IMG 5219 Avrupanın Alternatif Eğlence Parkları

4.Tivoli Bahçesi – Kopenhag DANİMARKA

tiv 225x300 Avrupanın Alternatif Eğlence ParklarıBabasının diplomat olması nedeni ile, çocukluğunda  Avrupa’da pek çok eğlence parkı gezmiş olan Georg  Karstensen’in , bu tarz parklardan bir tanesini  Danimarka da oluşturmak istemesi üzerine, 1841’de Kral Christian VIII’ e başvurması sonucu,  Tivoli hikayesi başlar.

Tivoli, bugün,  4 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan, Danimarka’nın en tanınmış turistik noktalarından biri. Konser salonunda klasik müzikten rock konserine kadar çeşitli müzik gösterileri ve Pandomim Tiyatrosu’nda, bale ve dans gösterileri düzenleniyor.

Yaz aylarında 1 milyondan fazla ağaç ve 400.000’ den fazla çiçeğin olması ile bütün Danimarkalı’ların gurur duyduğu ve gelmekten hoşlandığı  parkın içinde, çeşitli gösterilerin yapıldığı bir  gölet ve Tivoli Akvaryumu da var. İki yıl önce yenilenen park, çeşitli oyunlar ve 28 çeşit hızlı tren ile  her yaştan çocuk ve gence hitab ediyor. Ayrıca bünyesinde bulunan restoranlardan ikisi, Michelin yıldızına sahip olan, tek park alanı.

Ancak, kuzey ülkelerinin ne kadar pahalı olduğu unutulmamalı…

www.tivoli.dk

things to see in denmark tivoli1 Avrupanın Alternatif Eğlence Parkları

5.Prater – Viyana AVUSTURYA

Wien Prater Riesenrad KLEIN1 234x300 Avrupanın Alternatif Eğlence Parkları1162 yılında ilk defa Prater ismi ile anılmaya başlanan orman, kraliyet avlığı iken, İmparator II. Josef’in zamanında,  halkın kullanabileceği bir Dinlenme Parkı olarak düzenlenmiş. Daha sonra buraya açılan Kafe ve eğlence yerleri  bugünkü Wurstelprater  (Lunapark) için başlangıç oluşturmuşlar.

Prater içinde bulunan Lunapark’taki, Wiener Riesenrad, (Dönme Dolap) Viyana’nın sembollerinden. II. Dünya Savaşı’nda hemen hemen tamamı yanınca, 1947 yılında 15 vagonlu olarak tekrar hizmete açılmış.

Dönme dolapa çıkana kadar, beklenilen salonda yer alan küçük sergi incelenebiliyor. Dönme dolabın tarihini, yapıldığı dönemi anlatan mizansenler ve 2.dünya savaşında yerle bir olarak ne hale geldiğini gösteren minyatür maketler ilgi çekici. Vagonların bazıları restoran olarak kullanılıyor ve kuşbakışı Viyana manzarası eşliğinde yemek yenebiliyor. Çıkışta, isteğe bağlı olarak vagonda çekilmiş gibi mizansen yapılan resimleriniz  için, Viyana’ yı seyrediyor gibi uzaklara bakmanız gerekli. Gerçekte bakmadığınız bir noktaya bakıyormuş gibi fotoğraf çektirmenin sonuçları ise görülmeye değecek nitelikte. Viyana Planetarıum’una da mutlaka zaman ayırın.

www.prater.at

Viena Prater1 Avrupanın Alternatif Eğlence Parkları

Kaynak: Çocukla Geziyorum

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe