Avrupa Birliği Yeşil Pasaportu Olanlara Ön Vize Başvurusu Getiriyor. 1

Avrupa Parlamentosu, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi kapsamında artık seyahat izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu. Sisteme göre, vizeden muaf üçüncü ülke vatandaşları AB’ye gelmeden önce seyahat izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. 

2020 yılında vizesiz geçiş hakkı olan 39 milyon yolcunun AB’yi ziyaret etmesini bekleyen Avrupa Parlamentosu, bu yolcuların ETIAS’a (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) 7 Euro karşılığında başvurabileceğini, 18 yaşın altındaki ve 70 yaşın üstündeki kişilerin ise herhangi bir ücret ödemeyeceği belirtiliyor.

Avrupa Parlamentosu, bunu yenilemeyi seyahat başvurusu, salgın tehlikesi, yasadışı göç ve güvenlik tehdidine karşı bir tampon olarak görüyor.

Türkiye’deki yeşil pasaport sahipleri ile birlikte ABD, Sırbistan, Bosna Hersek, Ukrayna, Makedonya, bazı Güney Amerika ve Asya ülkeleri bu uygulama ile ön vize alması gerekecek.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.