Apple, Çinli Uygulamaya 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı 0

Apple, iyi niyet göstergesi olarak 1 milyar dolarlık yatırım yapabilecek güçte olan birkaç şirketten biri ve teknoloji devi haberlere göre en son yatırımını da Çin’in Didi Chuxing firmasına yaptı.

Yatırım basın açıklaması yoluyla duyuruldu, muhtemelen sizler de bu makaleyi o çok akıllı telefon firmasının ürettiği akıllı telefonlardan okuyorsunuz, yapılan bu büyük yatırımla birlikte Çinli paylaşımlı yolculuk tedarikçisi de durumun tadını çıkarıyor.

Deneyimsiz bir firma olsa da Didi, yurt içinde muazzam bir iş yapıyor, araç hizmetleri sağlayan Uber ve benzeri rakipleriyle de rekabet halinde.

PowerPoint Presentation

Grafikte tanıtılan hizmetler oldukça iyi ve Amerikalı tüketiciler için hazırlanmış.

Görebileceğiniz üzere, Didi Çin’de olağanüstü bir şekilde taksi-çağırma pazarın %99’una ve mevcut araba-çağırma pazarının ise %87’ine hakim.

Eğer her yerde birden bulunan herhangi bir ulaşım çözümü olsaydı, kesinlikle bu olurdu.

Didi CEO’su Both Cheng Wei ve Apple CEO’su Tim Cook finansal ortaklık için de umutlu.

Wei; “Apple’dan gelen destek, 4 yaşındaki şirketimiz için büyük bir teşvik ve ilham kaynağı oldu” dedi.

CEO şöyle devam etti; “her vatandaş için esneklik sağlamak, güvenilir mobil seçeneklerimizi hazır hale getirmek, çevre ve iş görenlerle ilgili sıkıntılara karşı şehirlere yardım edecek ulaşım problemlerini çözmek için, DİDİ şoförleri, kullanıcıları ve küresel ortaklarımızla birlikte çok çalışacağız.”

Cook ise kendi adına; Didi’nin sektörde faaliyet gösterenler için özenmeleri gereken bir model olduğunu dile getirdi. “Didi Çin’de iOS geliştirici topluluğu içinde yerini alan bir yenilik örneği, bizler inşa etmiş oldukları işten ve liderlik takımlarından oldukta etkilendik ve onları büyümeye devam etmeleri için desteklemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Samimi duyguları bir kenara bırakacak olursak, New York Times; Pazarın muazzam büyüklükte bir Pazar olmasına karşın aynı zamanda güvenilmez bir pazar olduğuna da dikkat çekerek, yatırım yapmak kadar tutunulan zeminin de korunması gerektiğini belirtti.

Haberde “Pekin, son yıllarda asıl gündemini bir kenara koyarak, büyümekte olan yerel teknoloji şirketlerini hedefledi ve daha agresif bir şekilde büyüdü, Çin pazarına girmek isteyen çokuluslu şirketleri kendi kurallarına göre oynamak zorunda bıraktı” dendi.

Bu durumun devam ettiği öne sürülüyor; fakat Apple için 1 Milyar dolarlık yatırım tam da şapka çıkarılacak cinsten, böylelikle Apple, Çin’in kaprisli pazarında doğru tarafta yer almış olacak.

Apple, ayrıca mevcudiyetini Çinli bir varlığa da bağlamış oldu, bu durum ülkeyi canlandıracak, ayrıca Apple, ülkenin geniş bir kısmını da teslim alacağa benziyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.