Amerika’da Vatandaşlığın Anahtarı Olan Yeşil Kart Başvuruları Başladı 0

Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı veren ‘Yeşil Kart (Green Card)‘ sahibi olmayı sağlayacak 2017 çekilişi için başvurular başladı. Türk vatandaşların da yararlanabileceği başvurular, Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın  www.dvlottery.state.gov sitesinden ücretsiz olarak yapılıyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı düzenliyor

Amerika, izlenen yasal göçmenlik politikaları çerçevesinde, her yıl 50 bin yeni göçmeni çekiliş yoluyla alıyor. Kongre yetkisiyle düzenlenen çekiliş, Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor ve özellikle, Amerika’ya göçün az olduğu ülkelerde doğaņ olan kişiler için uygulanıyor.

Çekiliş, Yeşil Kart verileceği takvim yılından bir yıl önce gerçekleşiyor. Bir başka deyişle, 2017 yılında sağlanacak kotanın çekilişine başvurular 2015’in son aylarında yapılıyor. Sonuçlar 2016 yılında açıklanıyor ve talihliler, işlemleri gerçekleştirilip yasal olarak ülkeye 2017 yılından itibaren yaşama hakkına sahip oluyor. Çekiliş yoluyla 50 bin Yeşil Kart veriliyor.

2017 yılı için düzenlenecek Yeşil Kart çekilişinde yaklaşık 3000 – 3500 civarında Türk vatandaşının da çekiliş talihlileri arasında yer alacağı tahmin ediliyor. 1 Ekim’de başlayan başvuruları 3 Kasım’da sona erecek.

Çekilişe katılabilmek için, ülke şartını sağlamanın yanında lise mezunu olmak ya da asgari iki yıl eğitim gerektiren bir işte en az 5 yıl çalışmış olmak gerekiyor.

Yeşil Kart Sahibi Olmanın Avantajları

Yeşil Kart sahibi bir kişinin eşi ve 21 yaşın altındaki tüm bekâr çoçukları da ABD’de ömür boyu oturma ve çalışma hakkına sahip olur.

Yeşil Kart sahibi olan kişi, ABD’de seçme seçilme hakkı hariç diğer tüm haklara sahip olur.

Yeşil Kart sahiplerinin ABD’de kendi şirketlerini kurma hakkı vardır.

Yeşil Kart sahipleri, devlet ve özel okullardan burs alarak ya da indirimli olarak eğitimlerine devam edebilir. Yeşil Kart sahibi öğrencilerin, Amerikan okullarında indirimli öğrenim görme ve hükümetin sağladığı burs ve kredilerden yararlanma şansları vardır.

Yeşil Kart sahiplerinin Amerikan sürücü belgesi almaya ve Amerika’ya bağlı eyaletlere yolculuk etmeye hakkı vardır.

Yeşil Kart Sahibi Olmanın Başka Yolu Var Mı?

Yeşil Kart sahibi olmak için en bilindik ve ucuz yol her yıl düzenlenen çekilişe katılmaktır. Ancak Amerika’da süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olmanın başka yoları da vardır. Bunlar:

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.000.000 dolarlık yatırım yapmak,
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yakın akrabalarınızın size davetiye göndermesi.
  • Size iş verecek bir işveren varsa da Yeşil Kart sahibi olabilirsiniz. Ancak size iş veren şirket ya da kişi hiçbir Amerikan vatandaşının işini elinden almayacağını kanıtlayıp o işi sadece sizin yapabileceğinizi garanti etmelidir.

Akrabanızın ya da bir şirketin davet etmesi durumunda sizi US Department of Labor‘da uzun ve zahmetli bir süreç beklemektedir.

Yeşil Kart Başvuru Şartları

Yeşil Kart çekilişine katılmak isteyenler çekilişe katılmaya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır. Çekilişe katılmaya uygun olmayan ülkelerin listesi her yıl Amerikan Hükümetince açıklanır.

Başvuru yapacak kişiler lise veya dengi bir okul mezunu olmalıdır. Eğer katılımcı, lise yada dengi bir okul mezunu değilse son 5 (beş) yıl içinde eğitim, tecrübe veya uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 (iki) yıl çalışmış olmalıdır.

Katılımcılara yaş sınırlaması getirilmez. Kurallar arasında belirtilmese de 18 yaşından büyük olmanız gerekir.

Katılımcının İngilizce bilmesi gerekmez. Ancak bu durumda ülkeye gittikten sonra yaşayacağınız zorlukları göz önünde bulundurmalısınız.

Başvuruda bulunacak kişinin bir mal varlığının ya da parasal birikiminin olması gerekmez.

Yeşil Kart başvurularının 2005 yılından itibaren internet üzerinden yapılması zorunlu hale gelmiştir. Posta ile yapılan başvurular değerlendirilmemektedir.

Evli kişilerin eşleri adına da başvuru yapması şanslarını ikiye katlar. Evli Çiftlerden herhangi biri kazandığında diğer eş ve çocuklar da kazanmış olur.

Başvuru için 3 Kasım son gün

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın www.dvlottery.state.gov adresinden online olarak yapılacak başvurular için son gün 3 Kasım 2015 Salı günü olarak belirlenmiş. Yetkililer başvuruların olası internet ortamının yaşatabileceği sıkıntı ve gecikmeler nedeniyle son günlere bırakılmaması yönünde görüş bildiriyorlar.

Birden fazla başvuru yapmayın

Yeşil Kart çekilişine, aynı yıl içerisinde bir kez başvuru yapma hakkı var. Bir kişi tek bir başvuru hakkına sahip. Aynı kişinin birden fazla müracaat yaptığı tespit edilirse başvuru iptal ediliyor. Yetkililer başvurularda en önemli iptal unsurlarından birini de eksik doldurulan formlar olarak gösteriyor. Eksik olan formlar iptal ediliyor ve başvuru sahibi çekiliş hakkını kaybediyor.

Kazanıp kazanmadığınızı kontrol edin

Çekiliş sonuçları 3 Mayıs 2016 tarihinden itibaren www.dvlottery.state.gov adresinde duyurulacak. Başvuru yapanlar, kişisel bilgilerini ve onay numaralarını girip, 2017 kurasını kazanıp kazanmadığını kontrol edebilecek.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, çekilişe katılanların kurayı kazanıp kazanmadığını sadece bu web sitesinden “Entrant Status Check” (Başvuru Durumu Kontrol) linkinden öğrenebileceğini bildiriyor. Bakanlık, kazanan kişilerin, başvurularıyla ilgili neler yapması gerektiğiyle ilgili bilgi ve göçmen vize görüşmelerinin de yine sadece bu web sitesinden öğrenebileceklerini belirterek, “Kurayı kazananlara bilgilendirme elektronik posta (e-posta/e-mail) ile yapılmaz. Amerikan hükümeti hiçbir zaman kişilere kazandıklarına dair bir e-posta gönderilmiyor‘’ şeklinde uyarıda bulunuyor.

Yararlı linkler 

Yeşil Kart çekilişi başvurusu için Amerika Dışişleri’nin linki:

www.dvlottery.state.gov 

Başvuru Kılavuzu ve Tüm Sorularınızın cevabını bulacağınınız Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Türk vatandaşları için hazırladığı Türkçe link:

http://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2017-Instructions-Translations/DV%202017%20Turkish%20Translations.pdf 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe