Amerika’da Şirket Nasıl Kurulur? 2

Gezginler, Freelance çalışanlar, online bir websitesi üzerinden kazanım elde edenler ve benzeri işler yapan bir çok girişimci var ve her geçen gün bu sayı daha da artıyor. Bu konuda girişimcilere en çok kolaylıklık sağlayan ülkelerden birisi Amerika ve Amerika’nın Delaware eyaleti diyebiliriz.

Peki neden?

Baktığımız zaman çok duyulmamış ve bilinmemiş bir yöntem ya da işletme fikri olabiliyor öte yandan Türkiye’den de bir çok şirketin burada iş yaptığını ya da uluslararası işlerini bu eyalette yürüttüğünü görebilirsiniz.

Kontrol etmek için: https://icis.corp.delaware.gov/Ecorp/EntitySearch/NameSearch.aspx adresini kullanabilirsiniz. Buraya aramak istediğiniz şirketin adını yazabilirsiniz özellikle yat şirketlerinin adını oldukça görebilirsiniz.

Neden kısmına geldiğimizde ise Delaware Eyaleti şirket kurulumu için 89 USD gibi bir ücret almakta ve şirketin yapısına göre yıllık 225 USD’den başlayan Franchise Tax almaktadır. Yıllık ödenen ücret genel olarak 225 ya da 300 USD olmaktadır. Buna ek olarak Sales Tax denilen uygulama bulunmamaktadır. Gelir vergisi konusunda ise eğer Delaware sınırları içinde yaşamıyorsanız sizden herhangi bir vergi talep edilmiyor. Bu sebeplerden Vergi Cenneti olarakta anılıyor.

12177804_1039789029405945_366823846_n

Şirket Kurmak için Neler Gereklidir ?

Şirket kurulumu beyan üzerine yapılmaktadır ve pek bir belge gerekmektedir yani adınızı ve bilgilerinizi siz kendiniz beyan ediyorsunuz.Herhangi bir kimlik bilgisi içeren doküman istenmemektedir. O yüzden şirket kurmak için pasaporta bile ihtiyacınız yok. ABD içinde fiziksel bir yeriniz olmayacaksa mutlaka istenen bir durum söz konusudur. Bu durum “ Registered Agent” olarak bilinir ve şirket kurmak için gereklidir. Peki ne yapar bu Registered Agent  ? Siz orda olmadığınız için sizin adınıza gelen belgelere vergi ödemelerine bakar ve bunu size bildirir kısacası şirketinizin “Good Standing” olarak kalmasını sağlar. Ayrıca isterseniz şirket bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur. Şirket açarken eğer çok vaktiniz yoksa işler hızlansın derseniz Eyalete ekstra 100 dolar daha verdiğinizde aynı iş günü içinde açabiliyorlar. Ayrıca çok merak edilen bir konu ise bir Amerika adresine sahip olmak zorunda değilsiniz. Şirket kurmak için Amerika’da bulunmak zorunda da değilsiniz.

Örneğin limited şirketi (LLC) kurmak için :

1-) Şirket Adı

2-) İletişim bilgileri

3-) Şirket yönetici(leri) belirtmeniz yeterlidir.

Ayrıca şirketinizi kurduktan sonra çok kolay bir şekilde şirket yöneticilerini ya da şirketin sözleşmesini değiştirebiliyorsunuz ve bu tamamen şirket içinde olan bir durum oluyor dışarıya açıklamak ya da bildirmek zorunda olmuyorsunuz. Yıllık ödeyeceğiniz Franchise Tax adı altındaki vergi de gelirinize göre değişmemektedir.

Kısacası Amerika’da kuracağınız bir şirket bir çok işinize çözüm getirebilir ve uluslararası çalışmalarınızı kolaylaştırır, hatta bir yat ya da botunuz varsa bunu da bir Delaware şirketinde çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz.

Bu yazı delawaresirket.com işbirliğiyle hazırlanmıştır. Delawaresirket.com  olarak Amerika’da bulunan ofisimizde yeni gelişmeleri yakından takip ederek size veya şirketinize Amerika’da vize, oturum ve şirket yönetimi hizmeti sunmaktayiz.
Detaylı bilgi ve danışmanlık almak için bize
US Tel: +1 302 442 08 12 (Whatsapp)
numaralarından ulaşabilir ya da info@enterprises.social adresine mail atabilirsiniz.
Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

2 Yorum

  1. eger belirttiginiz gibi AMerika’ya seyahat etmeden ve orada fiilen bulunmadan online olarak internet uzerinden şirket kurulumu yapılıyorsa super bir olay ! Yani ben bilgisayarımdan net destegi ile gerekli ajanslar ile iletişim kurararak bana ait bir şirketi amerikada kurabiliyorum degil mi ? Sadece 24 saat icinde hersey tamamlanıp tarafıma vergi numarası resmi olarak veriliyor. Super bir durum. ! O zaman neden turkiyede şirket kurulumu ile ugrasmak yerine amerikda belirttiginiz gibi şirket kurar tum fatura kesme v.s. bizzat biz yaparız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.