Alper Metin’in Prag Gezi Notları 1

Prag gezi notları olarak yazdığım bilgiler, bir Prag seyahat rehberi olabilecek pratik notlar içeriyor. Prag’da gezilecek yerler, yapılacak şeyler, hava durumu gibi bilgiler veriyorum ve kendi maceralarımı yazıyorum. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag son derece güzel ve turistik olmasına rağmen Türkiye’den gidenler için ucuz bir kent. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul ediliyor ki bu bence de doğru. Ben Budapeşte Viyana Prag seyahatim sırasında bu güzel kentte kalıp gezdim.

prag gezisi

Prag Gezi Rehberi ve Prag Hakkında Bilgi

Prag büyülü bir kent, gidip de beğenmeyene rastlamadım. Yüzlerce yıl Bohemya’ya başkentlik eden kent zarif köprüleri, katedralleri, altın şapkalı kuleleri ve kilise kubbeleri, kuğulu Vltava Nehri ile ziyaretçilerini büyülüyor. II. Dünya Savaşı’ndan neredeyse hiç zarar görmeden çıkan şanslı kentin Ortaçağ tarzı merkezi, arkasında gün batımıyla doğuya doğru bakan dokuzuncu yüzyıldan kalma kalesinin gölgesindeki kilise çanları, katedralleri, avluları ve Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezen meraklılarıyla her zaman canlı, kalabalık ve romantik. Öte yanda enerji, müzik, kültür, sanat, etkinlik dolu modern bir kent. Çek Cumhuriyeti için Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almaları gerekiyor. Yeşil (hususi) pasaporta gerekmediği için ben Budapeşte Viyana Prag seyahatim öncesinde vize ile uğraşmadım. Çek para birimi Koruna’ya gelince, 1 TL 10 Koruna (CZK) ediyor, hesaplaması kolay. İşte size pratik bir Prag gezi rehberi yazısı.

prague

Prag Uçuşları ve Tren

Kente Türk Hava Yolları’nın her gün direkt uçuşları var. İstanbul-Prag aktarmasız uçuşu 2:45 saat sürüyor ve fiyatları 800TL civarında. Aktarmalı uçmaktan sıkılmazsanız KLM, Ukraine Int (UIA), Avusturya Havayolları ile 200 Avronun altında fiyatlarla bilet bulabilirsiniz, ancak toplam yolculuk süreniz yedi saat ve üzerine çıkar. Ben Prag’a uçakla değil Budapeşte Viyana Prag seyahatim sırasında Viyana’dan trenle gittim. Viyana-Prag treni 5:30 saat sürüyor ve bilet fiyatları 30 Avrodan başlıyor. Otobüsler 20 Avrodan başlıyor ama biraz daha uzun sürüyor.

prag gezisi

Prag Hava Durumu ve İklimi

Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın içlerinde kalıyor ve ılıman bir kara iklimi hakim. Kışları soğuk ve nemli, yazları sıcak, ilk ve sonbaharları ise tam bu mevsimlerin gerektirdiği gibi. Yazın bazı günler çok sıcak olabiliyor. Kışın kar yağıyor ama kent uzun günler boyunca beyaz kalmadan eriyor. Genel olarak İstanbul’un biraz daha soğuğu diyebiliriz. İdeal aylar Mayıs, Haziran ve Eylül olsa da tüm yaz ve ilkbahar mevsimleri Prag’a gitmek için uygun.

prag gezisi

Hafta Sonu Prag

Bu güzel kenti görmek istiyorsunuz ama tatiliniz mi yok? O halde işte size “iki günde Prag” gezisi için önerim. İlk günün yarısını aşağıda bahsettiğim Prag Kalesi’ndeki görülecek yerlerde harcayın. Sonra Mala Strana’ya inerek St Nicolas Kilisesi’ni ziyaret edin ve harika Charles Köprüsü’nde yürüyün, fotoğraf çekin. Akşam Prag’ın güzel sokaklarında dolaşın, kafelerinin keyfine varın. İkinci gün Belediye Sarayı’nı gezin, Vysehrad’a gidin. Ardından Kafka Evi’ne uğrayın. Sonra Petrin Kulesi’ne çıkıp Prag manzaraları çekin. Akşam kentin romantik havası ve barları sizi bekliyor.

wenceslas square

Prag’da Dolandırılmam ve İnadım

Kent merkezindeki turistik Eski Kent Meydanı’na (Staromestske Namesti) çıkan yaya caddesinde bir döviz bürosunun camında iyi bir dolar-koruna kuru gördüm ve içeri girip 100 ABD doları verdim, aldığım Koruna miktarı kapıda yazanın çok altındaydı, şaşırdım. Sorunca bürodaki genç kadın “kapıda yazan dolar satış kurumuz” dedi. Gittim baktım, kocaman rakamın üzerinde minicik yazıyla “we sell” yazıyor. Alış kurunun nerede yazdığını sordum, kapının arkasında neredeyse gizlenmiş küçük yazılı panoyu gösterdi. Paramı geri almak istediğimi söyleyince işlemin gerçekleştiğini ve bunun imkansız olduğunu söyledi.

Üzgün bir şekilde planımdaki Ulusal Müze’ye doğru ilerlerken bu dolandırıcılığı kabullenmemeye karar verdim ve geri dönüp paramı istedim, red edilince onlara iş yaptırmayacağımı söyledim. Yasal olarak yapabileceğim bir şey yok, tam bir turist tuzağı. Büronun önüne gidip sakince durarak, gelen çok sayıda turiste elimdeki fişi gösterip durumu söyledim ve hepsi teşekkür edip büroya girmekten vazgeçti. Bir süre sonra içeriden takım elbiseli bir adam geldi, ne yaptığımı sordu. Üzerinde birçok notum olan Prag haritasını gösterip “Her yeri gezdim, daha dört günüm var ve hepsini burada harcayıp size iş yaptırmayacağım. Avrupa Birliği’ne girdiniz ama Avrupalı olamamışsınız” dedim. Adam içeri girdi, bir süre sonra epey müşteri kaçırıp işin ciddiyetini anlayarak tekrar geldi ve beni içeri çağırdı. Bana verilen düşük kurla normal kur arasında bir teklif sundu, ben yine onlara 4 gün iş yaptırmayacağımı söyleyince normal kuru ödemeye razı oldular ve paramı aldım. Dışarı çıkıp yürürken hissettiğim tatmini anlatabilmem zor; adeta Avrupa’nın içlerinde zafer kazanmış bir Türk!

Elin memleketinde yaptığıma ve sonucuna bakın. Türkiye’de dolandırılıp aynı tepkiyi gösterseydim “çekil ulan dükkanın önünden” diye başlayarak yapacaklarını az çok tahmin edersiniz.

çek

Eski Kent Meydanı (Staromestske nam) ve Tyn Kilisesi, Prag.

Prag’da Bedavaya Yapılacak Şeyler

Gezinizi ucuza getirmek istiyorsanız bedava olan bazı şeyleri yazıyorum:

– Prag Kalesi’ndeki nöbetçi asker değiştirme törenini izleyebilir, şatonun bahçelerinde dolaşabilir, güzel fotoğraflar çekebilir ve St Vitus Katedrali’ne biletsiz girebilirsiniz.

– Ulusal Müze’ye giriş her ayın ilk Pazartesi günü ücretsiz.

– Belediye’nin işlettiği tüm sanat galerileri ayın ilk Salı günü bedava.

– Ayın ilk Perşembesi belediyenin müzeleri sadece 1 Koruna ücret alıyor.

– Kentin en güzel yerleri olan Eski Kent Meydanı (Staromestske nam) ve Charles Köprüsü geceleri harikadır ve caz grupları çalar.

kafka prag

Franz Kafka’nın evi, Prag.

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag’da gezilecek yerler çok. Ortaçağ havasını iyi korumuş kentin mimarisi zarif, sokaklarında yürümek keyifli. Prag’da gezilecek yerlerin bir listesini vereyim, bunların en önemlileri haritada numarasıyla görülüyor, yazının çıktısını alıp kolayca gezebilirsiniz.

1 – Prag Kalesi (Prazsky hrad): Dünyanın en eski antik kalesi. Bilet 350 Koruna (35TL)
2 – Belvedere
3 – St. Nicholas Kilisesi
4 – Prague Baby Jesus (Prazska jezulatko)
5 – Petrin Kulesi (bilet 105/55 Koruna), sihirli aynalar labirenti, funicular.
6 – Lesser Town (Mala Strana) Köprü Kulesi
7 – Charles Köprüsü (Karluv Most)
8 – Eski kent (Stare Mesto) Köprü Kulesi
9 – Rudolfinum Konser Salonu
10 – Josefov – Prag Yahudi Mahallesi – Kombine bilet 480 Koruna
11 – Eski Kent Meydanı (Staromestske nam)
12 – Orloj ve Eski Kent (Stare Mesto) Sarayı, astronomik saat – Old Town Hall
13 – Tyn Kilisesi
14 – Powder Tower (Prasna brana)
15 – Betlem Chapel (Betlemska kaple)
16 – Wenceslas Meydanı (Vaclavske namesti)
17 – Ulusal Tiyatro (Narodni divadlo)
18 – Yeni Kent Sarayı (Novomestska Radnice) – New Town Hall
19 – Ulusal Müze (Narodni  muzeum)

prag harita

St. Vitus Katedrali, St. George Bazilikası, Belediye Sarayı (Obecni Dum), Çek Ulusal Sanat Galerisi (Narodni galerie), Barok Loreta Manastırı, Mozart ve Dusek Muzesi, Vysehrad Kalesi, Yazlık Saray (Kralovsky Letohradek), Old-New Synagogue, Strahov Manastırı, Infant of Prague (Jezulatko) İsa Heykeli, Bertramka, TV Kulesi, Strahov Manastırı, Dans Eden Bina da kentte gezilecek yerler arasında.

prag turu

Charled Köprüsü ve Lesser tarafındaki kule, Prag, Çek Cumhuriyeti.

Prag İçin Öneriler

Kentin yukarıdaki önemli ve ünlü yerlerinin yanında benim keyif aldığım bazı yerler ve önerilerim.

– Benim kaldığım öğrenci-işçi semti Zizkov (Prag 3) bölgesinde TV kulesi var. Müthiş yüksek, ben çıktım. Üzerinde emekleyen bebek heykelleri var. Bu bölgede pek turist yok, güzel yerel barlar, çok hoş sokaklar, büyük bir bira bahçesi var.

– Petrin Kulesi ve çevresi hoş. Eyfel Kulesi’nin kopyası. Müthiş manzara.

– Bir-iki saat Yahudi Mahallesi’ne (Josefov) ayırın, çok güzel binalar var. Girişte müzeler için toplu bilet (50TL) kesiliyor, ama özel ilginiz yoksa almayın, çok zaman gider. Sadece mahalleyi gezin, fotoğraf çekin.

– Helesovice’deki Prag Pazarı’nı da gezdim ben. Almaya değer pek birşey bulamasam da pazar gezmeyi seviyorum.

– Smichov (Prag 5), Mala Strana, Zizkov, Vltava Nehri boyu, Yeni Kent, yürümesi keyifli yerler. Zamanınız olursa.

– Vaclavske Namesti’ye defalarca yolunuz düşecek nasılsa, modern bir cadde görmek isterseniz Na Prikope’de yürüyün, hem sonunda Powder Tower’ı da görürsünüz.

– Turistik bölgede olmasa da Ke Karlovu Caddesi’ndeki Antonin Dvorak Müzesi’ni gezip büyük besteciyi anın.

– Gitmeden önce Franz Kafka okuyun, Kafka’nın yaşadığı iki evi ziyaret edin, kentte Kafka’nın izini sürün.

Kaynak: Çelebi Alper

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe