Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Geçtiğimiz sene seyahat valizleriyle ilgili yapılmış en büyük teknolojik yenilikler iki şeye odaklandı: Valizlerin lokasyon takibatını sağlayan uygulamalar ve modern cihazlara yedek batarya sağlayan sistemler.

Ama bir firma olayı çok başka bir yere taşıdı. Sizi nereye giderseniz gidin takip eden valiz.

Nesnelerin interneti bu aralar çok trend olan bir konu malum. NUA Robotics’in CEO’su ve kurucularından Alex Libman’da “Bütün cihazlar akıllı  ya da robotik olabilir, artık uygulamaları gündelik yaşama entegre etmenin zamanı geldi de geçiyor” diyor.

Gerçek bir akıllı valiz pazarda kendine bir yer edinebilir. Valiz firması Bluesmart akıllı cihazlarla izlenebilen, yedek batarya sağlayan ve valizin ağırlığını belirten yeni nesil ürünleriyle Indiegogo crowdfunding sisteminde 2 milyon USD’den daha fazla bir yatırım topladı.

NUA Robotics‘in ürünü ise çıtayı daha “akıllı” bir yere taşıdı. Sensör kamera taşıyan ürün ve Bluetooth sayesinde akıllı telefon aplikasyonuna bağlanan valiz sahibinin nerede olduğunu biliyor ve takip edebiliyor . Ama sadece düz yüzeylerde.

Prototip tabi şu anda test aşamasında ama Libman bir sene içerisinde nihai tüketiciye ürünü sağlayabileceklerini umuyor ve ekliyor.

“Bu teknoloji valiz haricinde de birçok kullanışlı ürüne uygulanabilir.”

Libman özellikle süpermarketlerdeki alışveriş sepetlerinin bu örneğe gireceğini ve itmeye gerek kalmadan sizi takip eden alışveriş arabalarının yakın gelecekte süpermarketlerde yerini alacağını düşünüyor.

Tabi bu örnek sizin için bir şey ifade etmeyebilir ama engelliler ve yaşlılar için büyük yardımı olacağı kesin. Hiç belli olmaz, 5 sene önce telefonunuzdaki bir tuşa basıp araç çağıracağınızı söyleseler popüler olacağını düşünür müydünüz?

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz