Airbnb Yeni Yasayı Engellemek İstiyor. 0

San Francisco merkezli Airbnb şirketi, şehrin internetten kiralamayla ilgili kısıtlamaya gitmesinin internet şirketlerine zarar verdiği ve ifade özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Bu davayla, şirket, önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan yeni yasayla birlikte günlük olarak binlerce dolarlık ceza ödemekten kaçınmayı umuyor. 10’a 0 oyla şehrin Denetim Kurulu tarafından kabul edilen yasaya göre Airbnb, ev sahiplerinin San Francisco’da kayıtlı olduğundan emin olmak zorunda kalacak.

Şirket; “ şehirle çalışmak için hassas ve yasal bir çok seçenek mümkünken, bu kusurlu yeni yasadan dolayı, üzgünüz fakat Federal Mahkeme’ye bu konuda müdahalede bulunması için başvurmaya zorlandık. Bu Airbnb için daha önce benzeri yaşanmamış bir adım ve bu durumu hafife almıyoruz; fakat toplumumuzu, ev sahiplerini ve misafirlerimizi korumak için en iyi yöntemin bu olduğuna inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Konut sıkıntısı yaşayan San Francisco, 8 yıllık Airbnb ile işleri nasıl yoluna koyabileceği konusunda çaba harcıyor. Henüz yeni sayılan bu şirketin en son değeri 25.5 milyar dolar ve Suriye, İran ve Kuzey Kore hariç dünyanın hemen her ülkesinde faaliyet gösteriyor. Oysa ki, girmek için mücadele ettiği ilk pazarlar da New York ve San Francisco olmuştu. Airbnb geçen yıl 1 milyon dolarlık gelir elde etmişti, internet devi olma yolunda ilerleyen diğer bir San Francisco’lu şirket ise Bay Area.

Bu en yeni yasa 7 Haziran’da geçti, belediye başkanı Ed Lee kendi imzası olmadan yasanın yürürlüğe girmesine izin verdi ve yasa ertesi gün olan Cuma günü yürürlüğe girdi; fakat önümüzdeki aya kadar Airbnb’yi etkileyecek olan potansiyel para cezasının da dahil olduğu bir çok hüküm etkin olmayacak. Yasa, AirBnb, VROB ve HomeAway gibi diğer kısa süreli konaklama sağlayan şirketlerin kayıtlı olmayan her ev sahibi için 1000 dolarlık para cezası ödemesini gerektiriyor. Şirketler bir yıldan az hapis cezası gerektiren suçlamalarla ve yasalara karşı gelmekle de suçlanabilirler.

Evlerini Airbnb’den kiraya veren San Franciscolular, şehre kayıtlı olmak zorunda. Airbnb ise süreci zahmetli ve karmaşık olarak nitelendiriyor.

Yapmış olduğu bir açıklamada Airbnb; “bu yasayla gerçeğin göz ardı edildiğini, sistemin çalışmadığını ve bu yeni yaklaşımın Airbnb’ye bağlı olan binlerce San Francisco sakinine her gün zarar vereceğini” söyledi.

San Francisco Denetim Kurulu Başkanı David Campos ise Airbnb’yi sert bir dille eleştirdi ve yasayı “yürürlükteki mevzuatın mütevazi bir parçası” olarak nitelendirdi, San Francisco Chronicle Gazetesi ise; “ araba kiralama acentasıysanız, araç kiralamadan önce kişinin ehliyeti olup olmadığına emin olmak zorundasınız, bizlerin kısa süreli konaklama sağlayan şirketlere sorduğumuz şey de aslında tam da budur” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe