Airbnb ve Homeaway Barselona’da Temyiz Yoluna Gidecek 0

Kiralama ve paylaşım ekonomisinin devleri HomeAway ve Airbnb’e Barselona’da izin sorunlarından ötürü 635.000$ para cezası kesilmişti.

Yetkililere göre bu iki şirket turist ağırlamak için ruhsat verilmemiş yerleşimlerin reklamını yaparak bu konudaki düzenlemelere çüğnediler.

Belediyenin açıklamasına göre, bu geçen senenin Aralık ayında yapılan ihlalin bir tekrarı.

Katalonya bölgesel yasaları, bölgedeki kiralama veya paylaşım için kullanılacak daire ve diğer mülklerin Turizm Tescil Dairesi tarafından düzenlenmiş bir izin belgesine sahip olması gerektiğini belirtiyor.

Homeaway, yetkililerin bu orantısız tepkisinden üzüntü duyduklarını ve bu cezanın Avrupa’da e-ticaret ve tatil platformlarının gelişmesine yönelik mevzuata aykırı olduğunu belirtti.

Şirketten bir yetkili şu şekilde ekledi:

“Belediyenin önerisini bir kenara koyarsak, Homeaway gibi platformlar turizm sektörünün geleceğini temsil ediyor, şeffaflık sunuyor ve müşterilere daha önce hiç yaşamadıkları bir deneyimi garanti ediyor.”

Homeaway, ev sahiplerinin kendi mülklerini kiralamalarının bölgeye inkar edilemez yararlarının olduğunu, yerel işletmeleri desteklediğini ve gezginlerin farklı bölgelere dağılımına yarar sağladığını böylece turistik bölgelerdeki yoğunluğu dengelediğini iddia ediyor.

Şirket temyiz hakkını saklı tuttuklarını ve aynı zamanda bu konuda ev sahipleriyle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Homeaway ev sahipleri ile düzenli olarak düzenleme konulu bilgilendirme ve farkındalık kampanyaları düzenliyor ve serbest faaliyete izin verecek ve bunun en adil dağıtımını yapacak çözümler üretmek için yetkililerle açıkça işbirliği yapıyor.”
Airbnb ise yaptırım kararının üzüntü verici olduğunu ve şirketin temyiz yoluna gideceğini belirtti.
Şirketin bir yetkilisi şöyle ekledi:

Airbnb, Barselona’da çözümün bir parçasıdır. Farklı şehirler ile iyi ortaklık ilişkileri kurmak istiyoruz ve bu diyaloğu artırmak ve evlerini başkalarıyla paylaşmak isteyen insanları desteklemek için Barselona’da işbirliği arayışımız aynı şekilde devam edecektir.”

Paylaşım ve kiralama firmaları, Barselona’da bu konudaki yasal mevzuatın ev sahipleri için kafa karıştırıcı olması ve turistlerin konaklaması konusunda farklı otoritelerin karmaşık mesajlar vermesinden endişe duyduklarını söylüyor.

Bu konuda şirketlerin hayal kırıklığının bir sebebi de Barselona‘nın birçoğu tarafından otel sektörü konusunda taraflı olduğunun düşünülmesi. Öyle ki kirala/paylaş modelinin mevcut duruma bir tehdit olduğu ve ekonomiyi canlandırmayı yada yerel halka ek gelir kazandırmayı amaçlamadığının düşünülmesi bu modele karşı bir tutum yaratabiliyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.